|   |   | 

Konut Alıcısı Türkiye’de Kredi Riskini Yükseltti

Ev hayalini gerçekleştirmek için krediye yönelen konut alıcısı Türkiye’de kredi riskini yükseltti.

Konut Alıcısı Türkiye’de Kredi Riskini Yükseltti

7 il ortalamanın üstünde

Bugün'ün haberine göre; bankalar Birliği risk raporuna göre 142 milyar liraya ulaşan devam eden konut kredisinde borçlu sayısı 2 milyon 200 bin kişi olurken, söz konusu kişilerin ortalama konut kredisi riski 5 ayda 2 bin 333 lira artı. Böylece rakam 2014’ün Aralık ayında 63 bin 649 lira iken, 2015’in Mayıs ayında 65 bin 982 liraya çıktı.

Kişi başı ortalama konut kredisi riski İstanbul’da 89 bin 403 lira oldu. İstanbul’u 76 bin 1 lira ile Gaziantep, 70 bin 857 lira ile Muğla, 70 bin 238 lira ile Şanlıurfa, 70 bin 61 lira ile İzmir, 69 bin 564 lira ile Adana ve 66 bin 133 lira ile Diyarbakır izledi.

İstanbul’un borcu 47,9 milyar

Ödemelerin devam ettiği 142 milyar liralık konut kredisi borcunun yüzde 33,73’üne denk gelen kısmı tek başına İstanbul’dan çekilen kredi olarak dikkat çekiyor. İstanbullu’nun toplam konut kredisi borcu 47 milyar 900 milyon lira olarak görünüyor. İkinci en borçlu il 18 milyar lira ile Ankara. Ankara’yı 10 milyar 200 milyon lira ile İzmir, 4,8’er milyar lira ile Antalya ve Bursa, 3,5 milyar lira ile Kocaeli, 3,2 milyar lira ile Adana, 3 milyar lira ile Mersin-İçel, 2,2 milyar lira ile Konya ve 2,1 milyar lira ile Gaziantep takip ediyor. Konut kredisi riski son 12 ay içerisinde en hızlı büyüyen il ise Van oldu.

Vanlı konut alıcıları ödeme şeklinde tercihini krediden yana kullandı. Artan konut kredisi kullanımı sonucunda ilde risk oranı yüzde 231,4’e yükseldi. 12 aylık rakamlar baz alındığında diğer doğu ve Güneydoğu illerinde de tehlike sinyalinin oluştuğu gözlendi.

Konutun değeri artıyor

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel, özellikle konut kredilerinde kredi kullanan kişilerin borcuna sağdık olduğunu söyledi.  Türkiye’deki konut kredilerinde riskin çok fazla gündeme geleceğini düşünmediğini aktaran Yönel, “Bunun birkaç nedeni var. Birincisi bankalar gayrimenkulün yüzde 75’ine kredi veriyor. Dolayısıyla yüzde 25 her zaman güvenli tarafta kalıyor. İkinci bir neden de konutların yıllık değer artışı. Genelde konut kredisi kullanan kişiler 2-3 yıldan sonra borçlarını ödeyememe durumuna düşebiliyor. Bu zaman diliminde de konutun değeri artıyor. Kaldı ki Türkiye’de temerrüde düşme oranı konut kredilerinde çok düşük” şeklinde konuştu.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer