|   |   | 

Körfez’den Milyarlık Talep

Türk gayrimenkul firmaları, Körfez bölgesinin en büyük gayrimenkul fuarı olan Cityscape Global’de her yıl olduğu gibi yoğun ilgiyle karşılaştı.

Körfez’den Milyarlık Talep

Bu yıl 15.’si düzenlenen fuara 26 firmayla katılan Türkiye katılımcı sayısında düşüş olsa da projelerin sergilendiği alanları büyüttü. Firmalar sıcak satış yaparken, bölgeden gelen toplam satış talebi 1 milyar 200 milyon liraya ulaştı. İstanbul’a büyük sevgi duyan Körfez yatırımcısının alım hevesi yine kent üzerinde yoğunlaştı. Türk firmaların 15 Temmuz darbe girişimi ardından yabancı yatırımcıyla buluştuğu ilk fuar olan Cityscape Global’de ülke tanıtımına önem veren çalışmalar da yapıldı. Yanı sıra firmalar, yabancıya satış rakamlarını artırmak için tanıtım faaliyetlerini de yoğunlaştırmıştı. 

Sektöre moral oldu
6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Cityscape Global’de 1 milyar 200 milyon lirayı geçen satış ve talep faaliyetleri, iç piyasada Emlak Konut GYO’nun düzenlediği kampanyayla birlikte firmalara moral oldu. Körfez yatırımcısı ise yaptığı alımlar ve rezervasyonlarla Türkiye’ye güven mesajını yineledi. Pek çok konut ve ofis projesinden yapılan alımların ve görüşmelerin yanı sıra Körfez yatırımcısı projeleri yerinde görmek üzere İstanbul’a davet edildi. 

İsmi değişti talep patladı
Geçen yıl fuarda lansmanı yapılan Tarlabaşı360 projesi bu yıl değişen ismiyle ve yeni rezidans bölümleriyle Dubai’de yerini aldı. Yeni ismi Taksim360 markasıyla fuarda uluslararası yatırımcımların yoğun ilgisiyle karşılaşan projede 100 milyon dolarlık toplu alım, 21 milyon dolarlık ise bireysel alım talebi oluştu. Körfez yatırımcısının İstanbul’da en sevdiği noktalardan olan Taksim, projede de etkisini gösterdi. Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül, bölgenin kira getirisinin yatırımcıyı cezbettiğini ifade etti. Çalık’ın Varyap ile ortak projesi olan ve Emlak Konut GYO güvencesiyle yükselen Metropol İstanbul’da ise 50 milyon değerinde talep alındığı açıklandı. 

600 görüşme yaptı
Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, fuarda 600 yatırımcıyla görüşmeler yaptıklarını açıkladı. 100 yatırımcının ise çok ciddi anlamda alım talepleri olduğunu belirten Çetinsaya, “Bölgede çok sevilen bir firmayız. Bu yıl ilk amacımız ülkemizi anlatmaktı. Ancak satış talebi anlamında da çok ciddi yatırımcılarla çok önemli görüşmeler yaptık. 100 milyon liraya yaklaşan bir talep aldık. İstanbul’da bu görüşmeleri sonuçlandıracağız” dedi.  

Bulgaristan’la ‘garanti’ledi
Bulgaristan’da hayata geçireceği projeleri Grand Kanyon Sofya&Swissotel Residences Sofia ve Sofia Square projelerini görücüye çıkaran Garanti Koza, büyük ilgi gördü. Ayrıca İstanbul Esenyurt’taki Swissotel Kozapark projesini de fuarda yatırımcılarla buluşturan firma, toplamda 50 milyon dolarlık satış talebiyle döndü. 

‘Queen’e büyük ilgi 
Sinpaş GYO, Dubai Cityscape 2016’da İstanbul, Ankara ve Bursa’da imza attığı projeleriyle yer aldı. Körfez ülkelerinden ziyaretçilerin beğenisine sunulan Şişli Bomonti’deki Queen Central Park projesi fuarda en çok ilgi gören projelerden oldu. Yatırımcılarla 400 görüşme yapılırken,  90 milyon liralık talep oluştuğu belirtildi.

Yalova atağı
Dubai’deki fuarda Körfez yatırımcısının Türkiye’deki gözdelerinden olan Yalova’da gerçekleştireceği projesi KentPlus Yalova Wellness SPA Resort projeni tanıtan Emay İnşaat, bölgeden 50 milyon dolarlık taleple döndü. Bu taleplerin satışa dönmesini beklediklerini belirten Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar, “Proje, denizi, doğayı, termal olanakları sayısı yüksek sosyal aktivitelerle tek arsada buluştuması nedeniyle ilgi çekti. EPP( Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.) güvencesi ve desteğiyle olması da ilgideki önemli unsur” dedi. 

Fuara katılan Metal Yapı Konut ise 2.5 milyon dolarlık sıcak satış yaptığını açıkladı. Ayrıca 15 milyon dolarlık da talep alındı. İstanbul Tower için alınan talep ise 50 milyon dolara ulaştı. 

Zekeriyaköy’de hayata geçirdiği projesi ‘KÖY’ için fuarda yoğun ilgiyle karşılaşan Siyahkalem ise 10 milyon dolarlık satış talebiyle döndü.

‘Amaç ülkemizi anlatmak oldu’
Körfez bölgesinin pek çok projesinde blok alımlar yaptığı Ağaoğlu, bu yıl fuara ‘Türkiye’yi anlatmak, yatırımcıyı doğru bilgilendirmek’ amaçlarıyla katıldıklarını söyledi. Onlarca yatırımcı grup ve şeyhlerle görüştüğünü anlatan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “İnanın bir dakika stantda durmadım. Yaşanan darbe girişiminin ardından ülkemizi doğru anlatmak için bilgilendirme toplantıları gündemiyle buraya geldik. Amacımız satış değildi. Ülkemiz varsa biz de varız. Alanının uzmanları da bizimle gelerek yatırım fırsatlarını anlattı. Ayrıca satışta olmayan İstanbul Finans Merkezi’nin ön tanıtımını yapmış olduk.  İnanıyoruz ki satışa çıkınca zaten milyonlarca dolarlık satışlar olacak” diye konuştu. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer