|   |   |  Krediyle Uygun Konut Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediyle Uygun Konut Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satın alımlarının birçoğu konut kredisiyle olmaktadır. Bu nedenle hem alırken hem satarken krediye uygun konut sahibi olmak büyük önem taşır. Peki, krediye uygun konut için nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Krediyle Uygun Konut Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde konut satın alımlarının birçoğu konut kredisi yoluyla gerçekleşir. Konut kredisi kullanırken banka ekspertiz aracılığıyla hem konuta bir değer biçer hem de konutun krediye uygunluğu anlaşılır. Ancak bu yöntemde kişi ekspertiz ücretini üstlenmek zorunda kalır. Bu durumda yapılması gereken konut kredisine başvurmadan önce söz konusu konutun krediye uygun olup olmadığını saptamaktır.

Peki, hangi konutlar krediye uygundur?

√ Yeni konutlarda konutun inşaat aşamasının belli bir aşamaya gelmesi gerekir. Çoğu bankaya göre bu oran yüzde 80’dir.

√ Dubleks dairelerin konut mevzuatına aykırı şekilde bağımsız bir daire şekline sokulması durumunda konut kredisi kullanmak mümkün olmayabilir.

√ Otopark, depo vb. ortak kullanım alanlarının konuta dahil edilmemiş olması gerekir.

√ Konutun niteliği tapuda “mesken” olarak geçmelidir.

√ Konutun belediye tarafından onaylanmış plan ve projeye uygun olması gerekir.

√ Konutta projeye aykırı değişikler yapılmışsa, eksper konutun krediye uygun olmadığını belirtebilir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Üniversite tercihi yaparken emlak işletmelerine danışın!
  Üniversite tercihi yaparken emlak işletmelerine danışın!

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yeni üniversiteye yerleşecek adaylar için yurt kapasiteleri çok yetersiz. Bu nedenle öğrenciler özellikle düşük metrekareli ve mümkünse eşyalı kiralık daire arayışında oluyorlar. Üniversiteye yakın yerlerde kira bedelleri yüksek olabiliyor. Öğrencilerin tercih kararlarını netleştirmeden önce profesyonel emlak işletmelerinden destek almalarında fayda var” dedi.

 • İhracat pazarlarında güven, Haziran ayında yükselen tek alan oldu
  İhracat pazarlarında güven, Haziran ayında yükselen tek alan oldu

  Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Haziran ayı sonuçları açıklandı. Gerilemenin Haziran ayında da devam ettiği Bileşik Endeks’in ikinci çeyrek verilerine göre, inşaat malzemeleri sanayisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 küçüldü.

 • Vadikoru’da erken teslimat sevinci
  Vadikoru’da erken teslimat sevinci

  Ayazağa bölgesine damgasını vuran Invest İnşaat, Vadikoru’da teslimatı 6 ay öne çekerek projeden konut alan ailelere sürpriz yaptı. Yetkililerden anahtarlarını teslim alan aileler Vadikoru sitesinde dairelerine erken kavuşmanın heyecanını yaşadı.

 • E-İpotek Kullanımı Yaygınlaştı
  E-İpotek Kullanımı Yaygınlaştı

  E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti.

 • 2019’da kapanan inşaat şirketi sayısı yüzde 23 arttı.
  2019’da kapanan inşaat şirketi sayısı yüzde 23 arttı.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre 2019’un ilk 5 ayında 2.820 inşaat şirketi kapandı. Uzmanlar, 2018’in aynı dönemine göre kapanan inşaat şirketi sayısında görülen %23’lük artışta en büyük payın, sektördeki maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıtılamaması olduğunu belirtiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.