|   |   | 

Konut Sektörünün Nadasa Ve İnovasyona İhtiyacı Var

Gezi olayları, ramazan ayı, tatil derken durgun geçen konut sektörü eylül ayı ile birlikte sezonu açtı. sonbaharla birlikte arka arkaya yeni projeler lansmanlarla görücüye çıkıyor. ekim ve kasım ayları da yeni projelere gebe...

Konut Sektörünün Nadasa Ve İnovasyona İhtiyacı Var

Müteahhitlerin ağzından dökülen kelimeler umut dolu... yeni projeleri ile heyecanlı oldukları ve çok da
hazırlandıkları belli. Beklentiler yüksek. Fiyatlar birbirineyakın. sektörpatronlarınınumutdolu sözcükleri aslında "umut etmek istiyoruz, her şey iyi olacak" diye kulağıma geliyor. Belki de ben gözlerinden bunu okuyorum.
kimi inşaat firması yeni Konut projelerini görücüye çıkarırken, bu yıl hatrı sayılır sayıda inşaat firması da kentsel dönüşüm projelerine girmeye karar verdi. kentsel dönüşümde, mahalle mahalle insanları toplayarak ikna etmekzorundakalanancaksatışproblemi olmayacağı için bunu tercih eden müteahhitler için de uzun ve yorucu bir süreç var.

İşler eskisi gibi değil artık. yeni projeler üretmek, yapmak ve satmak da zor; kentsel dönüşüm projeleriyle yüzlerce insanı ikna etmek, memnun etmek de. Müteahhitler için de iş aslanın ağzında, hatta biraz daha böyle giderse midesinde olacak. ekonomik bir sürü neden sayabilirim size ancak bu sefer kendini yenileyemeyen,tekraredenbirsektörden bahsedeyim...

Konut sektörü son on yılın en popüler işi, müteahhitler de en popüler oyuncusu. Ülke ekonomisinde önemli bir görev üstlenen inşaat firmalarının bu popüleritesi daha ne kadar sürer bilinmez ancak sektör kendini yenileyemeyen, tekrar eden bir sürece girdi. lokasyonları farklı olsa da Konut Projeleri birbirine benziyor. sosyal donatılar, dış cephe,sitehayatı,peyzaj,havuz,içmekanda kullanılan malzemeler nerdeyse aynı. satış, Pazarlama stratejileri, pr çalışmaları aynı..

Projelerin lansmanları bile aynı şekilde ve aynı otellerde yapılıyor. Çıkan haberler, basın bültenleri, görseller ve konuşmalar birbirini tekrarlıyor. aynı Emlak medyası birbirinin aynı haberleri arka arkaya giriyor. Herkes birbirini pışpışlıyor. eleştiri yok, farklı görüş yok. ola kigittiğinizbirkonutlansmanında standart, muhteşem soruların dışında bir soru sorarsanız herkes sizi gözleriyle ve sözleriyle dövüyor. sonuçta alan-veren razı dediğinizi duyar gibiyim. evet işler bu tarafta böyle dönüyor ama kral çıplak bunu kimse demiyor.

konut sektörünün başta müteahhitlerin inovasyona ihtiyacı var. kendini tekrar eden, çıplak olduğunu anlamayan, aynı ve aynı, mütemadiyen değişmeyen ve değişmek istemeyenhersektör gibidibiboylamaya mahkum. konut sektörüne inovasyon için nadas öneriyorum. sektörün halletmesi gereken onlarca sorunu var. Çeşitli dernekler, kuruluşlar toplantı yapıp sektördeki sorunları çözmeye uğraşırlarken bile birbirlerinden haberleri yok. Herkes kendi orkestrasının şefi. sanki siyasi arenada partiler konuşuyor. kim kime ne öneriyor bilmiyorum gerçekten.

son iki yıl içinde devletin inşaat sektörü için çıkardığı yeni düzenlemeler inşaatçıları altüst etti. ezber biraz da burada bozuldu. kentsel dönüşüm, 2B, İmar yönetmelikleri, mütekabiliyet, kDv vs. kafalar karıştı. yeni kanun düzenlemelerine adaptasyon süreci devamediyor. Buaradaişlereskisistemde yürüyor,aynı şekildeprojelerüretilmeyeve satılmayaçalışılıyorlakinbirşeylerinyolunda gitmediği gözlerden kaçmıyor.
teknolojinin altı ayda bir değiştiği, kullandığınız telefonların, bilgisayarların ömrünün kısa olduğu, ilişkilerin bile çabuk tüketildiği bu yıllarda değişmeyen tek şey değişim ise konut sektörü geç bile kaldı.

sektörün dezavantajı ise işleyen sistemden memnun olunması ya da ne yapacağını bilememesi. Emlak medyası da, müteahhitler de memnun gibi. ancak vatandaş memnun değil. Çünkü fayda sağlamayan haberleri, konut lansmanlarını okuyucu merak etmiyor ve ilgilenmiyor. Fayda sağlama noktasında ise tıkanıp kalıyor işler.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Havuz Bakımının İnceliklerini Biliyor musunuz?
  Havuz Bakımının İnceliklerini Biliyor musunuz?

  Bahçeli ya da müstakil bir evin en büyük cazibe kaynaklarından birisi yüzme havuzlarıdır. Sıcaklığın iyice bunaltıcı olduğu yaz aylarında çok da uzağa gitmeden yüzme keyfi yaşayabileceğiniz havuzların ömrünü uzatacak bakım inceliklerini biliyor musunuz?

 • Şangay'daki Büyülü Finans Merkezi
  Şangay'daki Büyülü Finans Merkezi

  Şangay'da inşa edilen yeni finans merkezi, sürekli değişen dış cephesiyle görenleri büyülüyor. İngiliz mimarlık ofisi tarafından tasarlanan yapı, kentin eski kent bölgesinde yer alıyor.

 • Manzara 7/24’te Bayram’a özel şeker tadında fırsat!
  Manzara 7/24’te Bayram’a özel şeker tadında fırsat!

  Tüm daireleri denize açılan Manzara 7/24’te, Ramazan Bayramı’na özel şeker tadında fırsat günleri başlıyor. Haziran ayı sonuna kadar geçerli olacak kampanya ile, Pendik’te yükselen projeden ev sahibi olmak isteyenlere, peşin alımlarda farklı daire tiplerine göre 55 bin ile 140 bin lira arasında değişen indirimler uygulanıyor.

 • İlk el konut satışlarında yüksek artış
  İlk el konut satışlarında yüksek artış

  Türkiye genelinde konut satışlarının hızlandığını belirten Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, yaz aylarında görece durağan geçecek olan satışların yaz sonu itibariyle yine hızlı bir yükselişe geçeceğini kaydetti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer