|   |   | 

Konut Alıcısı Türkiye’de Kredi Riskini Yükseltti

Ev hayalini gerçekleştirmek için krediye yönelen konut alıcısı Türkiye’de kredi riskini yükseltti.

Konut Alıcısı Türkiye’de Kredi Riskini Yükseltti

7 il ortalamanın üstünde

Bugün'ün haberine göre; bankalar Birliği risk raporuna göre 142 milyar liraya ulaşan devam eden konut kredisinde borçlu sayısı 2 milyon 200 bin kişi olurken, söz konusu kişilerin ortalama konut kredisi riski 5 ayda 2 bin 333 lira artı. Böylece rakam 2014’ün Aralık ayında 63 bin 649 lira iken, 2015’in Mayıs ayında 65 bin 982 liraya çıktı.

Kişi başı ortalama konut kredisi riski İstanbul’da 89 bin 403 lira oldu. İstanbul’u 76 bin 1 lira ile Gaziantep, 70 bin 857 lira ile Muğla, 70 bin 238 lira ile Şanlıurfa, 70 bin 61 lira ile İzmir, 69 bin 564 lira ile Adana ve 66 bin 133 lira ile Diyarbakır izledi.

İstanbul’un borcu 47,9 milyar

Ödemelerin devam ettiği 142 milyar liralık konut kredisi borcunun yüzde 33,73’üne denk gelen kısmı tek başına İstanbul’dan çekilen kredi olarak dikkat çekiyor. İstanbullu’nun toplam konut kredisi borcu 47 milyar 900 milyon lira olarak görünüyor. İkinci en borçlu il 18 milyar lira ile Ankara. Ankara’yı 10 milyar 200 milyon lira ile İzmir, 4,8’er milyar lira ile Antalya ve Bursa, 3,5 milyar lira ile Kocaeli, 3,2 milyar lira ile Adana, 3 milyar lira ile Mersin-İçel, 2,2 milyar lira ile Konya ve 2,1 milyar lira ile Gaziantep takip ediyor. Konut kredisi riski son 12 ay içerisinde en hızlı büyüyen il ise Van oldu.

Vanlı konut alıcıları ödeme şeklinde tercihini krediden yana kullandı. Artan konut kredisi kullanımı sonucunda ilde risk oranı yüzde 231,4’e yükseldi. 12 aylık rakamlar baz alındığında diğer doğu ve Güneydoğu illerinde de tehlike sinyalinin oluştuğu gözlendi.

Konutun değeri artıyor

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel, özellikle konut kredilerinde kredi kullanan kişilerin borcuna sağdık olduğunu söyledi.  Türkiye’deki konut kredilerinde riskin çok fazla gündeme geleceğini düşünmediğini aktaran Yönel, “Bunun birkaç nedeni var. Birincisi bankalar gayrimenkulün yüzde 75’ine kredi veriyor. Dolayısıyla yüzde 25 her zaman güvenli tarafta kalıyor. İkinci bir neden de konutların yıllık değer artışı. Genelde konut kredisi kullanan kişiler 2-3 yıldan sonra borçlarını ödeyememe durumuna düşebiliyor. Bu zaman diliminde de konutun değeri artıyor. Kaldı ki Türkiye’de temerrüde düşme oranı konut kredilerinde çok düşük” şeklinde konuştu.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer