|   |   |  Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Arjantinli sanatçı Marta Minujin, Atina'daki antik Yunan tapınağı Parthenon'un bir kopyasını binlerce yasaklanmış kitapla inşa etti.

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Almanya'nın Kassel kentinde düzenlenen çağdaş sanat etkinliği Documenta 14 için sanatçılar çok sayıda büyük kamusal projeye imza attılar. Arjantinli sanatçı Marta Minujin de, Kassel'de Nazilerin yasakladığı ve yaktığı kitaplardan oluşan bir tapınak inşa etti.

Sansür ve yasaklara karşı tavır alan sanatçı Minujin, Kitapların Parthenon'unda, Antik Yunan'da demokratik kent devletinin sembollerinden olan tapınağın kopyasını kitaplarla yeniden yarattı.

Tapınağın yapısını metal iskelet ile oluşturan sanatçı, daha sonra bu iskeleti binlerce yasaklanmış kitapla kapladı. Şeffaf naylon ile kaplanan kitaplar yine şeffaf ince plastikle yapının iskeletine sabitlendi. Kitapların tamamı, daha önce yapılan çağrı ile halktan gelen bağışlarla toplandı.

Minujin'in eseri olan dev tapınak, Nazi yandaşlarının 19 Mayıs 1933'de yaklaşık 2 bin kitabı yaktığı Friedrichsplatz Park'ta inşa edildi.

Sanatçı Minujin, Kitapların Parthenonu adlı eserini daha önce de Buenos Aires'te yapmıştı. İlk tapınak, Arjantin'de 1976 - 1983 yılları arasında, askeri diktatörlüğün yasakladığı kitaplarla inşa edilmişti.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Yargıtay'dan milyonları ilgilendiren karar
  Yargıtay'dan milyonları ilgilendiren karar

  Evine giren kimliği belirsiz hırsızın altınlarını çaldığı ev sahibi, olayda yeterli tedbiri almayan site yönetimini sorumlu tuttu. Mahkemenin verdiği 'altınların parasını site yönetimi ödemeli' kararı Yargıtay'ca da onandı.

 • E-tebligat nedir!?
  E-tebligat nedir!?

  Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir.

 • Yerli WhatsApp geliyor
  Yerli WhatsApp geliyor

  HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, "En ileri teknolojilerle geliştirilen milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve görüşme platformu üzerinde çalışıyoruz. 'İletee' adını verdiğimiz platformda, WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak." dedi.

 • Cemil Ertem'den ÖTV indirim sinyali geldi!
  Cemil Ertem'den ÖTV indirim sinyali geldi!

  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, yaptığı değerlendirmede "Fiyat esnekliği olmayan alanlarda ÖTV indirimleri bütçede çok olumsuz etkiye yol açmaz" derken yapılacak indirim ile ilgili de "Enflasyon beklentilerini düşürüz; temel makrodan faiz ve kura kadar olumlu etkisi olur; bunları kullanmaktan çekinilmemeli" dedi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.