|   |   | 

Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır.?

Konutta kullanılan malzemenin kalitesi nasıl anlaşılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır.?

Ev sahibi olmak isteyenler tercihlerini yeni daireden yana kullanıyor. Sıfır daireye bütçesi yetmeyenler de ikinci el konuta yöneliyor. Ancak yeni konut alırken de ikinci el ev alırken de bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sonradan sıkıntı yaşanmaması ve yeni bir masrafa yol açmaması için konutta  kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekiyor. Bazı malzemeleri kendinizin kontrol etmesi yeterli olurken, bazı malzemelerin kontrolü için uzman desteği gerekebiliyor. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeniz sonrasında evinizde sorunsuz bir şekilde yaşamanızı sağlıyor. Çünkü kalitesiz malzemeler ileride sorun çıkarabiliyor. Bu da tamirat gerektiriyor ve yeni bir masrafa yol açıyor. Bu tür sıkıntıları yaşamamak için konutta kullanılan malzemenin kalitesine dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Peki konutta kullanılan malzemenin kalitesi nasıl anlaşılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Dış cephe nasıl?

Evin fiziksel incelemesi yapılırken dış cepheye dikkat edilmelidir. Dış cephe incelemesi yapılırken de yalıtım kontrol edilmelidir. Bu kontrolü yaparken yalıtımda kullanılan malzemeler hakkında bilgi alınmalıdır. Örneğin yalıtımda kullanılan ısı yalıtım levhası kalınlığı ne kadar? Yalıtımı yapan firma kim? İşçilik kalitesi nasıl? Bu soruların cevabı öğrenilmeli.

Konutun içini inceleyin!

Konutun içinde ise ayrıca bir inceleme yapmalısınız. Genel bir kontrol yapmayı ihmal etmeyin. Ancak asıl incelemeyi detaylı olarak yapılmalısınız. Pencerelerin çerçevesi nasıl, açılıp kapanırken bir sorun yaşanıyor mu, hangi marka kullanılmış? Bu sorular ışığında gerekli kontrolü yapmalısınız.

Mobilyalar sağlam mı?

Evin içinde inceleme yaparken özellikle mutfak ve banyo dolaplarına dikkat etmelisiniz. Hangi malzemeden yapılmış, sağlam mı, işçilik kalitesi nasıl diye kontrol etmelisiniz.

Lavabonun kalitesi önemli!

Banyoda lavabo ve lavabo bataryası konusunda da gerekli incelemeyi yapmalısınız. Sadece hangi markanın ürünleri olduğunu kontrol etmeniz yeterli olur. Böylece bu ürünün kaliteli olup olmadığını anlamış olursunuz.

Kombinin markasına dikkat edin!

Bazı ürünlere özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu ürünlerle ilgili yaşayacağınız bir sorun sizin için yeni bir masraf anlamına gelir. Evde kullanılan kombinin markasına dikkat edin. Markayı öğrenerek gerekli araştırmayı yapın. Böylece bu ürünün sorun yaratıp yaratmayacağını ya da nasıl verim alacağınızı öğrenmiş olursunuz.

Zeminde hangi malzeme kullanılmış?

Elbette bazı malzemelerin kalitesini anlamak için uzman olmak gerekir. Bunun için yardım alabilirsiniz. Ya da hangi ürünün kullanıldığını öğrenip uzmanlara sorabilirsiniz. Ancak kendi yapacağınız kontrolle ve soracağınız doğru sorularla malzemenin kalitesine ilişkin bir fikir edinebilirsiniz. Zeminde kullanılan parkenin özellikleri neler, hangi malzemeden yapılmış gibi soruları sorarak gerekli bilgileri almış olursunuz.

Duvarları da kontrol edin!

Duvarların kontrolü için bir göz gezdirmeniz yeterli olur. Ancak duvardaki işçilik kalitesini anlamak için ara kısımlarda kalan bölümleri de detaylı bir şekilde incelemeyi ihmal etmeyin.

Dış kapı sağlam mı?

Evin dış kapısı güvenlik nedeniyle önem arz eder. Bu nedenle kapının sağlamlığı ve taşıdığı özelliklere ilişkin bilgi almalı, kullanılan malzemenin kalitesini öğrenmelisiniz.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer