|   |   | 

Kira şerhi nedir?

Kiracı adayları ev kiralamaya karar verdiğinde kira sözleşmesi düzenliyor. Kira sözleşmesi hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını hukuksal anlamda koruyor.

Kira şerhi nedir?

Çünkü kira sözleşmesi resmi bir belge niteliği taşıyor, hak ve yükümlülüklerin ispatı için büyük önem taşıyor. Kira sözleşmesini noter huzurunda imzalamak da sonradan yaşanabilecek sorunlara karşı ispat açısından kolaylık sağlıyor. Noterler tarafından düzenlenen kira sözleşmesi tapuya şerh de ettirilebiliyor. Peki kira şerhi nedir, nasıl yapılır? Kira şerhi, kira akdinin tapu kütüğünün şerhler sütununa işlenmesi ile oluyor. Yani kısaca kira şerhi; mülk sahibi ve kiracı tarafından hazırlanan kira kontratının tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesine deniyor. 

Peki kira şerhinin önemi nedir, kira şerhi nasıl yapılıyor? 

·        Kira şerhi; kira sözleşmelerinin tarafların iradeleri ile tapuya kayıtlı olarak tescil edilmesi halidir.

·        Kira akdi noter tarafından düzenlenmiş ve mülk maliki tarafından tapuya şerh için yetki verilmişse kiracının da talebi doğrultusunda kira akdi tapuya şerh ettirilebiliyor.

·        Bu durumda kira şerhinin yapılabilmesi için kira sözleşmesinin noterde düzenlenmesi ve kiracıya şerh yetkisinin verilmiş olması gerekiyor.

·        Kira şerhi taşınmaz malın 3. kişiye devri halinde sonraki maliklere kiracıya katlanma mecburiyeti yükler.

·        Taşınmaz devredilse dahi kiracının tahliyesi şerh edilen kira hakkı süresince istenemiyor. Yani kira şerhi bulunan bir taşınmaz mevcut kira şerhi bulunduğu sürece üçüncü bir kişiye kiralanamıyor.

·        Mevut taşınmaz eğer mal sahibi tarafından üçüncü bir kişiye satılmış ise de içerde bulunan kiracının kira şerhi korunuyor. Dolayısıyla yeni alan malik hiç bir şekilde kira şerhli bir taşınmazda kiracıyı kira şerhi sürecince tahliye edemiyor.

·        Böyle bir şerhin yaptırılması zorunlu değildir. Ancak şerhle kiracının, kira hakkı daha güvence altında oluyor.

·        Kira sözleşmesi tapuya şerh edildiğinde, kiracının gayrimenkul üzerinde ki hakkı kanunen bir geçerlilik kazanıyor.

·        Kira şerhi ile özellikle taşınmazlarla ilgili yaşanabilecek sorunlarda kiracının tahliyesi, mağdur edilmesi engelleniyor.

·        Ayrıca gayrimenkullerin satılması durumunda sahiplerin keyfi davranışlarından dolayı yaşanabilecek mağduriyetlerin de önüne geçiliyor. Dolayısıyla kira şerhi kiracılar ve özellikle iş yerleri için sorunları ortadan kaldıran bir uygulama oluyor.

·        Kira kontratı noterde gerçekleşmiş ve kiracı tarafa şerh yetkisi verilmişse kiracı tarafın başvurusuyla kira şerhi yapılabiliyor. Ancak tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemişse mal sahibinin başvurusu ve kira kontratı yapılırken imza atması gerekiyor. 

Peki kira şerhi için hangi evraklar gerekiyor?

Kira şerhi için gerekli evraklar şöyle sıralanıyor:

– Kiralanan yerin tapu senedi

– Kira kontratı

–Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer