|   |  Körfez Konut Projeleri
Körfez İlçesini Favorilerime Ekle

Körfez Güncel Konut Projeleri

Körfez Konut Projeleri
  • 1

Körfez Konut Projeleri

Ekonomik Durum

 İlçenin ekonomisi tarım, hayvancılık, sanayiye dayalıdır. Bölgeye sanayi gelene kadar uğraş olarak (sebze, meyve) bahçıvanlığı ve tarımı seçen yöre halkının 1950'li yıllarda başlayan ve hızlanan sanayileşme sonucu Körfez'de tüten ve yükselen fabrika bacalarının çoğalmasıyla geçim kaynağı sanayiye kaymış durumdadır. İlçedeki sanayii kuruluşlarından ötürü tarım ve hayvancılık köylerde yapılmakta olup, yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler buğday, arpa, ayçiçeği, mısır, zeytin, armut, elma, üzüm, kirazdır. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği, tavukçuluk ve arıcılık yapılmaktadır.

 İlçemiz kirazıyla ve sanayisiyle tanınır hale gelmiştir. Şimdilerde kiraz üretimi Yukarı Yarımca'nın dağlık bölgelerinde yetiştirilmektedir. İlçemiz, toprak, hava, su, ulaşım bakımından uygunluğu endüstriyel alanda gelişmenin nedenleri olmuş, bunun sonucunda kırsal, durgun yaşamdan hızla planlı bir şehirleşmeye gidilmiştir. Tüpraş, Petkim, İgsaş ilçenin belli başlı büyük sanayi kuruluşlarıdır.

 Ayrıca Hereke çok eski bir yerleşim bölgesidir. Hereke halı dokumacılığı ile ünlü olup, halı dokuma fabrikası bulunmaktadır. İpek halıcılığı alanında dünyaca tanınmaktadır. İhraç edilen halılar önemli bir gelir kaynağıdır. Körfezin diğer bölgelerinde de halıcılık yapılmaktadır.

Coğrafi Durum

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

İlçe düzlük bir alana kurulmuştur. Yarımca'dan Tütünçiftliğe kadar geniş bir alanı kaplar. İlçenin kuzey kesimi Çenedağ'ının devamı gibidir.

Bu yükselti batıya devam ederek Hereke sırtlarını oluşturur. Yarımca'dan Hereke'ye doğru bir yükselti iyice dikleşir. Kıyı kesimi fazla girintili çıkıntılı değildir.

Düz alanın yükseklikle buluştuğu yerde karayolu geçmektedir. Bölgenin en önemli dağları Saman Dağlarıdır. Önünde akarsu yoktur. İlçe içerisinden geçerek denize dökülen derelerde yıllık yağışların fazla olduğu zamanda akıntı olmaktadır. Su kaynaklarının az olması önemli bir sıkıntı oluşturmaktadır.

 

İKLİM ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

İlçede geçiş iklimi mevcuttur. Yani yazları çok sıcak ve kurak olmayan, yağışlı ve ılık geçen bir iklim görünür. İlçe makro klima tipi Akdeniz iklim kuşağına girmektedir.

 

Yıllık yağış ortalaması 819.3 mm.

Yıllık ortalama sıcaklık 14.4 Derece

En düşük sıcaklık (Ocak) 0.8 Derece (-8)

En yüksek sıcaklık (Ağustos) 24.2 Derece

En düşük sıcaklık ortalaması 10.5 Derece

En yüksek sıcaklık ortalaması 19.2 Derece

Bu iklime uygun olarak alçak kesimlerde zeytinlikler, kısa çalılar, yüksek alanların tahrip edilmesi nedeniyle ince toprak tabakası erozyona uğramıştır. İlçede bölgenin en güzel kirazları yetişmektedir. Ayrıca her çeşit sebze ve meyvenin yetişmesi için uygun koşullar mevcuttur.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.