|   |   | 

Klima Satın Alma Kılavuzu

Yaz aylarının kapımızda olduğu şu günlerde evlerimizi tamamlayabileceğimiz konfor araçlarından biri de klimalardır. Peki, klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Klima Satın Alma Kılavuzu

Klimalar beyaz eşya sınıfına dahil edilen, dayanıklı tüketim ürünleridir. Çok sık yenilenmedikleri için klima alırken kullanıma uygun, çevreye dost, enerji tüketimi açısından tasarruflu ve titiz davranmak gerekir.

Klimanın kapasitesi monte edileceği ya da kurulacağı yerin metrekare büyüklüğüne göre değişmektedir. Odanın büyüklüğüne uygun klima alınması enerji tasarrufu için de önem taşır.

Klima alırken enerji verimliliği, tasarruf, filtreleme kapasitesi, gelişen teknolojiye uyum ve çevreye verilmesi muhtemel zararlara dikkat etmek gerekir.

Klimanın enerji sınıfı, tıpkı diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi ne kadar enerji tükettiğini anlatır.  En tasarruflu olanları enerji sınıfı A olanlardır. Enerji sınıfı A'dan C'ye yaklaştıkça verim düşer.

Klima satın alırken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, filtreleme sistemidir. Özellikle yaşlıların ve çocukların bulunduğu ortamlarda filtreleme sağlık açısından büyük önem taşır. Klima satın alırken, filtresi güçlü ve zararlı partikülleri minimize eden modeller tercih edilmelidir.

Evinizdeki konfor için klima satın alırken, uzaktan kumandalı, nem alma ve zamanlama modu olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Klima çeşitleri

Klimalar, boyutları, kapasiteleri, monte edildikleri yer ve kullanım alanları açısından çeşitlilik gösterirler.

Duvar Tipi Split Klima:

İç ve dış olmak üzere iki farklı parçadan oluşan duvar tipi klimaların çalışma biçimleri oldukça basittir. İçerideki sıcağı çeken bu klimalar soğuk hava üfleme özelliğine sahiptir. Diğer klima türlerine göre oldukça sessiz çalışan duvar tipi klimaların birden çok avantajı mevcuttur. Penceresi bulunmayan odalarda kullanılabilmesi, farklı renk seçenekleri sayesinde odanın estetik görüntüsüne uyum sağlayabilmesi başlıca avantajlarıdır.

Salon Tipi Klima:

Evlerden daha çok işyerlerinde, ofislerde ve bankalarda tercih edilen salon tipi klimalar, yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Çok kısa sürede soğutma özellikleri bulunur. Tasarımları nedeniyle "kule tipi" olarak da isimlendirilirler.

Taşınabilir Klimalar:

Yılın belli dönemlerinde ev değiştiren ya da çocuk odası, yatak odası gibi diğer odalara kıyasla daha küçük odalarda serinleme ihtiyacı hissedenlerin tercih ettiği taşınabilir klimalar, pratiklikleriyle diğer klimalardan ayrılır.

Çok geniş alanlarda kullanılmadıkları sürece performansları iyidir.

BTU ne demek, kaç BTU klima almalıyım?

Klimaların kapasitesi BTU ile ölçülür. BTU, British Thermal Unit (İngiliz Isı Birimi) kelimelerinin kısaltmasıdır. BTU, bir litre suyun sıcaklığını değiştirmek için harcanan ısı miktarını ölçer.

Klima alırken, mekan büyükdükçe BTU değeri de büyür. Bunun sonucu olarak da maliyet artar; çünkü BTU/saat değeri yükseldikçe klimanın değeri de yükselir.

Bir mekanın BTU değeri hesaplanırken sadece metrekaresi dikkate alınmaz. Isı yalıtımı olup olmaması, güneşi direkt alıp almaması, pencerelerin büyüklüğü de BTU hesabı yapılırken gözönünde bulundurulur. 

İnverter klima ne demek?

Inverter klima, klimanın mekanın ihtiyacına göre kapasitesini artırıp azaltması özelliğine denilir. Bu klimalar, ısıtmak ya da soğutmak için hava üflerken bu görevi otomatik olarak ortama göre ayarlar.

Inverter klimalar, diğer klima çeşitlerine göre daha çok enerji tasarrufu sağlar. Diğer klimaların aksine sabit değerlerde çalışan inverter klimalar, ortamda ani ısı dalgalanmaları oluşmasını engeller. Böylece, klima çarpmasına engel olur.

Kullanım ömürleri diğer klimalara göre daha çoktur. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer