|   |   | 

Kira depozitosu ne kadar?

Ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişki kira kontratının imzalanmasıyla birlikte resmiyet kazanıyor. Çünkü kira sözleşmesi hakların ve yükümlülüklerin ispatı açısından resmi bir belge niteliği taşıyor.

Kira depozitosu ne kadar?

Bu nedenle de uzmanlar hem ev sahiplerini hem de kiracıları bu konuda uyarıyor ve kira sözleşmesi imzalanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Yoksa sonradan birçok sorunla karşı karşıya kalınabiliyor. Ancak yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda hazırlanacak bir kira sözleşmesi bu sorunların önceden önlenmesini mümkün kılıyor. Kira sözleşmeleri 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında ele alınıyor. Bu yasayla birlikte hayata geçirilen yeni düzenlemeler ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan sorunlara yeni çözümler getiriyor. Özellikle en sık tartışma yaşanan depozito konusu çözüme kavuşturulan konular arasında yer alıyor. 

Depozito bedeli                                              

Mal sahibi ile kiracı kira kontratı ile hak ve yükümlüklerini güvence altına alıyor. Bu süreçte mal sahibi kiracıdan depozito bedeli talep edebiliyor. Mal sahibi depozito yani güvence bedelini; 

·        Kiralanan konutta oluşacak zararları karışlamak için güvence bedeli olarak talep ediyor.

·        Depozito bedeli, kiracının kullanımından ötürü oluşacak hasarlara ve ödenmeyen faturalar gibi borçlara karşılık kiraya vereni güvence altına alan bedeldir. 

Peki, 2016 kira depozitosu ne kadar?

Yeni Borçlar Kanunu ev sahibi kiracı ilişkisinde yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni dönemle birlikte kira ilişkilerinde bazı noktalar değişiyor ve bazı noktalarda yepyeni uygulamalar oluyor. Özellikle depozito alımına yeni kriterler getiriliyor. Depozito ‘Güvence Bedeli’ tabiriyle kanuna giriyor ve hakkında ciddi bir düzenleme yapılıyor. Buna göre eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa depozito yani güvence bedeli, 3 aylık kira bedelini geçemiyor. Yani depozito bedeli yeni Kanunda üç kira bedeli ile sınırlandırılıyor. 

Depozito ev sahibine verilmiyor

2012’de yürürlüğü giren Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği düzenlemeye göre depozito bedeli ev sahibine ödenmiyor. Bankada açılacak bir hesaba yatırılıyor. Yani; 

·        Türk Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesi kiraya verene ödenen depozitonun kullanım şeklini tamamen değiştiriyor.

·        Yeni düzenlemelere göre gayrimenkul sahipleri, kiracısından dilediği miktarda depozito bedeli talep edemiyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’na göre depozito eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa 3 aylık kira bedelini geçemiyor.

·        Güvence olarak verilen para kiracı tarafından, ‘ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere’ vadeli mevduat olarak bankaya yatırılıyor. Banka bu parayı ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesi ya da kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak kiracıya veya ev sahibine ödeyebiliyor. Ev sahibi, kira kontratının sona ermesini izleyen üç ay içinde dava açtığını, veya icra iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmezse kiracı parayı çekebiliyor.

·        Müşterek hesapta tutulan depozito bedelinin hem kullanılmadığı dönemde faizle değer kazanması hem de tarafların keyfiyete dayalı kullanımlarının ortadan kalkması amaçlanıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer