|   |   | 

Kiracıya İhtarname Nasıl Çekilir?

Ev sahibi hangi durumlarda kiracıya ihtarname çeker? İhtarname nasıl gönderilir?

Kiracıya İhtarname Nasıl Çekilir?

Kira sözleşmesi ya da kontratı, gayrimenkul kiralamalarında ev sahibi ile kiracı arasında imzalanır.

Kira sözleşmesi ile yasal olarak kiraya veren bir şeyin kullanılmasını ya da kullanılmasıyla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakır. Kiracı ise bu yararlanma karşılığında kira ödemekle yükümlüdür.

Kiracının kirayı ödemediği ya da geciktirdiği durumlarda ev sahibinin kiracıya ihtar çekmesi gereklidir. Çünkü sözlü ya da başka türlü bir bildirimin geçerliliği bulunmamaktadır.

Noter aracılığıyla yapılan bu ihtarname ile yasal süreç başlamış olur. İhtarnamenin geçerli olabilmesi için noter kanalıyla olması bir zorunluluktur.

Ev sahibinin ilk ihtarından 30 gün sonra kiracı kirayı ödemezse ev sahibi ikinci kez ihtar çeker.

İkinci ihtardan sonra da kiracının ödeme yapmaması üzerinde ev sahibi tahliye davası açma hakkına sahip olur.

Eğer ihtarname çekildikten 30 gün sonra kiracı kirayı öderse ortada sorun kalmaz.

İHTARNAME ÖRNEĞİ

İhtar eden: Adı ve Soyadı (T.C. kimlik no)
Vekili: Avukat (Adı ve Soyadı)

Adres:


Karşı taraf: Adı ve Soyadı (T.C. kimlik no)
Adres:

KONU: Kira bedelinin ödenmesi ihtarı

AÇIKLAMA:
1- Yukarıda isminiz altında açık adresi yazılı bulunan müvekkilimize ait taşınmazda …/…/… tarihli yazılı kira mukavelesi gereği aylık … TL kira bedeli ile kiracı olarak oturmaktasınız.
2- Her ayın …ile ….  arasında Bankaya yatırmanız gereken … TL  kira bedelini bu güne kadar yatırmamış bulunmaktasınız.
3- … TL kira bedelini ihtarnamenin tebliğinden itibaren 30 (otuz) gün içinde ödemeniz, ödemediğiniz takdirde Borçlar Kanunu 260. maddesi gereğince hakkınızda alacak ve tahliye davası açacağımızı yargılama giderleri ve vekâlet ücretinin tarafınıza yükletileceğini ihtaren bildiririz.
 

SONUÇ VE İSTEM : İş bu ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren otuz gün içinde … TL kira bedelini ödemeniz, ödemediğiniz taktirde hakkınızda temerrüt nedeniyle tahliye ve alacak davası açacağımızı ihtaren bildiririz.

İhtar Eden Vekili
Avukat Adı ve Soyadı
İmza
Sayın Noter;
Üç nüshadan ibaret iş bu ihtarnamenin bir suretinin karşı tarafa tebliğini, tebliğ şerhi taşıyan bir suretinin tarafıma verilmesini, diğer suretinin dairenizde saklanmasını saygılarımla talep ederim. …/…/…

İhtar Eden Vekili
Avukat Adı ve Soyadı
İmza

Emlak Haberleri

Etiketler kiracı

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Saruhanlı'da korsan emlakçılara karşı mücadele
  Saruhanlı'da korsan emlakçılara karşı mücadele

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde faaliyet gösteren emlakçılar, ilçede korsan olarak iş yapan emlakçılara karşı mücadele edilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda dernek çatısı altında toplanmanın önemine dikkat çektiler.

 • Wins Blue’da deniz keyfi
  Wins Blue’da deniz keyfi

  Gözde Grubu’nun Çiğli’de yapımına başladığı MyWay Wins Blue, hem mimari yapısı, hem de projenin yüzde 70’ini kaplayan yeşil alan ve Türkiye’nin 210 metrelik tek yapay deniziyle sıradışı bir proje özelliği taşıyor.

 • 5 yılda 25 bin konut yapılacak
  5 yılda 25 bin konut yapılacak

  İnşaat sektörünü mercek altına alan Torbalı Ticaret Odası’nın (TTO) araştırmasına göre ilçede ayda 1000 tapu el değiştirirken geçen yıl 6200 konut satışı yapıldı.

 • Yeni konut projeleriyle Kartal 5 yılda yüzde yüz değerlendi
  Yeni konut projeleriyle Kartal 5 yılda yüzde yüz değerlendi

  Amad Gayrimenkul Türkiye Müdürü Oğuzhan Olaş, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinden bu yana markalı konut projeleriyle hızla gelişen Kartal‘ın son 5 yılda %100‘ü aşkın değer kazandığını ifade etti. Kartal‘a son 4 yılda 20 milyar dolar yatırım yapıldığını kaydeden Olaş, bölgedeki markalı konut projelerinin yaşam kalitesini yükselttiğini, ilçenin değer kazanmaya devam edeceğini vurguladı.

 • Emlak yatırımında yükselen şehir Adana
  Emlak yatırımında yükselen şehir Adana

  Yüksek yaşam kalitesi nedeniyle Türkiye’nin birçok ilinden göç alarak nüfusu günden güne artan sanayi ve tarım şehri Adana’da konut sektörü de hızla gelişiyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer