|   |   | 

Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır.?

Konutta kullanılan malzemenin kalitesi nasıl anlaşılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır.?

Ev sahibi olmak isteyenler tercihlerini yeni daireden yana kullanıyor. Sıfır daireye bütçesi yetmeyenler de ikinci el konuta yöneliyor. Ancak yeni konut alırken de ikinci el ev alırken de bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sonradan sıkıntı yaşanmaması ve yeni bir masrafa yol açmaması için konutta  kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekiyor. Bazı malzemeleri kendinizin kontrol etmesi yeterli olurken, bazı malzemelerin kontrolü için uzman desteği gerekebiliyor. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeniz sonrasında evinizde sorunsuz bir şekilde yaşamanızı sağlıyor. Çünkü kalitesiz malzemeler ileride sorun çıkarabiliyor. Bu da tamirat gerektiriyor ve yeni bir masrafa yol açıyor. Bu tür sıkıntıları yaşamamak için konutta kullanılan malzemenin kalitesine dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Peki konutta kullanılan malzemenin kalitesi nasıl anlaşılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Dış cephe nasıl?

Evin fiziksel incelemesi yapılırken dış cepheye dikkat edilmelidir. Dış cephe incelemesi yapılırken de yalıtım kontrol edilmelidir. Bu kontrolü yaparken yalıtımda kullanılan malzemeler hakkında bilgi alınmalıdır. Örneğin yalıtımda kullanılan ısı yalıtım levhası kalınlığı ne kadar? Yalıtımı yapan firma kim? İşçilik kalitesi nasıl? Bu soruların cevabı öğrenilmeli.

Konutun içini inceleyin!

Konutun içinde ise ayrıca bir inceleme yapmalısınız. Genel bir kontrol yapmayı ihmal etmeyin. Ancak asıl incelemeyi detaylı olarak yapılmalısınız. Pencerelerin çerçevesi nasıl, açılıp kapanırken bir sorun yaşanıyor mu, hangi marka kullanılmış? Bu sorular ışığında gerekli kontrolü yapmalısınız.

Mobilyalar sağlam mı?

Evin içinde inceleme yaparken özellikle mutfak ve banyo dolaplarına dikkat etmelisiniz. Hangi malzemeden yapılmış, sağlam mı, işçilik kalitesi nasıl diye kontrol etmelisiniz.

Lavabonun kalitesi önemli!

Banyoda lavabo ve lavabo bataryası konusunda da gerekli incelemeyi yapmalısınız. Sadece hangi markanın ürünleri olduğunu kontrol etmeniz yeterli olur. Böylece bu ürünün kaliteli olup olmadığını anlamış olursunuz.

Kombinin markasına dikkat edin!

Bazı ürünlere özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu ürünlerle ilgili yaşayacağınız bir sorun sizin için yeni bir masraf anlamına gelir. Evde kullanılan kombinin markasına dikkat edin. Markayı öğrenerek gerekli araştırmayı yapın. Böylece bu ürünün sorun yaratıp yaratmayacağını ya da nasıl verim alacağınızı öğrenmiş olursunuz.

Zeminde hangi malzeme kullanılmış?

Elbette bazı malzemelerin kalitesini anlamak için uzman olmak gerekir. Bunun için yardım alabilirsiniz. Ya da hangi ürünün kullanıldığını öğrenip uzmanlara sorabilirsiniz. Ancak kendi yapacağınız kontrolle ve soracağınız doğru sorularla malzemenin kalitesine ilişkin bir fikir edinebilirsiniz. Zeminde kullanılan parkenin özellikleri neler, hangi malzemeden yapılmış gibi soruları sorarak gerekli bilgileri almış olursunuz.

Duvarları da kontrol edin!

Duvarların kontrolü için bir göz gezdirmeniz yeterli olur. Ancak duvardaki işçilik kalitesini anlamak için ara kısımlarda kalan bölümleri de detaylı bir şekilde incelemeyi ihmal etmeyin.

Dış kapı sağlam mı?

Evin dış kapısı güvenlik nedeniyle önem arz eder. Bu nedenle kapının sağlamlığı ve taşıdığı özelliklere ilişkin bilgi almalı, kullanılan malzemenin kalitesini öğrenmelisiniz.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • En Sık Yapılan Temizlik Hataları
  En Sık Yapılan Temizlik Hataları

  Evlerimizin bitmeyen uğraşılarından temizlik faaliyeti sırasında bazı alışkanlıklarımız verimimizi düşürüyor. Temizlik sırasında en sık yapılan hataları biliyor musunuz?

 • Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi
  Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi

  Merzifon Belediyesi, kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunacak ve sosyal yaşamı güçlendirecek bir iş ve yaşam merkezi için yarışma düzenliyor.

 • Kapınız Yeterince Güvenli mi?
  Kapınız Yeterince Güvenli mi?

  Evinize açılan ve aynı zamanda sizi koruyan kapınız yeterince güvenli mi? Can ve mal kaybına karşı mülkünüzü ve içindekileri koruyan kapınızın özelliklerini biliyor musunuz?

 • Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri
  Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri

  Enerji maliyetini düşüren ve tasarruf sağlayan konutlar nasıl tasarlanmalı ve inşa edilmelidir? İşte, tasarruf önerileri...

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer