|   |   | 

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Arjantinli sanatçı Marta Minujin, Atina'daki antik Yunan tapınağı Parthenon'un bir kopyasını binlerce yasaklanmış kitapla inşa etti.

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Almanya'nın Kassel kentinde düzenlenen çağdaş sanat etkinliği Documenta 14 için sanatçılar çok sayıda büyük kamusal projeye imza attılar. Arjantinli sanatçı Marta Minujin de, Kassel'de Nazilerin yasakladığı ve yaktığı kitaplardan oluşan bir tapınak inşa etti.

Sansür ve yasaklara karşı tavır alan sanatçı Minujin, Kitapların Parthenon'unda, Antik Yunan'da demokratik kent devletinin sembollerinden olan tapınağın kopyasını kitaplarla yeniden yarattı.

Tapınağın yapısını metal iskelet ile oluşturan sanatçı, daha sonra bu iskeleti binlerce yasaklanmış kitapla kapladı. Şeffaf naylon ile kaplanan kitaplar yine şeffaf ince plastikle yapının iskeletine sabitlendi. Kitapların tamamı, daha önce yapılan çağrı ile halktan gelen bağışlarla toplandı.

Minujin'in eseri olan dev tapınak, Nazi yandaşlarının 19 Mayıs 1933'de yaklaşık 2 bin kitabı yaktığı Friedrichsplatz Park'ta inşa edildi.

Sanatçı Minujin, Kitapların Parthenonu adlı eserini daha önce de Buenos Aires'te yapmıştı. İlk tapınak, Arjantin'de 1976 - 1983 yılları arasında, askeri diktatörlüğün yasakladığı kitaplarla inşa edilmişti.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Türk turizmciler'den 2018'de yüzde 50 büyüme hedefi
  Türk turizmciler'den 2018'de yüzde 50 büyüme hedefi

  Türk turizmciler 2018 yılından umutlu olduklarını söyledi. Turizmci Mete Vardar, " 2018 yılı için yüzde 50 büyüme oranı belirledik. 1 Ocak 2018 itibariyle hayata geçireceğimiz teknoloji yatırımıyla 31 yıllık planlar dahilinde global bir turizm şirket olma yolunda büyük adım attık. Sadece Jolly için değil, Türk turizmi için de yeni bir güzergâh oluşturan bu yatırımla dünya çapına taşıyacağız” dedi.

 • Türkiye’nin Peyzaj Politikaları Masaya Yatırılıyor
  Türkiye’nin Peyzaj Politikaları Masaya Yatırılıyor

  Türkiye Peyzajları Ulusal Konferansı’nın bu yılki başlığı “Peyzaj Politikaları” olacak. Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları Konseyi (PEMKON) tarafından ikincisi düzenlenen konferans, İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde yapılacak.

 • Dünyaca ünlü finans devleri Boğaziçi Zirvesi’nde buluşacak
  Dünyaca ünlü finans devleri Boğaziçi Zirvesi’nde buluşacak

  Bu yıl 28-30 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek 8'inci Boğaziçi Zirvesi, yurt dışı siyaset ve iş dünyasından ünlü isimlere ev sahipliği yapacak. Zirveye, Wellcome Trust, EBRD ve ICBC gibi Avrupa, Asya ve Uzak Doğu’dan global ölçekte banka ve vakıfların üst düzey yöneticileri de katılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer