|   |   | 

Kurtköy'e Piyango Vurdu

Planlı gelişmesini sürdüren Kurtköy’de yeni yatırımlarla birlikte emlak değerleri artmaya devam ediyor.

Kurtköy'e Piyango Vurdu

2 milyar Dolarlık yatırım

Özellikle Teknopark projesiyle bölgedeki pek çok yapı değerini katladı. 2 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek Teknopark’ta faaliyet gösterecek bin şirkette ve 30 bin personel görev alacak. Projeye yakın olmak isteyen yüzlerce firmanın binlerce beyaz yakalı çalışanı için ev arayışı başladı. Teknopark’ta faaliyete geçen şirketler, Ar-Ge çalışanları ve mühendisleri içinotellerle anlaşmak yerine bölgeden konut kiralama yoluna gidiyor. Halen pek çok şirketin insan kaynakları yöneticisi bölgedeki inşaat firmalarıyla dirsek temasında.  

20 Nisan 1988 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Pendik Kurtköy’de İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP) amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere Sabiha Gökçen Havalimanı yanında 13 milyon metrekare büyüklüğünde bir arazi kamulaştırıldı. Bu alanın içerisinde yaklaşık 2.5 milyon metrekare arazi Teknopark İstanbul için ayrıldı. İTEP’in önemli birimi olan Teknopark İstanbul’un kuruluş süreci, kurucu heyette yer alacak Savunma Sanayii Müsteşarlığı, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında, 12 Şubat 2009’da niyet mektubu imzalanması ile ivmelendi. Daha sonra Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. kurucu heyetin bir parçası oldu.

100 konuta kadar talep

Erguvan İnşaat Yönetici ortağı ve Genel Müdürü Emre Maraşlı, bazı şirketlerin kendilerine 100 konuta kadar toplu konut talebinde bulunduğunu söyledi. Bölgede beşinci konut projesine başlamaya hazırlandıklarını kaydeden Maraşlı, Kurtköy’ün merkezinde nitelikli konut bulunamadığını, bu nedenle yeni projelerde ve kendi projelerinde ikinci el ve kiralık konut bulmanın imkansız hale geldiğini ifade etti.

5 yılda fiyatlar katlandı

Bölgede son 5 yılda fiyatların katlandığını da belirten Emre Maraşlı, “5 yıl önce bu piyasaya girdiğimizde 600 lira olan arsaların metrekare fiyatları bugün 2 bin liranın altına düşmüyor. Yani 5 yılda arsa bazında 3 kattan fazla artış oldu. Yine nitelikli konut projelerindeki metrekare fiyatları da ortalamada 1800 lirayken 3 bin 500 lira seviyesine çıktı. Eminiz ki Teknopark’ın tüm etapları ve Sabiha Gökçen’in yeni pistleri bitene kadar bu yükseliş devam eder. Biz en az 8-10 yıl daha bölgenin geleceğine inanıyoruz” dedi.

Erguvan İnşaat, Kurtköy’de bugüne kadar bazılarını Demirbaş Yapı ile ortak yaptıkları projeler olmak üzere W Bahçe, Q Bahçe, Avlu Kurtköy ve W Roof projelerine imza atmıştı. Şirket şimdi de Harmandere bölgesinde projeye başlıyor. Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş ise başta havalimanı çalışanları olmak üzere, haberleşme ve teknoloji şirketlerinden yoğun talep aldıklarını dile getirdi. Demirbaş, “Bölgedeki şirketler toplu alımdan ziyade kısa süreli toplu kiralama yapmak istiyor. 2-3 aylık kiraladıkları evler veya civardaki oteller daha masraflı oluyor. Tek bir projeden yapacakları toplu kiralama ile masrafları minimize etmek istiyorlar. Genelde bu teklifle geliyorlar. Biz şu an toplu satış tekliflerini değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Ortalama birim metrekare fiyatı 3 bin 700 lira

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur dumankaya, bölgede büyük çaplı pek çok projenin geliştirildiğini ve bu nedenle geliştirilen projelerde ilginin yoğunluğunu koruduğunu söyledi. Kurtköy’de proje de geliştiren Dumankaya, “Kurtköy bölgesi, TEM’e olan yakınlığı, E-5’e 10-15 dakikalık bir mesafede bulunması ve elbette Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hemen yanıbaşında olması sebebiyle her geçen gün değerini artırıyor. Özellikle birçok havayolu şirketinin Sabiha Gökçen’i kullanmaya başlaması ile birlikte bu bölgedeki beyaz yakalı çalışan yoğunluğu da arttı. Kurtköy ve yakın civarında bulunan markalı konu projeleri, AVM’ler, eğitim kurumları, Hastaneler ve tamamen tamamlandığında yaklaşık 30 bin kişiyi istihdam etmesi planlanan Teknopark bu bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirecek ve buradaki nüfus yoğunluğunu artıracaktır” dedi.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgede metrekare fiyatlarının katlandığını, daha önce 1+1 gibi küçük metrekareli evlere talep varken, şimdi taşınan beyaz yakalı aileler için daha çok 2+1 ve 3+1 evlerin rağbet gördüğünü vurguladı. Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu:

“2012’ye kadar olan dönemde bölgedeki konut projelerinde yoğunlukla 1+0 ve 1+1 daire tiplerine talep olduğunu görüyoruz. Son dönemde ise bölgede dinamikler değişti, Teknopark bölgeye hareket getirdi. Burada çalışan personelin aileleriyle bölgede yaşama istekleri ve toplu taşıma ihalesinin (Kurtköy, İstanbul’daki toplu ulaşım sistemlerini birbirine entegre edecek 24 aktarma istasyonundan biridir) yapılması ile birlikte 2+1, 3+1, 4+1 tipi dairelere talebin oluştuğu gözlemlenmeye başlandı. Bu taleple birlikte üretici firmaların devam eden veya yeni başlayacakları projelerinde bu tip dairelere ağırlık vermeye başladığını görüyoruz. Kurtköy’deki projelerde daire fiyatları metrekare başına 1800 TL ile 7 bin 750 arasında değişiyor. Ortalama birim metrekare fiyatının ise 3 bin 700 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.”Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer