|   |   | 

Klima Satın Alma Kılavuzu

Yaz aylarının kapımızda olduğu şu günlerde evlerimizi tamamlayabileceğimiz konfor araçlarından biri de klimalardır. Peki, klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Klima Satın Alma Kılavuzu

Klimalar beyaz eşya sınıfına dahil edilen, dayanıklı tüketim ürünleridir. Çok sık yenilenmedikleri için klima alırken kullanıma uygun, çevreye dost, enerji tüketimi açısından tasarruflu ve titiz davranmak gerekir.

Klimanın kapasitesi monte edileceği ya da kurulacağı yerin metrekare büyüklüğüne göre değişmektedir. Odanın büyüklüğüne uygun klima alınması enerji tasarrufu için de önem taşır.

Klima alırken enerji verimliliği, tasarruf, filtreleme kapasitesi, gelişen teknolojiye uyum ve çevreye verilmesi muhtemel zararlara dikkat etmek gerekir.

Klimanın enerji sınıfı, tıpkı diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi ne kadar enerji tükettiğini anlatır.  En tasarruflu olanları enerji sınıfı A olanlardır. Enerji sınıfı A'dan C'ye yaklaştıkça verim düşer.

Klima satın alırken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, filtreleme sistemidir. Özellikle yaşlıların ve çocukların bulunduğu ortamlarda filtreleme sağlık açısından büyük önem taşır. Klima satın alırken, filtresi güçlü ve zararlı partikülleri minimize eden modeller tercih edilmelidir.

Evinizdeki konfor için klima satın alırken, uzaktan kumandalı, nem alma ve zamanlama modu olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Klima çeşitleri

Klimalar, boyutları, kapasiteleri, monte edildikleri yer ve kullanım alanları açısından çeşitlilik gösterirler.

Duvar Tipi Split Klima:

İç ve dış olmak üzere iki farklı parçadan oluşan duvar tipi klimaların çalışma biçimleri oldukça basittir. İçerideki sıcağı çeken bu klimalar soğuk hava üfleme özelliğine sahiptir. Diğer klima türlerine göre oldukça sessiz çalışan duvar tipi klimaların birden çok avantajı mevcuttur. Penceresi bulunmayan odalarda kullanılabilmesi, farklı renk seçenekleri sayesinde odanın estetik görüntüsüne uyum sağlayabilmesi başlıca avantajlarıdır.

Salon Tipi Klima:

Evlerden daha çok işyerlerinde, ofislerde ve bankalarda tercih edilen salon tipi klimalar, yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Çok kısa sürede soğutma özellikleri bulunur. Tasarımları nedeniyle "kule tipi" olarak da isimlendirilirler.

Taşınabilir Klimalar:

Yılın belli dönemlerinde ev değiştiren ya da çocuk odası, yatak odası gibi diğer odalara kıyasla daha küçük odalarda serinleme ihtiyacı hissedenlerin tercih ettiği taşınabilir klimalar, pratiklikleriyle diğer klimalardan ayrılır.

Çok geniş alanlarda kullanılmadıkları sürece performansları iyidir.

BTU ne demek, kaç BTU klima almalıyım?

Klimaların kapasitesi BTU ile ölçülür. BTU, British Thermal Unit (İngiliz Isı Birimi) kelimelerinin kısaltmasıdır. BTU, bir litre suyun sıcaklığını değiştirmek için harcanan ısı miktarını ölçer.

Klima alırken, mekan büyükdükçe BTU değeri de büyür. Bunun sonucu olarak da maliyet artar; çünkü BTU/saat değeri yükseldikçe klimanın değeri de yükselir.

Bir mekanın BTU değeri hesaplanırken sadece metrekaresi dikkate alınmaz. Isı yalıtımı olup olmaması, güneşi direkt alıp almaması, pencerelerin büyüklüğü de BTU hesabı yapılırken gözönünde bulundurulur. 

İnverter klima ne demek?

Inverter klima, klimanın mekanın ihtiyacına göre kapasitesini artırıp azaltması özelliğine denilir. Bu klimalar, ısıtmak ya da soğutmak için hava üflerken bu görevi otomatik olarak ortama göre ayarlar.

Inverter klimalar, diğer klima çeşitlerine göre daha çok enerji tasarrufu sağlar. Diğer klimaların aksine sabit değerlerde çalışan inverter klimalar, ortamda ani ısı dalgalanmaları oluşmasını engeller. Böylece, klima çarpmasına engel olur.

Kullanım ömürleri diğer klimalara göre daha çoktur. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer