|   |   | 

Konutzede Olmayın!

İnşaat sektörüne sonradan dahil olan, tecrübesiz firmalar ‘konutzede’ yaratma riski taşıyor.

Konutzede Olmayın!

 Geçtiğimiz yıllarda ucuz ev satan firmalara yüksek talep olduğunu ancak çok sayıda firmanın iflas ederek, işleri yarım bıraktığını hatırlatan sektör temsilciler, şimdilerde hatalı hesaplarla konut fiyatlarının arttığını ve bu kez pahalı konutzedelerin ortaya çıkabileceğini söylüyor.  İstanbul’da geçtiğimiz yıllarda ucuz konut furyası yaşandığını hatırlatan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “İnşanlar 2010-2013 yıllarında evim olsun hayaliyle ucuz ev satışı yapan firmalara yöneldi ve hayal satın aldı. O  projeler yarım kaldı ve 100 bine yakın konutzede oldu. Şimdi de konut sektörünü bilmeyen firmalar inşaata yöneldi. Emlakçıların, kaldırım mühendislerinin hesapları ile yola çıkıyorlar. İşler planlanan gibi gitmeyince ev fiyatlarını yükseltiyorlar. Yüksek fiyatla satmayınca da inşaatın yarım kalma riski doğuyor. Ucuz evlerin yarattığı konutzedeler yerine şimdilerde pahalı konutzedeler doğacak” dedi. 

ARSA MALİYETİ ARTIYOR

Demir, doğru hesapla yola çıkmayan firmaların, maliyetler yükselince kaliteden ödün verdiklerini belirterek, konut fiyatlarının yükselmesinde en büyük etkenin arsa fiyatları olduğunu söyledi. “Arsa sahipleri haksız kazanç elde ediyor” diye konuşan Demir şunları söyledi: “Beylikdüzü’nde 2 sene önce arsa sahibine yüzde 30 pay veriyorduk, şimdi yüzde 50 oldu. 1 milyon dolara arsa alan 30 milyon dolar kazanıyorsa buna bir düzenleme getirilmeli. Bizim yüzde 35 teklif ettiğimiz yere, inşaata sonradan giren firma gelip, hesap yapamadan yüzde 50 diyor. Sonradan o rakamla bu işin bitmeyeceğini görüyor.” 

GİRİŞ-ÇIKIŞA BAKILACAK

İnşaatta kâr marjının yüksek olduğunu düşünen yatırımcıların konut sektörüne girmeye hevesli olduğunu söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “İnşaata yeni firma iş almak için arsa sahibine verdiği payı arttırıyor. Uzun vadeli düşünmediği için sonu hayal kırıklığı oluyor. Sektörde yeni oyuncu gerek ama kalıcı olunmalı. İnşaata girip nemalanıp giderlerse işin sonu hayal kırıklığı olur” dedi. İyi etüt çalışması yapmadan sektöre giren firmaların konutzede yaratacağını belirten Durbakayım, İNDER olarak İnşaatçılar Odası kurarak, sektöre giriş-çıkışları kontrol atına almayı hedeflediklerini söyledi. 

Hatalı hesap fiyata yansıyor

‘DAVULUN sesi uzaktan hoş gelir, inşaat da öyle’ diyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya ise, maliyetler hesaplarını hatalı yapan firmaları tüketici için de risk oluşturduğu belirtti. Dumankaya, “Hatalı hesap fiyatlara da yansıyor. Mesela Fikirtepe’de yeni yapılan projeler birbirine çok benzer özellikte. Ama biri metrekaresine 5 bin 500, diğeri 9 bin istiyor. Fiyat aralığı bu kadar açık olmamalı” dedi. 

Yüzde 18 KDV’yi duyan vazgeçiyor

YENİ inşa edilen konut projelerin KDV’nin yüzde 18’e yükseldiğini hatırlatan Demir İnşaat’ın patronu Hamit Demir, bu alanda kamudan destek beklediklerini söyledi. Alıcıların KDV’yi duyunca alım kararından vazgeçtiğini belirten Demir, yurtiçi ve yurtdışı gayrimenkul satışlarının artması için KDV’de yeni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti. İhracata sağlanan desteğin inşaat sektörüne sağlanmadığını belirten Demir, “Yabancıya gayrimenkul satışı da ihracat. Ülkeye çuvalla döviz sokuyoruz. Buna rağmen desteklenmiyoruz. İhracatçı KDV iadesini müracaat ettiği ay alıyor, bizim anamız ağlıyor. İadeleri almamız 1 yılı geçiyor. KDV oranı, vergi iadesi ve yurtdışı tanıtımlarında kamudan destek bekliyoruz” dedi. 

Dönüşümden vazgeçilecek

KENTSEL dönüşüm sürecinin bir adım ileri 2 adım geri ilerlediğini belirten Hamit Demir, hak sahiplerinin tamamı ile anlaşma noktasında zorluk yaşadıklarını söyledi. İstanbul Sultangazi’de 55 dönümde kentsel dönüşüm planladıklarını ve yüzde 80 oranında anlaştıklarını belirten Demir, şunları söyledi:  “2012 yılında dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız bize ‘3’te 2 ile anlaşın, anlaşmayan için kamulaştırma yapılacak’ dedi. Şimdi yerel yönetimler yüzde 100 anlaşın diyor. Ama 1 eve 19 ev isteyen var. Bu şekli ile dönüşüm zor. Firmalar böyle giderse geri çekilir ve bu ülkeye zarar verir.” İstanbul Beylikdüzü’ndeki Demir Lavida ve Demir Romance konut projelerinde satışların devam ettiğini belirten Demir, 2015 yılında 600 milyon lira yatırım yapacaklarını söyledi.  Yılın ilk yatırımını İzmir Gaziemir’de yapacaklarını belirten Demir, İstanbul’un yanı sıra Aydın ve Çeşme’de de gayrimenkul projesi geliştireceklerini kaydetti. Hürriyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer