|   |   |  Kira Sözleşmesini Sona Erdiren Haller!

Kira Sözleşmesini Sona Erdiren Haller!

Kira sözleşmesi nasıl sona erdirilir, kira sözleşmesinin sona erdiren haller nelerdir?

Kira Sözleşmesini Sona Erdiren Haller!

 

Gayrimenkul kiralamalarında ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi yapılıyor. Ancak yaşanan bazı zorunlar nedeniyle kira sözleşmesi feshedilebiliyor. Yasalar çerçevesinde hem ev sahibinin hem de kiracının kira sözleşmesini feshetme hakkı bulunuyor. Bu hakkın ne zaman ve nasıl kullanılacağı da Borçlar Kanunu’nun ilgili maddelerinde ele alınıyor. Peki kira sözleşmesi nasıl sona erdirilir, kira sözleşmesinin sona erdiren haller nelerdir?

Kira sözleşmesi hangi hallerde sona erer?

Ev sahibi ile kiracı arasında birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle taraflar kira sözleşmesini feshetmek istiyor. Yasal olarak da kira sözleşmesini son verilebiliyor. Hangi hallerde kira sözleşmesinin feshedilebileceği de Borçlar Kanunu’nda açıklanıyor. Kira sözleşmesi bildirim ve dava yoluyla sona erdirilebiliyor. Bunun için de yasada belirtilen gerekçelerin oluşması gerekiyor. Buna göre;

Bildirim yoluyla:

 • Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.
 • Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler. Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.

Dava yoluyla:

 • Kiraya verenden, kiracıdan kaynaklanan sebepler ve yeni malikin gereksinimi nedeniyle kira sözleşmesi dava yoluyla sona erdirilebiliyor. Bu sebeplerin neler olduğu da Madde 350, 351 ve 352’de açıklanıyor.

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

 • İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
  İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.