|   |   |  Konutta seneye arz açığı olacak

Konutta seneye arz açığı olacak

Nivo markasıyla büyük ölçekli karma projeler geliştiren Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, İstanbul’da 222 bin konut stoku kaldığına dikkat çekerek, “Enflasyon ve faizlerdeki düşme trendiyle birlikte bu en fazla bir yıllık stok demek.

Konutta seneye arz açığı olacak

Sektör yeniden hayatın normal akışının gerektirdiği seviyelere dönecektir.  Bu yıl yeni projelere başlanmadığı takdirde gelecek yıl arz açığı yaşanacak. Bastırılan fiyatlar artmadan hem üreticiye hem yatırımcıya fırsatlar var” dedi

İstanbul'un cazibe merkezi lokasyonlarında yer alan Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy projeleriyle dikkat çeken Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, Haziran ayı konut satış rakamlarında tarihi düşüş yaşanmasını değerlendirdi. Tuğsuz,  “82 milyon nüfusu olan ve İstanbul gibi dünya markası bir metropolü barındıran bir ülke için bu rakamlar hayatın normal akışını yansıtmıyor.  Kentsel dönüşüm, evlenme ve boşanmalar nedeniyle yıllık yaklaşık 650 bin konut ihtiyacı olduğu düşünülürse 222 bin 758’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye’deki 499 bin 941 adetlik konut stoku en fazla bir yıllık stok demek. Sektör de yatırımlarını erteleyenler de biraz gereğinden fazla sert fren yapmış durumda. Yeniden rutinlerimize dönmeliyiz” dedi.

Stoklar seneye biter, yeni proje şart

Ekonomide yakalanan olumlu havaya dikkat çeken Tuğsuz, “Doların bu seviyelerde kalması, enflasyonun bu seviyelerde ve daha altına inmesi, konut kredi faizlerinin özellikle aylık bir ve altındaki rakamlara düşecek olması dengelenmenin daha hızlı yaşanacağını gösteriyor.  Bu sürece bankaların enflasyona endeksli konut kredisi gibi bir takım alternatif araçlar, finansman araçları çıkarmaya devam etmesi de önemli katkı sunuyor. Bu öncü işaretlerle mevcut stoğun ben en fazla önümüzdeki sene bu zamanlarda artık çok minimuma ineceğini düşünüyorum. Yeni projeleri şimdiden geliştirmediğimiz takdirde gelecek yıl arz açığı yaşanacak” şeklinde konuştu.

İmalat başlamazsa bastırılan fiyatlar artar

Tuğsuz şöyle devam etti; “Dolayısıyla bu yıldan imalat planlamasına başlamazsak gelecek sene bu zamanlarda stoklar biter.  2020 sonlarında bastırılan konut fiyatları arz açığı nedeniyle artış gösterir. Yeniden işe başlayacağız ama arada 2-3 sene fark olacak. Türkiye ve özellikle İstanbul’da bizim gibi markalı konut üreticileri diğerlerinden ruhsat başvurularının çok dramatik bir şekilde düştüğünü göz önüne alırsak şu an yeni başlayan projenin de fazla olmadığını düşünürsek önümüzdeki sene bu zamanlarda konut stoğundan ziyade konutta bir arz eksikliğinden bahsedebilecek duruma gelmişiz. 2021 senesinden önce bu stoklara bir daha konut sektöründe ulaşamayız.”

Eski semtler OUT yeni semtler IN

Gelişime açık ilçelerle ilgili de bilgi veren Tuğsuz şöyle konuştu; “Son 10-15 yılda İstanbul’un çeperlerinde Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Sancaktepe ve Tuzla büyük gelişim gösterdi. Konut stoklarının da büyük ölçüde buralarda olduğunu görüyoruz. Buralarda arsa bulma olanağı diğer Beykoz, Adalar, Çatalca, Sarıyer ve Beyoğlu gibi şehrin daha az iskan edilen, daha eski oturuma sahip bölgelerine göre daha olası.”

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor
  Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor

  Yazlık binaya bakım yaparken bina yalıtımına gereken önemi vermek küf ve bakteri oluşumunu engelliyor, yaz aylarında iç ortamın ısınmasını engelleyerek daha serin, daha konforlu bir yaşama olanak verirken elektrik tüketiminde de tasarruf sağlıyor.

 • Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı
  Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı

  Arabulucuların, avukatların ve hukuki uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmak isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik özel olarak hazırlanan Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi T.A.M. Çözüm Merkezi açıldı.

 • NG Residence, kira getirisinde yüzde 30 artış sağladı
  NG Residence, kira getirisinde yüzde 30 artış sağladı

  İstanbul’un hızla değerlenen bölgesi Basın Ekspres’e ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, konumu ve donanımından aldığı güçle, yatırımcısına kazandırdığı kira getirisinde de yüzde 30 artış sağladı.

 • Ege Yapı üç projesinde yeni kampanya başlattı
  Ege Yapı üç projesinde yeni kampanya başlattı

  Uluslararası mimari ödüllü projelerin markası Ege Yapı; Cer İstanbul, ÇamlıYaka Konakları ve Kordon İstanbul projelerinde sunduğu fırsatlarla ev sahibi yapıyor. Kampanya kapsamında 0,99 oran ve 120 ay vade avantajıyla şehrin merkezinde yaşama ayrıcalıkları sunuluyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.