|   |   | 

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için hangi işlemlerin yapılması gerekiyor?

Kredi Kartıyla Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Emlak vergisi, sahip olunan bina, arsa ya da arazi için devlete ödenmesi gereken vergiye deniyor. Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Yani emlak vergisi ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi her yıl iki taksit halinde ödeniyor. Bu yıl için ilk taksit ödemeleri mart-mayıs ayları içinde ödenirken, ikinci taksit ödemeleri de kasım ayında yapılıyor. Yani emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2015 itibariyle son buluyor. 2015 yılı emlak vergisi ikinci taksitinin önümüzdeki 3 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Özetle:

·        1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre; ev, işyeri, arsa gibi mülk sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlü.

·        2015 emlak vergisi 2. taksit son ödemesi kasım ayında yapılıyor.

Emlak vergisini ödemekle mükellef olanlar emlak vergisini söz konusu gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeyebiliyor. Hatta emlak vergisini internetten ödemek de mümkün oluyor. Ancak ilgili belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Bu durumda belediyeye gitmeden internet üzerinden emlak vergisi ödenebiliyor. Emlak vergisini internet üzerinden ödemek isteyenler, belediyenin sahip olduğu web sitesine girerek e-belediye hizmetinden faydalanarak ödemesini gerçekleştirebiliyor. Emlak vergisi ödenmediği zaman bir ceza söz konusu oluyor ve vergi için her ay devlet faiz alıyor.

Emlak vergisi borcumu nasıl öğrenebilirim?

Emlak vergisi mükellefleri emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu da öğrenebiliyor. Bunun için yine bağlı olunan belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor. Eğer belediye e- belediye sistemine geçmiş ise emlak vergi borcu siteden kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Yani vergi borcu sorgulama işlemi belediyenin resmi web sayfası üzerinden e-belediye hizmetiyle yapılabiliyor. Bunun için öncelikle bağlı bulunulan belediyenin sitesine girmek gerekiyor. Daha sonra sırasıyla işlemleri takip ederek vergi borcunun ne kadar olduğu öğrenilebiliyor.

Kredi kartıyla emlak vergisi ödenir mi?

Emlak vergisi için ödemeler taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Aynı zamanda vergi PTT havalesi ve kredi kartı ile de ödenebiliyor. Kredi kartıyla emlak vergisinin ödenebilmesi için şu işlemlerin yapılması gerekiyor:

·        İnternet üzerinden kredi kartı ile emlak vergisini ödemek için bağlı olunan belediyenin sitesine girilerek e-belediye linkinin tıklanması gerekiyor.

·        Ardından sicil no veya T.C. kimlik numarası girilerek online olarak vergi ödemesi yapılabiliyor.

·        Yani online bir şekilde kredi kartıyla ile ödeme gerçekleştirilebiliyor.

·        Ayrıca, bankaların internet şubeleri üzerinden de ödeme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Hatta bazı bankalar kredi kartlarına taksit imkanı da sunabiliyor. Ancak bunun için bankaların internet sitesi veya çağrı merkezlerinden emlak vergisi ödemelerinde taksit yapıp yapmadıklarını detaylı bir şekilde öğrenmek ve bilgi almak gerekiyor.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer