|   |   | 

Konut Güvenliği Önceliğiniz Olsun

Emniyet Genel Müdürlüğü, çok sayıda hırsızlık vakasını inceleyerek, vatandaşların konut güvenliğini sağlamak için alabilecekleri tedbirleri sıraladı.

Konut Güvenliği Önceliğiniz Olsun

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konut güvenliğini sağlamak için hazırladığı tedbirlerin başında, mekanik güvenlik tedbirleri geliyor.

Öncelikle evin açılabilecek yerleri; kapı pencere, bodrum penceresi çatı aralıkları, balkon-teras ve garaj kapıları vb. gibi yerler masraftan kaçınmayıp demir koruyucularla korunmalı.

Hırsız eve kapıdan girer

Birçok hırsız kapıyı kullanarak eve girer. Bu durumlarda balkon sürgüleri, çok sayıda kilit ya da güvenli sağlam kapılar tavsiye edilir. Balkon ve teras kapıları kilitlenebilen bir sisteme sahip olmalıdır. Daha çok güvenliği ise, kilitler ya da çok sayıda kilitler ile sağlam kapılar sağlar.

Pencereler, iteklemelere karşı ek kilitlerle kilitlenebilen kollarla veya çok sayıda kilitlerle korunabilir.

Eğer cam kullanılırsa, kırılmaya müsait olmayan camlar kullanılmalı ve uçları betona girecek şekilde ayarlanmalıdır. Kesişen uçlara kaynak yapılmalıdır. Diğer bir imkan ise kırılmayan camların kullanılmasıdır.

Bodrum pencereleri demir parmaklıklara kapatılmalıdır. Bodrum parmaklıklarının boşlukları sık bir şekilde, sağlam içi dolu, paslanmayan bir tür madenden ve soygunlara karşı sağlam olmalıdır.

Hırsızlara "not" bırakmayın

Alarm tertibatları, sürgülü kilitler ya da zorlamaya dayanıklı kapılar vb mülkünüzü korur, bu da çok önemlidir.

Önemli olan, yokluğunuzu belli etmemenizdir. Evdeki yokluğunuzdan dolayı hiçbir surette kapınıza not yazmayın.

Güvenebileceğiniz bir komşunuz sizin evde bulunduğunuzu göstermeye çalışmalı. Kendisi belirli zamanlarda evinizdeki ışıkları yakabilir veya zaman ayarlı olarak yanan lambalar kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda yabancıları merdiven aralığında gözetlemek de bir önlemdir. Böyle kişilerle karşılaşırsanız kime gitmek istediklerini veya onlara yardımcı olup olmayacağınızı sorunuz.

İyi aydınlatma, hırsız kaçırır

Dış aydınlatma mümkün olduğu kadar her yeri aydınlatmalıdır. Herhangi bir elektronik aracın prize takılmaması için prizin içeriden kapatılabilmesi gerekir. Bu yüzden de elektrik hatları da dış duvarlardan çekilmemeli. Evinizin elektrik bağlantıları ise dışardan kolayca kesilmeyecek şekilde olmalıdır.

Telefon kabloları ise dışarıdan bağlantı yapılmayacak şekilde olmalıdır. En iyisi yeraltından döşenen kablolardır.

Evinizin önüne bırakacağınız merdiven, sandık ve oturma bankları, tırmanma aracı olabilir. Bir hırsızın kullanabileceği bütün malzemeleri kilitleyebileceğiniz yerlere bağlayarak güven altına alınız. Yağmur boruları veya yıldırım önleyicileri de hırsızın tırmanmasında kolaylık sağlar.

Kapıdaki konuşma sistemleri ise, sadece ev sakinlerinin doğru kullanımlarında yararlı olmaktadır. Birisi zili çaldığında düşünmeden açarsa, ev sahipleri tehlike ile baş başa kalırlar.

Alarm taktırın

Evlere kolayca erişilebilen pencere, balkon veya çekme kapılar bulunuyorsa, masraftan kaçınmayıp, demir parmaklık veya panjur gibi mekanik tedbirlerin yanında alarm tertibatı da taktırmanız gerekebilir.

Alarm sistemlerinin montajının sadece yetkili servisler tarafından yapılması gerekir. Alarm sisteminin enerji ihtiyacı şebeke cereyanı ve akü vasıtasıyla birbirinden bağımsız olarak sağlanmalıdır.

Nasıl bir kilit güvenliği sağlar?

Hırsızlara karşı, delinme imkanı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanılmalı. Silindir, her ihtimale karşı kapandıktan ve kilitlendikten sonra da emniyet olmalı,

Kullanacağınız çerçeve en azından 3 cm uzunluğunda 3 mm kalınlığında olup duvar kısmına dübel ile sıkıca vidalanmalıdır. Metal çerçeve kullanılıyorsa, kilitleme yeri güvenli bir şekilde sağlamlaştırılmalı. Ana kilit zorlamalara karşı sağlam yapılmalıdır.

Bu önlemlere ek olarak güvenlik tedbiri olması bakımından zincir ve emniyet kilidi de bulundurulmalıdır. Bu durumda, davetsiz misafirlerin zararına maruz kalınmadan kapı açıldığından görülecek kadar mesafe bırakılmış olur.

Kapınızın her iki kanadı için de güvenli olan sürgülü kilitleri giriş kapınıza taktırınız.

Aynı zamanda dikey kilitleme sürgüleri de tavsiye edilir. Önemli olan duvarların dolu olması, demirlenme işinin sağlam yapılmasıdır.

Kapıların kaplanmasında kullanılacak olan materyal en az 3 mm olmalıdır.

Kapının iç bölümleri çelik saç ile ya da çelik çubuklarla güçlendirilmeli, ya da aynı zamanda katkı maddesi olmayan saf ağaç ile yapılmalıdır.

Özellikle kapı menteşelerinin sağlam olmasına önem verilmelidir.

Silindir ve menteşeler matkap ile delinmelere karşı sağlam olmalıdır.

Kapınıza mutlaka 170 derecelik göz merceği taktırınız. Apartman içi ışıklar, ev içinden bir düğmeyle de yakılabilir olmalıdır.


Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer