|   |   | 

Kiralananın Kusurlarından Kim Sorumludur?

Kanunen evdeki kusurlardan kim sorumlu oluyor? Kiralananın ayıpla hale gelmesi durumunda kim sorumlu tutuluyor?

Kiralananın Kusurlarından Kim Sorumludur?

Kiralık ev arayışının hız kazandığı bugünlerde kiracı adayları ev bulma telaşı yaşıyor. Seçenekler arasında beklentileri karşılayan evi bulmak için de yoğun çaba gösteriliyor. Çünkü temiz ve bakımlı ev bulmak için çok fazla evin gezilip görülmesi gerekiyor. Ancak bu kadar yoğun uğraşlara rağmen kimi zaman teslim sırasında kimi zamanda evde yaşamaya başladıktan sonra sorunlar çıkabiliyor. Evde ortaya çıkan bu sıkıntıların bazıları yaşamı çekilmez hale de getirebiliyor. Peki bu durumda kiracının ne yapması gerekiyor, kiralananın kusurundan kim sorumlu oluyor, bu kusurları gidermek kimin sorumluluğunda bulunuyor?

Kiralananın ayıplarından kim sorumludur?

Evde ortaya çıkan sorunlar yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumda kiracı nasıl davranacağını bilemiyor. Özellikle bu kusurların giderilmesi konusunda yasaların kimi sorumlu tuttuğu merak ediliyor. Peki kanunen evdeki kusurlardan kim sorumlu oluyor? Kiralananın ayıpla hale gelmesi durumunda kim sorumlu tutuluyor?

Ev sahibinin ve kiracının yükümlülükleri, sorumlulukları ve hakları Türk Borçlar Kanunu’nda düzenleniyor. Bu kanunda kiralanın ayıplarında kimin sorumlu olduğu sorusu net bir şekilde cevaplanıyor. Yasa ev sahibinin temel yükümlülüğünü;

“Kiraya veren, kiralananı kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmek ve sözleşme süresince bu durumda bulundurmakla yükümlüdür” diye anlatıyor.

Kiralananın ayıplı hale gelmesi durumunda yapılması gerekenler…

Kiralananın teslim sırasında ayıplı olması ya da sonradan ayıplı hale gelmesi durumunda ise ne yapılması gerektiği ve kimin sorumlu olduğu ise şöyle açıklanıyor:

MADDE 304- Kiralananın önemli ayıplarla teslimi hâlinde kiracı, borçlunun temerrüdüne veya kiraya verenin kiralananın sonradan ayıplı duruma gelmesinden doğan sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir.

Kiralananın önemli olmayan ayıplarla tesliminde ise kiracı, kiralananda sonradan ortaya çıkan ayıplardan dolayı kiraya verenin sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir.

MADDE 305- Kiralanan sonradan ayıplı duruma gelirse kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir. Önemli ayıp durumunda kiracının sözleşmeyi fesih hakkı saklıdır.

 

MADDE 306- Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.

-Ayıbın, kiralananın öngörülen kullanıma elverişliliğini ortadan kaldırması ya da önemli ölçüde engellemesi ve verilen sürede giderilmemesi hâlinde kiracı, sözleşmeyi feshedebilir.

-Kiraya veren, kiralanandaki ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içinde ayıpsız benzeriyle değiştirebilir.

-Kiraya veren, kiracıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın tamamını gidererek, onun seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir.

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

MADDE 308- Kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasından doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer