|   |   |  Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Alınır mı?

Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Alınır mı?

Kira sözleşmelerinde hangi durumda damga vergisi alınır?

Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Alınır mı?

Kira sözleşmesi, “kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği” sözleşmedir.

Damga vergisi, her türlü sözleşmeden doğan ve devlet tarafından alınan bir vergi çeşididir.

Kira sözleşmelerindeki damga vergisi konusunda ikili bir ayrım yapılmaktadır. Buna göre, gerçek kişilere mesken olarak kiraya verilen gayrimenkuller için düzenlenen kira sözleşmelerinin; sadece kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi, depozito tutarı, kefalet şerhi içermemesi halinde damga vergisinden istisna tutulur.

Yine gerçek kişilere mesken olarak kiraya verilen gayrimenkuller için kira tutarı yanında depozito tutarını da içermesi halinde, depozito tutarının teminat hükmünde olması nedeniyle sözleşmenin sadece depozito tutarı üzerinden düzenlenme tarihi itibarıyla nüsha sayısına göre nispi damga vergisine tabi tutulur.

Sözleşme, kiracı ve kiralayan yanında "adi kefil" veya "müteselsil kefil", "müşterek borçlu ve müteselsil kefil" olarak kefil imzasını içeriyorsa, kefalet şerhi üzerinden düzenlenme tarihi itibarıyla nüsha sayısına göre damga vergisine tabi tutulur.

Sözleşme, kiracı ve kiralayan yanında "adi kefil" , "müteselsil kefil", "müşterek borçlu ve müteselsil kefil" şeklinde şerhle birlikte depozito bedeli de içeriyorsa, düzenlenme tarihi itibarıyla nüsha sayısına göre damga vergisine tabi tutulur.

Damga vergisi tarafların mükellefiyet durumuna göre beyan edilerek makbuz mukabili ödenir.

Kira kontratı için kiralama süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödenir. Kefilli kira sözleşmelerinde ise ayrıca binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılır.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
    Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

    Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

  • Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün
    Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün

    Evinizin her zaman derli toplu olması ve hiç bitmeyen ev işleri arasında kendinize daha fazla zaman ayırmak için basit çözümler var. Hayatınıza sokacağınız bazı alışkanlıklar ile evinizin hem dağılmasını hem de kirlenmesini önleyebilirsiniz.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.