|   |   | 

Konut Alım Satımında Neler Değişti

Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un Yeni Tüketci Yasası ile değişen uygulaması konu aldığı "Konut alım-satımı sil baştan değişti" başlıklı yazısı...

Konut Alım Satımında Neler Değişti

En önemli düzenleme, alıcının; konut teslim edilinceye kadar, herhangi bir gerekçe göstermeden, konutu almaktan cayabilmesi ve ödediği paraların iadesiyle ilgili..
 
28 Mayıs 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni uygulamada, özellikle konut alanları koruyan önemli düzenlemeler var.
 
SÖZLEŞME VE RUHSAT
 
1. Ruhsat Almadan Satış Yasak:
İnşaat firmasının, konutları yapı ruhsatı almadan satması yasaklandı. Örneğin, ruhsat almadan maket üzerinden satış yapılamayacak.
 
2. Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi Yapma Zorunluluğu:
Konut satışlarında, inşaat firması ile konut alıcısı arasında, “Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi” yapılması zorunlu kılınıyor (Md. 40).
Bu sözleşme, alıcının; konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da; konut bedelinin kısmen veya tamamen ödenmesinden sonra, taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşme oluyor.
İnşaat firması, sözleşme yapılmadığı sürece müşteriden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya müşteriyi borç altına sokacak herhangi bir belge vermesini talep edemeyecek (Md. 41/2).
 
36 AYDA TESLİM
Yasa ile konut teslimindeki belirsizlik de gideriliyor. Konutun devir ve teslim süresi, ön ödemeli konut sözleşmesinin düzenlediği tarihten itibaren 36 ayı geçemeyecek (Md. 44).
 
CAYMA HAKKI
 
1. Cayma Hakkı
Konut alıcısı, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin, ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak. Cayma ile ilgili bildirim noter aracılığıyla veya iadeli taahhütlü mektupla yapılacak. İnşaat firması ve konut finansmanı kuruluşu (örneğin banka), cayma hakkı süresi olan 14 gün içinde, müşteriden faiz, komisyon vs. adı altında hiçbir masraf talep edemeyecek. Müşteriden alınan para da cayma bildiriminin inşaat firmasına ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde iade edilecek.
 
2. Sözleşmeden Dönme:
14 günlük süre geçtikten sonra da alıcının vazgeçme hakkı var. Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar, konut alıcısının herhangi bir gerekçe göstermeden “sözleşmeden dönme hakkı” olacak.
Sözleşmeden dönülmesi halinde satıcı; ön ödemeli konut satışı nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecek (Md. 45/1). Konut alıcısının konutu almaktan vazgeçmesi yani sözleşmeden dönmesi durumunda, inşaat firmasının o ana kadar aldığı paraları ve senetler ile tüketiciyi borç altına sokacak her türlü belgeyi, 90 gün içinde konut alıcısına iade etmesi gerekiyor (Md. 45/3).
Alıcıların büyük kısmının, örneğin bir yıl sonra vazgeçmesi halinde, bazı inşaat firmaları batma durumuyla bile karşı karşıya kalabilir.
 
YÖNETMELİK YOK
Yasa yürürlüğe girdi ama uygulama esaslarını açıklayan yönetmelik ortada yok!.. Yönetmelikle ilgili bir taslak var ama yasaya aykırı ya da bugün itibariyle uygulama olanağı olmayan, çok sayıda düzenlemeler var. Bunlar da kısa zamanda gözden geçirilip, yönetmelik bir an önce yayınlanmalı. Hürriyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • En Sık Yapılan Temizlik Hataları
  En Sık Yapılan Temizlik Hataları

  Evlerimizin bitmeyen uğraşılarından temizlik faaliyeti sırasında bazı alışkanlıklarımız verimimizi düşürüyor. Temizlik sırasında en sık yapılan hataları biliyor musunuz?

 • Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi
  Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi

  Merzifon Belediyesi, kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunacak ve sosyal yaşamı güçlendirecek bir iş ve yaşam merkezi için yarışma düzenliyor.

 • Kapınız Yeterince Güvenli mi?
  Kapınız Yeterince Güvenli mi?

  Evinize açılan ve aynı zamanda sizi koruyan kapınız yeterince güvenli mi? Can ve mal kaybına karşı mülkünüzü ve içindekileri koruyan kapınızın özelliklerini biliyor musunuz?

 • Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri
  Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri

  Enerji maliyetini düşüren ve tasarruf sağlayan konutlar nasıl tasarlanmalı ve inşa edilmelidir? İşte, tasarruf önerileri...

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer