|   |   | 

Kiracılar, kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alır?

Kentsel dönüşüm 2016 yılında da hızla devam ediyor. Riskli yapılar 2012 yılında yayınlanan “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’la birlikte yenileniyor.

Kiracılar, kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alır?

Yasa kapsamında yenilenecek binalarda oturanlara da maddi yardım yapılıyor. Yani kentsel dönüşüm kapsamında; mülk sahiplerinin ve kiracıların kira yardımından yararlanma hakları bulunuyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için de öncelikle mevcut bina için bakanlığın yetkili kuruluşlarından Riskli Yapı Tespit Raporu almak gerekiyor. Raporun onaylanmasından sonra kira yardımı alınabiliyor. Peki  kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımını kiracılar nasıl alır? 

Kiracılar kira yardımını nasıl alır?

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilecek binalarda yaşayan kiracılar kira yardımı alabiliyor. Ancak bunun için Riskli Yapı Tespit Raporu’nun bakanlıktan onaylanması gerekiyor. Bakanlık onayının alınmasından sonra binadaki tüm kat malikleri ve en az o binada 1 yıldır ikamet ettiklerini belgeleyen kiracılar kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabiliyor. Yani; 

·        Anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapılar ile uygulama alanı dışındaki riskli yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerlerinin teslim tarihine veya ilgili kurumca belirlenecek tarihe kadar, mümkün olması hâlinde geçici konut veya işyeri tahsisi, mümkün olmaması hâlinde ise, aylık kira yardımı yapılabiliyor. 

·        Riskli Yapı Tespit Raporu’nun onaylanmasından sonra binadaki tüm kat malikleri ile en az 1 yıl o binada ikamet ettiğini belgeleyen tüm kiracılar kira yardımı alabiliyor. 

Kiracılara kentsel dönüşüm kira yardımı 

Kanun kapsamından yapılacak desteklerden faydalanabilmek için bazı şartlar geçerli oluyor. Buna göre kira yardımı için geçerli olan şartlar şöyle sıralanıyor: 

·        Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Mülk sahibi, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılıyor.

·        Mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 735 TL, kiracılar ise taşınma masrafı dikkate alınarak 1 defaya mahsus bin 470 TL taşınma yardımı alabiliyor. Kiracılar ayrıca kentsel dönüşüm kredisinden de yararlanabiliyor.

·        Kira yardımı geri ödemesizdir.

·        2015 yılına ait olan bu rakamların 2016’da değişmesi bekleniyor. 735 TL olan rakamında 780-790 liraya çıkacağı hesaplanıyor.

·        Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.

·        Yapılacak kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı, taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin olarak ödenebiliyor.

·        Kira yardımından faydalananlar faiz desteğinden, faiz desteğinden

faydalananlar ise kira yardımından faydalanamıyor.

·        Kira yardımı için bulunulan ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, başvurmak gerekiyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

 • Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler
  Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler

  Özellikle müstakil evlerde ama çok katlı binalarda da genellikle depo olarak kullanılan bodrum katlarında en sık rastlanan sorun nem ve rutubettir. Bodrum katlarını yaşam alanına dönüştürmek ya da depolama için de daha sağlıklı bir ortam yaratmak isteyenler için rutubet sorununu çözebilecek uygulamalar yapılabilir.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer