|   |   | 

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Kira geciktirilirse ne olur? Kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Ev sahipleri sahip oldukları gayrimenkulleri kiraya veriyor. Bunun için kiracıdan bir bedel talep ediyor. Anlaşmaya varılması halinde kira sözleşmesi yapılıyor. Kira sözleşmesinde kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiranın ne zaman ödeneceği maddeler arasında yer alıyor. Kira sözleşmesinde ayrıca kiracının ve ev sahibinin haklarını ve yükümlülüklerini anlatan başka maddeler de sıralanıyor. Böylece her iki tarafın hakları ve yükümlülükleri kira sözleşmesiyle ortaya konmuş oluyor.

Kira geciktirilirse ne olur?

Kira sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte ev sahibi gayrimenkulünün kullanımını kiracıya devrediyor. Kiracı da bunun karşılığında kararlaştırılan kira bedelini ödüyor. Kiracı kira bedelini ödeyerek en önemli yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Peki kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur?

Kiracı kirayı geciktirebilir mi?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte tarafların birbirlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde yasal bazı haklar elde ediliyor. Özellikle kiracının kira borcunu ödememesi durumunda ev sahibi bazı haklar elde ediyor. Ev sahibi kiranın ödenmemesi halinde kira sözleşmesini feshedebiliyor.

Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda kiranın ne zaman ödeneceği, ne kadar süre geciktirilebileceği ilgili maddelerinde anlatılıyor. Ayrıca kanunda kira bedelinin ödenmemesi ve geciktirilmesi halinde ev sahibinin hangi haklara sahip olduğu ve neler yapabileceği de belirtiliyor. İşte; ‘kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi, kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur’ sorularının cevabı:

MADDE 314- Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.

MADDE 315- Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

MADDE 352- Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak

iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • IFC’den, Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası
  IFC’den, Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası

  Aycan & Feres İş Ortaklığı tarafından İstanbul’un yatırım açısından değeri yükselen semtlerinden Çeliktepe’de 120 milyon TL yatırımla inşa edilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında Türkiye’nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifika almaya hak kazanan binası seçildi.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!
  Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Alanında Uluslararası Lobi’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında Yabancı Kurumsal Yatırımcı ve Gayrimenkul Lobisi konusu ele alındı.

 • Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!
  Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!

  Aydın ilinin Güzelhisar mahallesinde 19 yıl önce kurulan ancak ev sahibi olmak isteyen üyelerini mağdur eden Aykonut’un çilesi için büyük adım atıldı. Aykonut Yapı Kooperatifi, Sökeli İnşaat Firması Yavuzlar ile sözleşme imzalarken, 20 yıllık çilenin sona erdirilmesi için harekete geçildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer