|   |   | 

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Kira geciktirilirse ne olur? Kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

Kiracı Kirayı Ne Kadar Geciktirebilir?

Ev sahipleri sahip oldukları gayrimenkulleri kiraya veriyor. Bunun için kiracıdan bir bedel talep ediyor. Anlaşmaya varılması halinde kira sözleşmesi yapılıyor. Kira sözleşmesinde kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiranın ne zaman ödeneceği maddeler arasında yer alıyor. Kira sözleşmesinde ayrıca kiracının ve ev sahibinin haklarını ve yükümlülüklerini anlatan başka maddeler de sıralanıyor. Böylece her iki tarafın hakları ve yükümlülükleri kira sözleşmesiyle ortaya konmuş oluyor.

Kira geciktirilirse ne olur?

Kira sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte ev sahibi gayrimenkulünün kullanımını kiracıya devrediyor. Kiracı da bunun karşılığında kararlaştırılan kira bedelini ödüyor. Kiracı kira bedelini ödeyerek en önemli yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Peki kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi? Kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur?

Kiracı kirayı geciktirebilir mi?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte tarafların birbirlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde yasal bazı haklar elde ediliyor. Özellikle kiracının kira borcunu ödememesi durumunda ev sahibi bazı haklar elde ediyor. Ev sahibi kiranın ödenmemesi halinde kira sözleşmesini feshedebiliyor.

Kiracı kira bedelini ödemezse ne olur?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda kiranın ne zaman ödeneceği, ne kadar süre geciktirilebileceği ilgili maddelerinde anlatılıyor. Ayrıca kanunda kira bedelinin ödenmemesi ve geciktirilmesi halinde ev sahibinin hangi haklara sahip olduğu ve neler yapabileceği de belirtiliyor. İşte; ‘kiracı kira bedelini ödemezse ne olur, kiracı kirayı geciktirebilir mi, kiracı kirayı ne kadar geç ödeyebilir, kira geciktirilirse ne olur’ sorularının cevabı:

MADDE 314- Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.

MADDE 315- Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

MADDE 352- Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak

iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 240 Metrekarelik Deniz Manzaralı Dairelerde Son Fırsat!
  240 Metrekarelik Deniz Manzaralı Dairelerde Son Fırsat!

  1991 yılından bu yana, inşaat ve gayrimenkul sektöründe mimarlık ve mühendislik vizyonuyla konut projelerinin yanı sıra; otel, alışveriş merkezi, fabrika, okul gibi yatırımlarla da uzmanlaşan, Bağdat Caddesi ve çevresinde imza attığı kentsel dönüşüm projeleriyle de kalite standartlarını zirveye taşıyan Mono Mimarlık İnşaat’ın, Küçükyalı’da inşa ettiği Akpınar Sitesi’nde 240 metrekarelik 3+2, 4+2 ve 5+2 dubleks daire tipleri bir milyon iki yüz bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

 • Emlak Sektörü Umut Dolu
  Emlak Sektörü Umut Dolu

  Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, başta kur ve dış gelişmeler olmak üzere ekonomide çok büyük ve beklenmedik büyük olumsuzluklar olmaması durumunda konut sektörünün önümüzdeki yıllarda tavan yapabileceğini bildirdi.

 • Atıl Kamu Arsa ve Binaları Değerlendirilecek
  Atıl Kamu Arsa ve Binaları Değerlendirilecek

  Maliye Bakanlığı, vergi dışı gelirleri artırmayı amaçlayan bir paket üzerinde çalışıyor. Pakette, özelleştirme kapsamı dışında bulunan kamu kuruluşlarının arsa, arazi, bina gibi atıl varlıklarının değerlendirilmesine ağırlık verilecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer