|   |   | 

Konut Kredisi 3 Bin TL Gelirle Alınabilir!

Konut kredisi almak için 2009 yılı sonunda yaklaşık 4 bin TL aylık gelire sahip olmak gerekirken, 2013 yılı Haziran ayı itibarıyla aylık 3 bin TL’lik bir gelir aynı şartlarda bir ev almak için yeterli oldu...

Konut Kredisi 3 Bin TL Gelirle Alınabilir!

Konut kredisine olan talep 2011’den bu yana yılın son çeyreğinde ilk kez daraldı. Merkez’in rakamlarına göre aylık 48 bin olan başvuru sayısı eylülde 11 bin düşerek 37 bine indi. Bankaların 36 bin olan ev kredisi kullanımı da 30 bine düştü.

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) paramusluklarını kısacağı açıklamasının ardından Temmuz 2013 sonrası artan faizler ile bankaların krediyi ince eleyip sık dokumaları konut kredisi başvurusu aylık 48 bin düzeyinden 37 bine indirdi. Bu doğrultuda 36 bin olan aylık kredi verilen ev sayısı da 30 bine indi.Merkez Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu’na göre son dönemde yüksek talep nedeniyle konut kredisimiktarı 2012 sonunda 99milyar lirayken bu rakamEylül 2013’te 119milyar liraya çıktı.

Yüzde 25 Peşinat Düzenlemesi Etkili Oldu

Eğilim anketlerinde, konut piyasasına ilişkin pozitif beklentiler ve tüketici güvenindeki iyileşmeye bağlı olarak 2011 yılından itibaren artan konut kredisi talebi, ilk kez 2013 yılı üçüncü çeyreğinde daraldı. Konut kredisi almak isteyenlerin sayısı aylık olarak 2012 Ocak’ta 16 bin civarındayken bankalar bu başvuruyu yapanlardan yaklaşık 13 bin kişiye yani başvuru yapanların yüzde 81’ine kredi verdi.

Bankalar Vatandaşa Dur Dedi

2013 Temmuz ayına geldiğimizde kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte aylık 48 bin kişi ev almak için bankalara kredi başvurusu yapınca bankalar vatandaşlara “Dur” dedi. Bankaların “Dur” işaretine iki gelişme neden oldu. Hem FED’in kararları nedeniyle artan faiz oranları hemde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi almak isteyenlere konut fiyatının yüzde 25’i kadar peşinat olmasını şart koşması bankaların kredi başvurusu yapanları ince eleyip sık dokumasını beraberinde getirdi. Bunun sonucunda bankalar başvuran 48 bin kişinin ancak yüzde 75’i olan 37 bin kişiye kredi vermeyi uygun gördü. Artan kredi faiz oranlarının yanı sıra bankaların da kredi vermekte nazlanması Temmuz'dan sonra kredi başvurularını frenledi. Başvuru adedi Eylül 2013’e gelindiğinde 37 bine kadar düştü. Bankalar da başvuran 37 bin kişinin 30 binine kredi verdi. Krediye başvuranlardan kredi alanların oranı yeniden % 81’e çıktı.

3 Bin TL Maaşı Olan Maşaının Yarısıyle Ev alabilir

Merkez’in çalışmasına göre konut kredisi faiz oranları 2009- 2013 döneminde ortalama yüzde 12’lerden yüzde 9’lara geriledi, 7-10 yıl vadeli konut kredisi kullanımı ise önemli ölçüde arttı. Bu dönemde konut metrekare birim fiyatı yüzde 38’lik artışla 870 TL’den 1200 TL’ye yükselirken, asgari ücret yüzde 34’lük artışla 978 TL’ye ulaştı.

Taksit Tutarı Yüzde 21 Azaldı

100 metrekarelik bir ev almak için gerekli konut kredisi aylık taksit ödeme tutarı, konut kredisi hesaplama yapıldığında son 4.5 yıl içinde nominal yüzde 21 azaldı. Bu şartlar altında, aylık gelirin yarısını konut kredisi taksidine ayırarak bir ev alabilmek için 2009 yılı sonunda yaklaşık 4 bin TL aylık gelire sahip olmak gerekirken, 2013 yılı Haziran ayı itibarıyla aylık 3 bin TL’lik bir gelir aynı şartlarda bir ev almak için yeterli oldu. Oysa, bu dönemde aylık gelirin asgari ücret artışına paralel arttığı varsayımı altında, bugün 3 bin TL geliri olan bir kişi, 2009 yılı sonunda konut kredisi kullanmış olsaydı, maaşının neredeyse tamamını konut kredisi taksitine yatırmak durumunda kalacaktı.

Diğer Ülkelere Göre Fiyat Artışı Normal Çıktı

Rapora göre konut fiyatları en fazla İstanbul’da artış gösterdi, 2010 yılından bu yana reel artış yüzde 20 oldu. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki konut fiyatlarının yıllık nominal artışı diğer ülkelerle benzer.HaberTürk

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer