|   |   | 

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Arjantinli sanatçı Marta Minujin, Atina'daki antik Yunan tapınağı Parthenon'un bir kopyasını binlerce yasaklanmış kitapla inşa etti.

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Almanya'nın Kassel kentinde düzenlenen çağdaş sanat etkinliği Documenta 14 için sanatçılar çok sayıda büyük kamusal projeye imza attılar. Arjantinli sanatçı Marta Minujin de, Kassel'de Nazilerin yasakladığı ve yaktığı kitaplardan oluşan bir tapınak inşa etti.

Sansür ve yasaklara karşı tavır alan sanatçı Minujin, Kitapların Parthenon'unda, Antik Yunan'da demokratik kent devletinin sembollerinden olan tapınağın kopyasını kitaplarla yeniden yarattı.

Tapınağın yapısını metal iskelet ile oluşturan sanatçı, daha sonra bu iskeleti binlerce yasaklanmış kitapla kapladı. Şeffaf naylon ile kaplanan kitaplar yine şeffaf ince plastikle yapının iskeletine sabitlendi. Kitapların tamamı, daha önce yapılan çağrı ile halktan gelen bağışlarla toplandı.

Minujin'in eseri olan dev tapınak, Nazi yandaşlarının 19 Mayıs 1933'de yaklaşık 2 bin kitabı yaktığı Friedrichsplatz Park'ta inşa edildi.

Sanatçı Minujin, Kitapların Parthenonu adlı eserini daha önce de Buenos Aires'te yapmıştı. İlk tapınak, Arjantin'de 1976 - 1983 yılları arasında, askeri diktatörlüğün yasakladığı kitaplarla inşa edilmişti.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Türkiye’de tarım alanları azaldı 
    Türkiye’de tarım alanları azaldı 

    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı tarım alanları istatistiklerini açıkladı. Bir önceki yıla göre ülke genelinde tarım alanlarının yüzde 0,9 oranında azaldığı açıklandı.

  • Tortum HES'e özelleştirilme kararı
    Tortum HES'e özelleştirilme kararı

    Erzurum'da 26 megavat kurulu güce sahip Tortum Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için yapılacak ihale ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer