|   |   | 

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı? Bütün bu soruların cevapları haberimizde!

Konut Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Hayatımızın en önemli kararlarından biri de ev almaktır. Herkes ev almayı hedefler ve yıllarca bunun için uğraşıp durur. Hatta büyük bir borç altına girip yıllarca kredi taksiti ödemeye bile razı olur. Kredi alma sürecinin bitmesiyle birlikte alım satım işlemleri tamamlanır ve sonuçta kendi evinin sahibi olur. Bu süreçten sonra da kredi ödemeleri başlar. Ancak konut kredisi ödemesinde bazı sonlar yaşanabilir. Bu durumlarda da akla bazı sorular gelir. Konut kredisi borcumu ödeyemezsem ne olur? Nasıl bir süreç işler? Banka evimi elimden alır mı?

Konut kredi taksiti ödenmezse ne olur?

Konut kredisi verilirken banka satın alınan eve ipotek koyar. İpotek, bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminattır. Borcun ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. Ancak süreç bu kadar kısa sürmüyor ve bazı aşamalardan geçilmesi söz konusu oluyor. Yani banka verdiği parayı geri alabilmek için tüm yolları kullanıyor ve sonra bu son aşamaya geçiliyor. En son aşamada da ev satışa çıkarılıyor. Yani her şeye rağmen borcunuzu ödemezseniz borca karşılık konut satışa sunuluyor. Peki bu son aşamaya gelmeden önce hangi aşamalardan geçiliyor? Nasıl bir süreç işliyor?

Konut kredisinin ödenememesi halinde tüketiciyi bekleyen süreci uzmanlar  kısaca şöyle özetliyor:

·        Konut kredisi taksitinin gecikmesi halinde bankalar hatırlatma yapıyor. Bu posta yoluyla yapıldığı gibi telefon yolu ile de bilgilendirme yapılıyor. SMS ve e-posta gibi alternatif kanallardan da gecikme bilgisi iletiliyor.

·        Bilgilendirmelere rağmen ikinci taksitin de gecikmeye girmesi halinde, 3.taksit süresi gelmeden noter kanalı ile muacceliyet bildirimi yapılıyor. Yani diğer bir ifade ile geciken taksitlerin ödenmemesi halinde tüm borç tutarının ödenmesi gerekeceği uyarısı yapılıyor. Bu bildirim ile geciken taksitlerin ödenmesi için bir ay süre veriliyor.

·        Bu süre zarfında görüşmeler sürdürülüyor. Tahsilatın yapılabilmesi için müşterinin değişen ödeme gücüne bağlı olarak yapılandırma öneriliyor. Yapılandırma alternatifi olumlu değerlendirilir ve yeni ödeme planına geçilir ise taksit ödemelerinin yeni ödeme planına uygun olarak yapılması bekleniyor.

·        Ödeme performansındaki olumlu veya olumsuz gelişmelere bağlı olarak, ikinci bir kez daha yapılandırma imkanı verilebiliyor.

·        Tüm görüşmelere ve alternatif ödeme planları düzenlenmesine rağmen, tekrar 4 taksit gecikmeye girer ve 90 gecikme günü tamamlanırsa ödeme planı iptal ediliyor ve toplam borç tutarı takip hesaplarına alınıyor. Ancak bu yasal süreç başlatılmadan önce de görüşmeler yapılıyor. Ve mutabakata varılması halinde müşteriye kendi yöntemleri ile ipoteğe konu olan yerin satışı için süre verilebiliyor. Ancak anlaşma sağlanamazsa ipoteğe konu malın paraya çevrilmesi için yasal süreç başlatılıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Mod İstanbul Fiyat
    Mod İstanbul Fiyat

    Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

  • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
    Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

    Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

  • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
    Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

    Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

  • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
    Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

    Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

  • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
    Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

    Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer