|   |   |  Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Alınır mı?

Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Alınır mı?

Kira sözleşmelerinde hangi durumda damga vergisi alınır?

Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Alınır mı?

 

Kira sözleşmesi, “kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği” sözleşmedir.

Damga vergisi, her türlü sözleşmeden doğan ve devlet tarafından alınan bir vergi çeşididir.

Kira sözleşmelerindeki damga vergisi konusunda ikili bir ayrım yapılmaktadır. Buna göre, gerçek kişilere mesken olarak kiraya verilen gayrimenkuller için düzenlenen kira sözleşmelerinin; sadece kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi, depozito tutarı, kefalet şerhi içermemesi halinde damga vergisinden istisna tutulur.

Yine gerçek kişilere mesken olarak kiraya verilen gayrimenkuller için kira tutarı yanında depozito tutarını da içermesi halinde, depozito tutarının teminat hükmünde olması nedeniyle sözleşmenin sadece depozito tutarı üzerinden düzenlenme tarihi itibarıyla nüsha sayısına göre nispi damga vergisine tabi tutulur.

Sözleşme, kiracı ve kiralayan yanında "adi kefil" veya "müteselsil kefil", "müşterek borçlu ve müteselsil kefil" olarak kefil imzasını içeriyorsa, kefalet şerhi üzerinden düzenlenme tarihi itibarıyla nüsha sayısına göre damga vergisine tabi tutulur.

Sözleşme, kiracı ve kiralayan yanında "adi kefil" , "müteselsil kefil", "müşterek borçlu ve müteselsil kefil" şeklinde şerhle birlikte depozito bedeli de içeriyorsa, düzenlenme tarihi itibarıyla nüsha sayısına göre damga vergisine tabi tutulur.

Damga vergisi tarafların mükellefiyet durumuna göre beyan edilerek makbuz mukabili ödenir.

Kira kontratı için kiralama süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödenir. Kefilli kira sözleşmelerinde ise ayrıca binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılır.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı
  Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı

  Bodrum Kervansaray otel satıldı. Mega Varlık Yönetim şirketinin sahip olduğu oteli iş insanı Şaban Kayıkçı’ya aldı. 30 milyon Euro’ya satılan otelin devir işlemleri bu hafta yapılacak. Bir yıldır kapalı olan otelin önümüzdeki sezon yeni bir isimle hizmete alınacağı öğrenildi.

 • Yunuskent’te yaşam başladı
  Yunuskent’te yaşam başladı

  Yunusemre Belediyesi’nin, Manisa’daki konut sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirdiği 5 bin 500 Konutluk Yunuskent Toplu Konut Projesinin 1. Etap anahtar teslimleriyle birlikte Akgedik’te yaşam başladı.

 • Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki
  Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde emlakçılık yapan Yakup Yıldırım, dövizdeki yükselişe tepki amacıyla emlak yatırım yapanlardan alınacak komisyon ücretini yarıya indireceğini açıkladı.

 • Siltaş Marina’da bayram fırsatı
  Siltaş Marina’da bayram fırsatı

  İstanbul’un hızla değerlenen ilçesi Pendik’te “adalara karşı, bulutlara komşu” Siltaş Marina projesini hayata geçiren Siltaş Yapı, Kurban Bayramı’nda peşinde yüzde 10 indirim ve 48 ay sıfır faiz fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.