|   |   |  Konut sektörü canlanacak, uzun vadede kazandıracak

Konut sektörü canlanacak, uzun vadede kazandıracak

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı; "Konut sektörü canlanacak, uzun vadede kazandıracak" yorumunu yaptı.

Konut sektörü canlanacak, uzun vadede kazandıracak

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul’da gayrimenkul piyasasının mevcut durumunu değerlendirerek şunları kaydetti: “Ekonomik ortamın bozulmasından en çok etkilenen sektörlerden biri gayrimenkul sektörü. Bu sektörde satışlar düşme eğilimine geçtiğinde hükümet çeşitli destek politikaları uyguluyor. Bu politikalar çerçevesinde konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi, konutların tesliminde KDV indirimi, satış sözleşmelerindeki damga vergisi istisnası, konut kredilerindeki peşinat oranının düşürülmesi, konut alımında devlet teşviki ve kamu bankalarının bazı dönemlerde konut kredisi faizlerini düşürmesi kalıcı çözümler getirmemekle birlikte sektör üzerinde olumlu etkiler oluşturuyor. Konut kredi faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemden geçiyoruz. Faiz oranının yüzde 2’nin altına inmesiyle sektörde tekrar hareketlilik başladığını gözlemliyoruz. Türkiye’de gayrimenkul piyasasının talep yönü konjonktürel olarak düşük olsa dahi, önümüzdeki süreç içinde sektörün tekrar canlılık kazanacağı aşikar. Çünkü kentsel dönüşüm, nüfus artışı ve temel ihtiyaçlar nedeniyle Türkiye’deki konut talebi hiçbir zaman bitmez.“

Konut yatırımı uzun vadede kazandırıyor

Halihazırda İstanbul’da konuta yatırım yapmanın doğru olup olmayacağı hakkında bilgi veren Yazıcı, “Kısa dönemli yüksek faiz oranları veya döviz yatırımları daha çekici gibi görünse de, konut yatırımı uzun vadede daha çok kazandırmaya devam ediyor. Özellikle sıfır konut projelerindeki stok eritmeye yönelik indirimler konut alıcısı için cazip alternatifler sunuyor. Uzun dönemli düşünüldüğünde diğer yatırım araçlarına kıyasla emlak yatırımı daha fazla kazandıracaktır. Konut alımını destekleyen kampanyalarla konut satın almak için doğru zaman olduğu söylenebilir. Ayrıca oturmak için ev alıyorsanız doğru zaman yoktur“ dedi.

Satmak mı doğru, kiraya vermek mi?

Mevcut piyasa koşullarında yatırımcıların konut satışı yapmaları mı, yoksa kiraya vermelerinin daha doğru olacağı hakkında da bilgi veren Yazıcı, “Üç beş yıl öncesine kadar konut en gözde yatırımların başında geliyordu. Kira geliri sağlayan konutun değeri de sürekli artıyordu. Ama günümüzde durum çok farklı. Bulunduğu konum itibarıyla fark ediyor olmakla birlikte genel anlamda söylersek konut fiyatları pek artmıyor, en azından enflasyon kadar artmıyor. Hatta düşme eğiliminde olan konutlar dahi var. Dolayısıyla konut fiyatının, yani anaparanın reel olarak artması gibi bir durum artık yok. Mevcut durumda acil nakit ihtiyacı yoksa ekonominin daha stabil hale gelmesini beklemek daha mantıklı“ görüşünü ileri sürdü

Mevcut konut stoku ve arz talep dengesi

Stoku eritmenin çok kolay olmadığını söyleyen Yazıcı,  “Halihazırda mevduat faizlerinin genel seyri ve konut kredisi faizlerinin yüksekliği kredi kullanımı önündeki en büyük engel. Önce faizler düşecek, sonra gayrimenkul piyasası hareketlenecek, ardından stok erime hızı artacak diye düşünüyoruz. Şu anda sadece İstanbul’da ekonomiye kazandırılmamış 480-490 bin adet mülk olduğunu hesaplıyoruz. Burada ekonomiye kazandırılmamış ile kastımız mülkün satılmış olsa bile kiralanmış veya içinde yaşayan olmadığı anlamına geliyor. Özellikle markalı konutlarda satış yapılmış ama içinde henüz yaşam başlamamış veya kısmen başlamış mülkler bu stokun içinde“ dedi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bağdat Caddesi ve Şanzelize güçlerini birleştirdi
  Bağdat Caddesi ve Şanzelize güçlerini birleştirdi

  Dünyanın en önemli alışveriş caddesi Şanzelize’yi (Champ – Elysees) temsil eden Comité Champs-Elysées ile Bağdat Caddesi’ni kültürel ve ticari anlamda geliştirmeyi hedefleyen Bağdat Caddesi Derneği Paris’te yapılan görüşmeler sonucunda işbirliği anlaşmasına vardı.

 • 2019 Yılında Gayrimenkul Yatırımlarında Türkiye’yi En Çok Tercih Eden Ülke Mısır Oldu
  2019 Yılında Gayrimenkul Yatırımlarında Türkiye’yi En Çok Tercih Eden Ülke Mısır Oldu

  EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlar incelediğinde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Mısır’ın Türkiye genelinde, Irak’ın ise İstanbul genelinde yatırımlarda ilk sırada yer aldıkları görüldü.

 • Tahincioğlu konut kredi faiz oranını 0.59’a düşürdü
  Tahincioğlu konut kredi faiz oranını 0.59’a düşürdü

  Türkiye’de gayrimenkul sektörünün lider şirketlerinden Tahincioğlu, ev sahibi olmak isteyenler için tarihi bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında; Nidapark Küçükyalı ve Nidapark İstinye projelerinde vade farkını 0,59’a düşürdü.

 • Kadınlar 2019’da tapuda rekor kırdı
  Kadınlar 2019’da tapuda rekor kırdı

  2019 yılında Türkiye genelinde satılan 1 milyon 348 bin 729 konutun yaklaşık 420 bininin kadınlar tarafından satın alındığını söyleyen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “TÜİK verilerine göre konut alımında kadınların payı yüzde 31’i aşarak, bugüne kadarki en yüksek seviyeye yükseldi” dedi.

 • Tapu işlemlerinde büyük kolaylık
  Tapu işlemlerinde büyük kolaylık

  Kendinize uygun bir gayrimenkul seçtiniz, karşı tarafla anlaştınız ve sıra tapu işlemlerini halletmeye geldi. Bunun için daha tapuya gitmeden birçok evrak hazırlığı sürecinden geçiyor ve tapuda sizi bekleyen süreçleri de düşünmeye başlıyorsunuz.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.