|   |   | 

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Arjantinli sanatçı Marta Minujin, Atina'daki antik Yunan tapınağı Parthenon'un bir kopyasını binlerce yasaklanmış kitapla inşa etti.

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Almanya'nın Kassel kentinde düzenlenen çağdaş sanat etkinliği Documenta 14 için sanatçılar çok sayıda büyük kamusal projeye imza attılar. Arjantinli sanatçı Marta Minujin de, Kassel'de Nazilerin yasakladığı ve yaktığı kitaplardan oluşan bir tapınak inşa etti.

Sansür ve yasaklara karşı tavır alan sanatçı Minujin, Kitapların Parthenon'unda, Antik Yunan'da demokratik kent devletinin sembollerinden olan tapınağın kopyasını kitaplarla yeniden yarattı.

Tapınağın yapısını metal iskelet ile oluşturan sanatçı, daha sonra bu iskeleti binlerce yasaklanmış kitapla kapladı. Şeffaf naylon ile kaplanan kitaplar yine şeffaf ince plastikle yapının iskeletine sabitlendi. Kitapların tamamı, daha önce yapılan çağrı ile halktan gelen bağışlarla toplandı.

Minujin'in eseri olan dev tapınak, Nazi yandaşlarının 19 Mayıs 1933'de yaklaşık 2 bin kitabı yaktığı Friedrichsplatz Park'ta inşa edildi.

Sanatçı Minujin, Kitapların Parthenonu adlı eserini daha önce de Buenos Aires'te yapmıştı. İlk tapınak, Arjantin'de 1976 - 1983 yılları arasında, askeri diktatörlüğün yasakladığı kitaplarla inşa edilmişti.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Prysmıan Group Türkiye’nin Erzurum’daki CPR seminerine yoğun ilgi
  Prysmıan Group Türkiye’nin Erzurum’daki CPR seminerine yoğun ilgi

  Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin kablolar için kanunen zorunlu olmasından sonra, Prysmian Group Türkiye, düzenlediği seminerlerle sektörü bilgilendirmeye devam ediyor. 2017 yılını CPR çalışmalarıyla yoğun bir şekilde geçiren firmanın, 2018 yılı CPR seminerlerinde ilk durağı Bölge A-Takımı Yetkili Satıcısı Timur Elektrik’in desteği ile Erzurum oldu.

 • Çek defterlerine ilişkin düzenleme
  Çek defterlerine ilişkin düzenleme

  Çek defterlerinin baskı şekline ve bankaların hamile ödemekle yükümlü olduğu miktarın belirlenmesine ilişkin tebliğde değişiklik yapıldı.

 • İstanbullu en çok park yasağı cezası yedi
  İstanbullu en çok park yasağı cezası yedi

  Geçtiğimiz yıl trafik ihlali yapan İstanbullu sürücülere, toplam 1 milyon 475 bin 308 cezai işlem uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin trafik cezası kesildi. Trafik cezalarına neden olan sebepler incelendiğinde trafik ekipleri tarafından en çok ceza 400 bin 166 sürücüye kesilen ‘park yasağı’ oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer