|   |   | 

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. 2015 yılında toplanan kira gelirlerinin vergisi 2016 yılında iki taksit halinde ödeniyor.

Kira geliri beyanı ne zaman başlıyor?

Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. Kira gelirinde beyan dönemi ise 1 Mart’ta başlıyor. 

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart 2016 tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Sahip olduğu konut ve işyerinden kira geliri elde edenler kira geliri vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Kira geliri vergisinin ödenmesi için de öncelikli olarak bu gelirin beyan edilmesi gerekiyor. Ancak her kira geliri olanlar bu vergiyi ödemiyor.  Kira geliri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen istisna tutarın altında kalıyorsa gelir vergisi ödenmiyor.  

·        Konut ve işyerinden elde edilen kira geliri istisna tutarın altında ise hem konut hem de işyeri için kira gelirlerinin beyannamesinin verilmesi gerekmiyor. Bu durumda vergi ödenmesi de gerekmiyor. 

2016 kira geliri beyanı

Peki kira gelirleri için uygulanan istisna tutar ne kadar? 

·        Mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 3 bin 600 lira,

·        İşyeri için de 29 bin liradır.

·        2015'te 3 bin 600 lira ve üstünde konut kira geliri olanlar ile 29 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor.

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor.

·        Bu rakamların üzerinde kira geliri olanlar beyan verirken istisna oranlarını düştükten sonra beyanname veriyor.

·        Birden fazla konutu olanlar sadece bir kere istisna oranından yararlanabiliyor.

·        Kira geliri olup da beyan vermeyenler istisna oranından yararlanamıyor.

·        Kira geliri elde edenlerin beyan vermemesi ya da hatalı beyan vermesi durumunda değişik cezalarla karşı karşıya kalabiliyor.

·        Evini annesine, babasına, çocuklarına veya kardeşlerine ikamet etmesi için bedelsiz tahsis edenler kira beyanı vermiyor.

·        Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalar için müteahhidin ve devletin verdiği kira yardımları için beyan verilmiyor. Yapılan kira ödemeleri yardım niteliğinde bir ödemedir. Yapılan kira yardımları gayrimenkul sermaye iradı olmadığı için kira beyanına konu olmuyor. 

Beyanname nereye verilecek?

Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden de beyanname verilebiliyor. Bunun için de internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilmesi gerekiyor. Hazır Beyan Sistemi’ne Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. Sisteme girilerek kolayca beyanname verilebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer