|   |   | 

Kiracı Çıkarma Şartları Nelerdir?

Kiracı çıkarma şartları nelerdir? Kiracı hangi şartlarla çıkarılır?

Kiracı Çıkarma Şartları Nelerdir?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte hem ev sahibi hem de kiracı bazı haklara sahip oluyor. Ancak bu hakların kullanılabilmesi içi haklı nedenlerin oluşması gerekiyor. Yani her iki tarafın sahip olduğu hakları kullanabilmesi bazı durumların ortaya çıkması ile mümkün oluyor.  

Kiracı çıkarma şartları…

Ev sahibi ile kiracı arasında anlaşmazlık yaşanabiliyor. Bu durumda kiracısından memnun olmayan ev sahibi kiracısını çıkarmak istiyor. Ancak ev sahibi dilediği gibi kiracısını çıkaramıyor. Bunun için bazı haklı nedenlerin olması gerekiyor. Ev sahibinin kiracısını çıkarma nedenleri Türk Borçlar Kanunu’nda anlatılıyor.

Ev sahibinin kira sözleşmesini feshetmesi yasada belirtilen nedenlerle mümkün oluyor.

Kiracıyı çıkarmak için yapılması gerekenler

Ev sahibinin kiracısını çıkarabilmesi için haklı nedenlerinin olması gerekiyor. Yani kiracının çıkarılması bazı şartlara bağlanıyor. Peki kiracı çıkarma şartları nelerdir?

İşte bu sorunun cevabı:

-Kiraya veren, kira sözleşmesini;  Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa sonlandırabilir.

-Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.

-Kiracı, kiralananın teslim edilmesinden sonra, kiraya verene karşı, kiralananı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği hâlde boşaltmamışsa kiraya veren, kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sona erdirebilir.

-Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

-Kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belde belediye sınırları içinde oturmaya elverişli bir konutu bulunması durumunda kiraya veren, kira sözleşmesinin kurulması sırasında bunu bilmiyorsa, sözleşmenin bitiminden

başlayarak bir ay içinde sözleşmeyi dava yoluyla sona erdirebilir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer