|   |   | 

Konutzede Olmayın!

İnşaat sektörüne sonradan dahil olan, tecrübesiz firmalar ‘konutzede’ yaratma riski taşıyor.

Konutzede Olmayın!

 Geçtiğimiz yıllarda ucuz ev satan firmalara yüksek talep olduğunu ancak çok sayıda firmanın iflas ederek, işleri yarım bıraktığını hatırlatan sektör temsilciler, şimdilerde hatalı hesaplarla konut fiyatlarının arttığını ve bu kez pahalı konutzedelerin ortaya çıkabileceğini söylüyor.  İstanbul’da geçtiğimiz yıllarda ucuz konut furyası yaşandığını hatırlatan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “İnşanlar 2010-2013 yıllarında evim olsun hayaliyle ucuz ev satışı yapan firmalara yöneldi ve hayal satın aldı. O  projeler yarım kaldı ve 100 bine yakın konutzede oldu. Şimdi de konut sektörünü bilmeyen firmalar inşaata yöneldi. Emlakçıların, kaldırım mühendislerinin hesapları ile yola çıkıyorlar. İşler planlanan gibi gitmeyince ev fiyatlarını yükseltiyorlar. Yüksek fiyatla satmayınca da inşaatın yarım kalma riski doğuyor. Ucuz evlerin yarattığı konutzedeler yerine şimdilerde pahalı konutzedeler doğacak” dedi. 

ARSA MALİYETİ ARTIYOR

Demir, doğru hesapla yola çıkmayan firmaların, maliyetler yükselince kaliteden ödün verdiklerini belirterek, konut fiyatlarının yükselmesinde en büyük etkenin arsa fiyatları olduğunu söyledi. “Arsa sahipleri haksız kazanç elde ediyor” diye konuşan Demir şunları söyledi: “Beylikdüzü’nde 2 sene önce arsa sahibine yüzde 30 pay veriyorduk, şimdi yüzde 50 oldu. 1 milyon dolara arsa alan 30 milyon dolar kazanıyorsa buna bir düzenleme getirilmeli. Bizim yüzde 35 teklif ettiğimiz yere, inşaata sonradan giren firma gelip, hesap yapamadan yüzde 50 diyor. Sonradan o rakamla bu işin bitmeyeceğini görüyor.” 

GİRİŞ-ÇIKIŞA BAKILACAK

İnşaatta kâr marjının yüksek olduğunu düşünen yatırımcıların konut sektörüne girmeye hevesli olduğunu söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “İnşaata yeni firma iş almak için arsa sahibine verdiği payı arttırıyor. Uzun vadeli düşünmediği için sonu hayal kırıklığı oluyor. Sektörde yeni oyuncu gerek ama kalıcı olunmalı. İnşaata girip nemalanıp giderlerse işin sonu hayal kırıklığı olur” dedi. İyi etüt çalışması yapmadan sektöre giren firmaların konutzede yaratacağını belirten Durbakayım, İNDER olarak İnşaatçılar Odası kurarak, sektöre giriş-çıkışları kontrol atına almayı hedeflediklerini söyledi. 

Hatalı hesap fiyata yansıyor

‘DAVULUN sesi uzaktan hoş gelir, inşaat da öyle’ diyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya ise, maliyetler hesaplarını hatalı yapan firmaları tüketici için de risk oluşturduğu belirtti. Dumankaya, “Hatalı hesap fiyatlara da yansıyor. Mesela Fikirtepe’de yeni yapılan projeler birbirine çok benzer özellikte. Ama biri metrekaresine 5 bin 500, diğeri 9 bin istiyor. Fiyat aralığı bu kadar açık olmamalı” dedi. 

Yüzde 18 KDV’yi duyan vazgeçiyor

YENİ inşa edilen konut projelerin KDV’nin yüzde 18’e yükseldiğini hatırlatan Demir İnşaat’ın patronu Hamit Demir, bu alanda kamudan destek beklediklerini söyledi. Alıcıların KDV’yi duyunca alım kararından vazgeçtiğini belirten Demir, yurtiçi ve yurtdışı gayrimenkul satışlarının artması için KDV’de yeni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti. İhracata sağlanan desteğin inşaat sektörüne sağlanmadığını belirten Demir, “Yabancıya gayrimenkul satışı da ihracat. Ülkeye çuvalla döviz sokuyoruz. Buna rağmen desteklenmiyoruz. İhracatçı KDV iadesini müracaat ettiği ay alıyor, bizim anamız ağlıyor. İadeleri almamız 1 yılı geçiyor. KDV oranı, vergi iadesi ve yurtdışı tanıtımlarında kamudan destek bekliyoruz” dedi. 

Dönüşümden vazgeçilecek

KENTSEL dönüşüm sürecinin bir adım ileri 2 adım geri ilerlediğini belirten Hamit Demir, hak sahiplerinin tamamı ile anlaşma noktasında zorluk yaşadıklarını söyledi. İstanbul Sultangazi’de 55 dönümde kentsel dönüşüm planladıklarını ve yüzde 80 oranında anlaştıklarını belirten Demir, şunları söyledi:  “2012 yılında dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız bize ‘3’te 2 ile anlaşın, anlaşmayan için kamulaştırma yapılacak’ dedi. Şimdi yerel yönetimler yüzde 100 anlaşın diyor. Ama 1 eve 19 ev isteyen var. Bu şekli ile dönüşüm zor. Firmalar böyle giderse geri çekilir ve bu ülkeye zarar verir.” İstanbul Beylikdüzü’ndeki Demir Lavida ve Demir Romance konut projelerinde satışların devam ettiğini belirten Demir, 2015 yılında 600 milyon lira yatırım yapacaklarını söyledi.  Yılın ilk yatırımını İzmir Gaziemir’de yapacaklarını belirten Demir, İstanbul’un yanı sıra Aydın ve Çeşme’de de gayrimenkul projesi geliştireceklerini kaydetti. Hürriyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer