|   |   | 

Konut kapıcıları için konut zorunluluğu var mı?

Konut kapıcıları için konut zorunluluğu var mı? Apartman görevlilerine konut verilmesi zorunlu mudur?

Konut kapıcıları için konut zorunluluğu var mı?

Konut kapıcısı, ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımı, ortak yerlerin ve döşemelerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliklerinin sağlanması, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ve bakımı ve benzeri hizmetleri gören kişiye denilmektedir.

Peki, apartman görevlisi de denilen konut kapıcılarına konut verilmesi zorunluluğu var mıdır?

Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmesi zorunlu değildir. Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmişse, konutun 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmelikleri ile öngörülen asgari koşullara uygun olması gerekir.

Kapıcıya, görevi nedeniyle verilmiş olan konut için iş sözleşmesinin devamı süresince kira istenemez.

Kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı sözleşme ile belirlenir.

Kapıcı konutunun boşaltılmasında, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Ek 2 nci maddesi hükümleri uygulanır. Bu konuda iş veya toplu iş sözleşmesinden doğan haklar saklıdır.

Kapıcı ile yapılan iş sözleşmesinde;

İş sözleşmesinin türü ve çalışma biçimi ile işveren ve işyeri adı ve adresi, kapıcının kimliği, işe başlama tarihi, yapacağı işler, temel ücreti ve varsa ücret ekleri, ücret ödeme şekli ve zamanı, çalışma süresi ve ara dinlenmesi, varsa özel hükümler, düzenleme tarihi ve tarafların imzası hususlarının bulunması gerekir.

Apartman kapıcılarının haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabilir. Konut kapıcısına İş Kanunu hükümlerine göre ücret ödenir ve yine İş Kanunu ile sözleşme hükümlerine göre hafta tatili verilir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer