|   |   | 

Konut Fiyatları yüzde 10 arttı

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Işık Gökkaya, konut satışlarında yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78.7'lik bir artış yaşandığını belirterek, "2013 yılının ilk altı ayında 568 bin 836 konut satışı gerçekleştiğini söyledi

Konut Fiyatları yüzde 10 arttı

Işık Gökkaya, 2013'ün birinci çeyrek döneminde yüzde 5.9 ikinci çeyrek döneminde yüzde 7.6 büyüyen İnşaat sektöründe gelecek dönemde de canlılığın ve yatırımların artacağının öngörüldüğünü söyledi. Işık Gökkaya, Konut satışlarında yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78.7'lik bir artış yaşandığını ve 2013 yılının ilk altı ayında 568 bin 836 Konut satışı gerçekleştiğini vurgulayarak, 2012 yılında 86 milyar lira olan konut Kredi stokunun ise 2013 yılının ilk beş ayında yüzde 31 oranında artarak, 97 milyar lira seviyesine ulaştığını kaydetti.

390 bin konut yapı ruhsatı alındı
Konut Kredi stokunun, 6 Eylül itibariyle 104.9 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Işık Gökkaya, alınan konut Yapı ruhsatları Daire sayısının ise 2013 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.8 artarak, 390 bin 343 seviyesine ulaştığını dile getirdi.

Işık Gökkaya, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm çalışmalarında yerinde Dönüşüm anlayışı yerine, bir bütün halinde düşünülerek yapılan planlanmanın benimsenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Binalar depreme dayanıklılığın yanı sıra, enerji tasarrufunun da göz önüne alındığı yeşil binalar şeklinde inşa edilmelidir. Cari açığın 10 milyar dolarının binalardaki Enerji Verimliliği eksikliği nedeniyle oluştuğu göz önüne alındığında, bu durum ülke ekonomisi için oldukça önemli bir husustur. Bunlara ek olarak Ulaşım master planları ve meydanların günümüz koşullarına uygun planlama ve çalışmalarına hız verilmesi gerekiyor.

Konut Fiyatları yüzde 10 arttı
Kentsel Dönüşümün doğru bir planlamayla gerçekleştirildiği takdirde Gayrimenkul sektörünü canlı tutmasının beklendiğini vurgulayan Işık Gökkaya, "Son iki yılda konut fiyatlarındaki artışın enflasyona paralel ya da enflasyonun biraz üzerinde olduğu görülüyor. 2012 yılında konut fiyat artışı yüzde 10 dolaylarında gerçekleşti. Bu da Türkiye'de konut sektöründe balon riski olmadığının net göstergesidir" dedi.

Gayrimenkul'de 2.6 milyar dolarlık satış
Işık Gökkaya, ayrıca Mütekabiliyet yasasıyla beraber yabancılar tarafından Türkiye'de Gayrimenkul alımına oldukça yoğun talep geldiğine işaret ederek, 2012 yılı genelinde yabancılara yapılan gayrimenkul satışının 2.64 milyar dolar olarak gerçekleştiğini 2013 yılı sonunda satışların 3 milyar dolara, orta vadede ise 10 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye'nin henüz alt ve üst Yapı çalışmalarını tamamlayamamış olduğundan yabancı yatırımcıyı ülkeye çekebilmek için ülkenin potansiyelinin yabancılar tarafından anlaşılmasını sağlayacak programlar ve tanıtımlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Işık Gökkaya, yabancı yatırımların ülkeye gelmesinin sermaye yetersizliği olan Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyledi.

28 GYO’nun piyasadaki değeri 14.7 milyat TL

Işık Gökkaya, Türkiye'nin kısa ve uzun vadede bir yatırım ve planlama programına ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin, tasarruf oranları düşük, alım gücünün istenen seviyede olmadığı ve talebinin yüzde 70'inin dar ve orta gelir grubuna ait olan bir ülke olduğu göz önünde bulundurulduğunda gayrimenkul alımıyla ilgili olarak, başta konut kredisi için ikincil piyasaların oluşturulması gibi farklı finansal enstrümanlara ihtiyaç var" dedi.

2013 yılının üçüncü çeyrek döneminde BİST'te işlem gören 28 GYO'nun piyasa değerlerinin toplamının 14 milyar 727.8 milyon lira ve aktif değerleri toplamı 23 milyar 243 milyon lira olarak gerçekleştiğini anlatan Işık Gökkaya, "Gayrimenkul sektörünün gelişmesi için en önemli finansal enstrümanlardan biri olan GYO'ların aktif büyüklükleri ve sayılarının artması büyük önem arz ediyor" değerlendirmesini yaptı.Kaynak:Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer