|   |   | 

Kiralananın Kusurlarından Kim Sorumludur?

Kanunen evdeki kusurlardan kim sorumlu oluyor? Kiralananın ayıpla hale gelmesi durumunda kim sorumlu tutuluyor?

Kiralananın Kusurlarından Kim Sorumludur?

Kiralık ev arayışının hız kazandığı bugünlerde kiracı adayları ev bulma telaşı yaşıyor. Seçenekler arasında beklentileri karşılayan evi bulmak için de yoğun çaba gösteriliyor. Çünkü temiz ve bakımlı ev bulmak için çok fazla evin gezilip görülmesi gerekiyor. Ancak bu kadar yoğun uğraşlara rağmen kimi zaman teslim sırasında kimi zamanda evde yaşamaya başladıktan sonra sorunlar çıkabiliyor. Evde ortaya çıkan bu sıkıntıların bazıları yaşamı çekilmez hale de getirebiliyor. Peki bu durumda kiracının ne yapması gerekiyor, kiralananın kusurundan kim sorumlu oluyor, bu kusurları gidermek kimin sorumluluğunda bulunuyor?

Kiralananın ayıplarından kim sorumludur?

Evde ortaya çıkan sorunlar yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumda kiracı nasıl davranacağını bilemiyor. Özellikle bu kusurların giderilmesi konusunda yasaların kimi sorumlu tuttuğu merak ediliyor. Peki kanunen evdeki kusurlardan kim sorumlu oluyor? Kiralananın ayıpla hale gelmesi durumunda kim sorumlu tutuluyor?

Ev sahibinin ve kiracının yükümlülükleri, sorumlulukları ve hakları Türk Borçlar Kanunu’nda düzenleniyor. Bu kanunda kiralanın ayıplarında kimin sorumlu olduğu sorusu net bir şekilde cevaplanıyor. Yasa ev sahibinin temel yükümlülüğünü;

“Kiraya veren, kiralananı kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmek ve sözleşme süresince bu durumda bulundurmakla yükümlüdür” diye anlatıyor.

Kiralananın ayıplı hale gelmesi durumunda yapılması gerekenler…

Kiralananın teslim sırasında ayıplı olması ya da sonradan ayıplı hale gelmesi durumunda ise ne yapılması gerektiği ve kimin sorumlu olduğu ise şöyle açıklanıyor:

MADDE 304- Kiralananın önemli ayıplarla teslimi hâlinde kiracı, borçlunun temerrüdüne veya kiraya verenin kiralananın sonradan ayıplı duruma gelmesinden doğan sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir.

Kiralananın önemli olmayan ayıplarla tesliminde ise kiracı, kiralananda sonradan ortaya çıkan ayıplardan dolayı kiraya verenin sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir.

MADDE 305- Kiralanan sonradan ayıplı duruma gelirse kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir. Önemli ayıp durumunda kiracının sözleşmeyi fesih hakkı saklıdır.

 

MADDE 306- Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.

-Ayıbın, kiralananın öngörülen kullanıma elverişliliğini ortadan kaldırması ya da önemli ölçüde engellemesi ve verilen sürede giderilmemesi hâlinde kiracı, sözleşmeyi feshedebilir.

-Kiraya veren, kiralanandaki ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içinde ayıpsız benzeriyle değiştirebilir.

-Kiraya veren, kiracıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın tamamını gidererek, onun seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir.

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

MADDE 308- Kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasından doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı
  Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı

  Didim Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Osman Coşkun gayrimenkullerini kısa süreli kiralama (günübirlik) şeklinde vereceklerin Vergi Dairesine bildirim yapmaları gerektiğini bildirdi.

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer