|   |   | 

Kira depozitosu ne kadar?

Ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişki kira kontratının imzalanmasıyla birlikte resmiyet kazanıyor. Çünkü kira sözleşmesi hakların ve yükümlülüklerin ispatı açısından resmi bir belge niteliği taşıyor.

Kira depozitosu ne kadar?

Bu nedenle de uzmanlar hem ev sahiplerini hem de kiracıları bu konuda uyarıyor ve kira sözleşmesi imzalanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Yoksa sonradan birçok sorunla karşı karşıya kalınabiliyor. Ancak yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda hazırlanacak bir kira sözleşmesi bu sorunların önceden önlenmesini mümkün kılıyor. Kira sözleşmeleri 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında ele alınıyor. Bu yasayla birlikte hayata geçirilen yeni düzenlemeler ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan sorunlara yeni çözümler getiriyor. Özellikle en sık tartışma yaşanan depozito konusu çözüme kavuşturulan konular arasında yer alıyor. 

Depozito bedeli                                              

Mal sahibi ile kiracı kira kontratı ile hak ve yükümlüklerini güvence altına alıyor. Bu süreçte mal sahibi kiracıdan depozito bedeli talep edebiliyor. Mal sahibi depozito yani güvence bedelini; 

·        Kiralanan konutta oluşacak zararları karışlamak için güvence bedeli olarak talep ediyor.

·        Depozito bedeli, kiracının kullanımından ötürü oluşacak hasarlara ve ödenmeyen faturalar gibi borçlara karşılık kiraya vereni güvence altına alan bedeldir. 

Peki, 2016 kira depozitosu ne kadar?

Yeni Borçlar Kanunu ev sahibi kiracı ilişkisinde yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni dönemle birlikte kira ilişkilerinde bazı noktalar değişiyor ve bazı noktalarda yepyeni uygulamalar oluyor. Özellikle depozito alımına yeni kriterler getiriliyor. Depozito ‘Güvence Bedeli’ tabiriyle kanuna giriyor ve hakkında ciddi bir düzenleme yapılıyor. Buna göre eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa depozito yani güvence bedeli, 3 aylık kira bedelini geçemiyor. Yani depozito bedeli yeni Kanunda üç kira bedeli ile sınırlandırılıyor. 

Depozito ev sahibine verilmiyor

2012’de yürürlüğü giren Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği düzenlemeye göre depozito bedeli ev sahibine ödenmiyor. Bankada açılacak bir hesaba yatırılıyor. Yani; 

·        Türk Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesi kiraya verene ödenen depozitonun kullanım şeklini tamamen değiştiriyor.

·        Yeni düzenlemelere göre gayrimenkul sahipleri, kiracısından dilediği miktarda depozito bedeli talep edemiyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’na göre depozito eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa 3 aylık kira bedelini geçemiyor.

·        Güvence olarak verilen para kiracı tarafından, ‘ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere’ vadeli mevduat olarak bankaya yatırılıyor. Banka bu parayı ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesi ya da kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak kiracıya veya ev sahibine ödeyebiliyor. Ev sahibi, kira kontratının sona ermesini izleyen üç ay içinde dava açtığını, veya icra iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmezse kiracı parayı çekebiliyor.

·        Müşterek hesapta tutulan depozito bedelinin hem kullanılmadığı dönemde faizle değer kazanması hem de tarafların keyfiyete dayalı kullanımlarının ortadan kalkması amaçlanıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yalova Depreme Hazır Değil
  Yalova Depreme Hazır Değil

  Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir, "Yalova depreme hazır değil" dedi. Kendir, ovaların imara açılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 • Bina Enerji Performansı Açısından Mimari Proje Tasarımı
  Bina Enerji Performansı Açısından Mimari Proje Tasarımı

  Binaların mimari tasarımında, imar ve ada/parsel durumu dikkate alınarak ısıtma, soğutma, doğal havalandırma, aydınlatma ihtiyacı asgari seviyede tutulur, güneş, nem ve rüzgar etkisi de dikkate alınarak, doğal ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma imkanlarından azami derecede yararlanılır.

 • IFC’den, Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası
  IFC’den, Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası

  Aycan & Feres İş Ortaklığı tarafından İstanbul’un yatırım açısından değeri yükselen semtlerinden Çeliktepe’de 120 milyon TL yatırımla inşa edilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında Türkiye’nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifika almaya hak kazanan binası seçildi.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer