|   |   | 

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Arjantinli sanatçı Marta Minujin, Atina'daki antik Yunan tapınağı Parthenon'un bir kopyasını binlerce yasaklanmış kitapla inşa etti.

Kitapla İnşa Edilen Tapınak

Almanya'nın Kassel kentinde düzenlenen çağdaş sanat etkinliği Documenta 14 için sanatçılar çok sayıda büyük kamusal projeye imza attılar. Arjantinli sanatçı Marta Minujin de, Kassel'de Nazilerin yasakladığı ve yaktığı kitaplardan oluşan bir tapınak inşa etti.

Sansür ve yasaklara karşı tavır alan sanatçı Minujin, Kitapların Parthenon'unda, Antik Yunan'da demokratik kent devletinin sembollerinden olan tapınağın kopyasını kitaplarla yeniden yarattı.

Tapınağın yapısını metal iskelet ile oluşturan sanatçı, daha sonra bu iskeleti binlerce yasaklanmış kitapla kapladı. Şeffaf naylon ile kaplanan kitaplar yine şeffaf ince plastikle yapının iskeletine sabitlendi. Kitapların tamamı, daha önce yapılan çağrı ile halktan gelen bağışlarla toplandı.

Minujin'in eseri olan dev tapınak, Nazi yandaşlarının 19 Mayıs 1933'de yaklaşık 2 bin kitabı yaktığı Friedrichsplatz Park'ta inşa edildi.

Sanatçı Minujin, Kitapların Parthenonu adlı eserini daha önce de Buenos Aires'te yapmıştı. İlk tapınak, Arjantin'de 1976 - 1983 yılları arasında, askeri diktatörlüğün yasakladığı kitaplarla inşa edilmişti.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Çay fiyatlarına 6 yıldır zam yapmıyor
  Çay fiyatlarına 6 yıldır zam yapmıyor

  Kütahya'nın Aslanapa ilçesinde 55 yıldır kahvehane çalıştıran Süleyman Mercimek, Aslanapa ilçesinde açılan ilk kahvehanenin kendilerinin olduğunu söyledi.

 • IMF'den Yunanistan`A Müjde!
  IMF'den Yunanistan`A Müjde!

  Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan`ın üçüncü kurtarma paketi programı kapsamında 1,6 milyar avroluk krediyi onayladığını açıkladı.

 • Muratpaşa’da Gösteri Merkezi’nin temeli atıldı
  Muratpaşa’da Gösteri Merkezi’nin temeli atıldı

  Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 17 milyon 849 bin TL’ye mal olacak Çok Amaçlı Gösteri Merkezi’nin Türkiye ölçeğinde kültür ve sanat alanında önemli yatırımlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

 • Kaçak içme suyu kullanımı ile ilgili açıklama
  Kaçak içme suyu kullanımı ile ilgili açıklama

  Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, son yıllarda giderek artış gösteren kaçak su kullanımı ve içme suyu şebekesinden bahçe sulaması yapılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer