|   |   | 

Konut Fiyatları yüzde 10 arttı

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Işık Gökkaya, konut satışlarında yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78.7'lik bir artış yaşandığını belirterek, "2013 yılının ilk altı ayında 568 bin 836 konut satışı gerçekleştiğini söyledi

Konut Fiyatları yüzde 10 arttı

Işık Gökkaya, 2013'ün birinci çeyrek döneminde yüzde 5.9 ikinci çeyrek döneminde yüzde 7.6 büyüyen İnşaat sektöründe gelecek dönemde de canlılığın ve yatırımların artacağının öngörüldüğünü söyledi. Işık Gökkaya, Konut satışlarında yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78.7'lik bir artış yaşandığını ve 2013 yılının ilk altı ayında 568 bin 836 Konut satışı gerçekleştiğini vurgulayarak, 2012 yılında 86 milyar lira olan konut Kredi stokunun ise 2013 yılının ilk beş ayında yüzde 31 oranında artarak, 97 milyar lira seviyesine ulaştığını kaydetti.

390 bin konut yapı ruhsatı alındı
Konut Kredi stokunun, 6 Eylül itibariyle 104.9 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Işık Gökkaya, alınan konut Yapı ruhsatları Daire sayısının ise 2013 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.8 artarak, 390 bin 343 seviyesine ulaştığını dile getirdi.

Işık Gökkaya, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm çalışmalarında yerinde Dönüşüm anlayışı yerine, bir bütün halinde düşünülerek yapılan planlanmanın benimsenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Binalar depreme dayanıklılığın yanı sıra, enerji tasarrufunun da göz önüne alındığı yeşil binalar şeklinde inşa edilmelidir. Cari açığın 10 milyar dolarının binalardaki Enerji Verimliliği eksikliği nedeniyle oluştuğu göz önüne alındığında, bu durum ülke ekonomisi için oldukça önemli bir husustur. Bunlara ek olarak Ulaşım master planları ve meydanların günümüz koşullarına uygun planlama ve çalışmalarına hız verilmesi gerekiyor.

Konut Fiyatları yüzde 10 arttı
Kentsel Dönüşümün doğru bir planlamayla gerçekleştirildiği takdirde Gayrimenkul sektörünü canlı tutmasının beklendiğini vurgulayan Işık Gökkaya, "Son iki yılda konut fiyatlarındaki artışın enflasyona paralel ya da enflasyonun biraz üzerinde olduğu görülüyor. 2012 yılında konut fiyat artışı yüzde 10 dolaylarında gerçekleşti. Bu da Türkiye'de konut sektöründe balon riski olmadığının net göstergesidir" dedi.

Gayrimenkul'de 2.6 milyar dolarlık satış
Işık Gökkaya, ayrıca Mütekabiliyet yasasıyla beraber yabancılar tarafından Türkiye'de Gayrimenkul alımına oldukça yoğun talep geldiğine işaret ederek, 2012 yılı genelinde yabancılara yapılan gayrimenkul satışının 2.64 milyar dolar olarak gerçekleştiğini 2013 yılı sonunda satışların 3 milyar dolara, orta vadede ise 10 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye'nin henüz alt ve üst Yapı çalışmalarını tamamlayamamış olduğundan yabancı yatırımcıyı ülkeye çekebilmek için ülkenin potansiyelinin yabancılar tarafından anlaşılmasını sağlayacak programlar ve tanıtımlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Işık Gökkaya, yabancı yatırımların ülkeye gelmesinin sermaye yetersizliği olan Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyledi.

28 GYO’nun piyasadaki değeri 14.7 milyat TL

Işık Gökkaya, Türkiye'nin kısa ve uzun vadede bir yatırım ve planlama programına ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin, tasarruf oranları düşük, alım gücünün istenen seviyede olmadığı ve talebinin yüzde 70'inin dar ve orta gelir grubuna ait olan bir ülke olduğu göz önünde bulundurulduğunda gayrimenkul alımıyla ilgili olarak, başta konut kredisi için ikincil piyasaların oluşturulması gibi farklı finansal enstrümanlara ihtiyaç var" dedi.

2013 yılının üçüncü çeyrek döneminde BİST'te işlem gören 28 GYO'nun piyasa değerlerinin toplamının 14 milyar 727.8 milyon lira ve aktif değerleri toplamı 23 milyar 243 milyon lira olarak gerçekleştiğini anlatan Işık Gökkaya, "Gayrimenkul sektörünün gelişmesi için en önemli finansal enstrümanlardan biri olan GYO'ların aktif büyüklükleri ve sayılarının artması büyük önem arz ediyor" değerlendirmesini yaptı.Kaynak:Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

 • İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?
  İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

  Daha önce kimsenin yaşamadığı yeni bir eve taşınmadan önce, normalden daha derinlemesine bir temizlik yapmanız gerekir. Peki inşaat temizliği olarak da adlandırılan bu temizliğin püf noktalarını biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer