|   |   | 

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi arazi, arsa, bina (konut ve işyeri) gibi gayrimenkuller için gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmek zorunda olunan bir vergi türüdür. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurarak emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu vergi gayrimenkulün türüne göre farklılıklar gösterirken ayrıca büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde olan gayrimenkuller için vergi oranı iki kat olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi ödemesi ne zaman?

Emlak vergisi hesaplamasında arsa payı, binanın durumu, asansör, garaj vs. gibi özellikler dikkate alınıyor. Hesaplamalar defterdarlık, Maliye Bakanlığı yetkilisi, tapu sicil müdürü, belediye yetkilisi, vali ve belediye başkanlığı gibi yetkili kişilerden oluşan bir komisyon tarafından belirleniyor. Bu komisyon tarafından dört yılda bir belirlenen değerler üzerinden emlak vergisi ödeniyor. Yıl içinde iki taksit halinde ödeme gerçekleştiriliyor. Birinci taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenirken ikinci taksit ise kasım ayında ödeniyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Yani bu yılın emlak vergisinin ikinci taksit ödemelerinin bu ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Ödemeler de belediyeye yapılabiliyor. Ayrıca belediyelerin internet sitelerinde e-belediye hizmetinden yararlanılarak emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisi ödemeyenler de var. Peki kimler emlak vergisi ödemez? Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemez. Ancak bunun için bu durumlarını belgelemeleri ve bir dilekçe ile belediyeye başvurmaları gerekiyor. İndirimli (sıfır) vergi oranından faydalanılması için, konutta bizzat oturmak şartı da aranmıyor. Sahip oldukları tek konutu kiraya verip, kirada oturanlar da diğer şartları taşımak kaydıyla, indirimli vergi oranından faydalanabiliyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı, emekli, ev hanımı, işsiz, gazi ve engelli vatandaşlar için 2015’te de devam ediyor.

Özetle; sıfır oranlı bina vergisi avantajından;

- Geliri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından, aldıkları emekli aylığından ibaret olanlar ile bunların dul ve yetimleri,

- Hiç bir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri,

- Engelliler yararlanabiliyorlar.

Buna göre, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konutları için emlak vergisi ödenmiyor. Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
  Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

  Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

 • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
  Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

  Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

 • Beyanlardaki Yanlışları Düzeltiniz
  Beyanlardaki Yanlışları Düzeltiniz

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Emlak ve Gelir Müdürlüğünde emlak, reklam ve çevre temizlik vergi mükelleflerinin beyanlarında güncelleme yaptıklarını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer