|   |   |  Kuveyt tarihinin en büyük projesi Polatyol'un oldu

Kuveyt tarihinin en büyük projesi Polatyol'un oldu

Dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında yer alan Polatyol, Kuveyt tarihinin en büyük projesinde 165 milyon dolarlık altyapı işleri ihalesini kazandı. İhaleye katılan dünya devi inşaat şirketlerini geride bırakan Polatyol, tamamen yeni inşa edilecek Al Mutlaa kentinde 800 hektar alanda altyapı işlerini yapacak.

Kuveyt tarihinin en büyük projesi Polatyol'un oldu

Polatyol Yönetim Kurulu Üyesi Celaleddin Polat, “Küresel rakiplerimizi geride bırakarak bu önemli projeye adımızı yazdırmaktan, Türkiye adına büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye inşaat sektöründe yarım asırlık tecrübesiyle, en köklü gruplar arasında yer alan Polatyol, son yıllarda başlattığı atağı önemli bir ihale kazanarak taçlandırdı. Yurtiçinde ve yurtdışında peş peşe üstlendiği projeler ve yatırımlarıyla ENR tarafından hazırlanan dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasına giren Polatyol, Kuveyt tarihinin en büyük projesindeki önemli bir ihaleyi de kazanmayı başardı. Polatyol, Kuveyt’teki gayrimenkul açığının giderilmesi hedefiyle tamamen yeni olarak planlanacak Al Mutlaa kentinin 700 hektarlık bölümünün altyapı işlerini yapacak. 165 milyon dolar bedelli ihale sözleşmesi geçtiğimiz Çarşamba günü Kuveyt’te düzenlenen törenle imzalandı.

Kuveyt İskan İşleri Bakanı Dr. Jenan Buşehri, “Bu ihaleyle, ülke tarihimizin en büyük projesi AL Mutlaa şehir projemizin altyapı işlerinin tüm ihalelerini tamamladık. 112 bin ailemiz bu şehre yerleşecek. Şehir ahalisi çok istekli. Bir an evvel evlerine yerleşmek istiyor. Polatyol’dan işleri hızlandırmak ve bir an önce bitirmek için üç vardiya halinde çalışmasını talep ettik. Gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz” dedi.

İmza töreninde katılan Türkiye Cumhuriyeti Kuveyt Büyükelçisi Ayşe Hilal Sayan Koytak, ihaleyi kazanan Polatyol’un aldığı işi belirlenen takvime göre ve yüksek kalitede tamamlama noktasında büyük özen göstereceğinden hiç şüphe duymadıklarını vurguladı.

Polatyol Yönetim Kurulu Üyesi Celaleddin Polat, uzun süredir üzerinde çalıştıkları ihaleyi kazanmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Kuveyt yönetiminin çok değerli bir proje. 100 bin kilometre alana yayılacak, 112 bin ailenin yaşayacağı, yepyeni bir kent inşa edilecek. Dünyanın en önemli inşaat şirketlerinden oluşan 20 grup ihaleye katıldı. Bir Türk şirket olarak, tüm küresel rakiplerimizi geride bırakarak bu önemli projeye adımızı yazdırmaktan büyük gurur duyuyoruz. Projeyi mutlaka belirlenen takvime göre 24 ayda en iyi şekilde tamamlayacağız” diye konuştu.

AL Mutlaa Şehri’nin 700 hektarlık altyapısı inşa edilecek

Kuveyt’in 2030 yılına kadar 2.6 milyon kişi için konut ihtiyacının karşılanması için tamamen sıfırdan inşa edilecek 100 bin kilometrekarelik Al Mutlaa kentinde tasarlanan 12 mahallede 112 bin aile yaşayacak. Polatyol’un taahhüdünde yapılacak proje, 12 mahalleden N1 ve N4 numaralı iki mahalleyi kapsıyor. İki mahallenin toplam yüzey alanı yaklaşık olarak 700 hektar.  Bu alanda yollar, sosyal tesis alanları, ticari sahalar vs. dahil tüm altyapı tesislerinin yapım işleri bulunuyor.        

 

Polatyol atağa kalktı

Türkiye’nin ilk uluslararası müteahhitlerinden Polatyol’un kökleri cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor.  55 yıldır altyapı taahhüt sektöründe faaliyet gösteren Polatyol, son 40 yılda 9 ülkede önemli işler yaptı. 5 sene önce farklı sektörlere girme ve büyüme kararı alan Polatyol, yurtiçinde ve yurtdışında peş peşe işler üstlendi, iddialı yatırımlar gerçekleştirdi. Azerbaycan ve Gürcistan’da büyük ulaştırma ihaleleri kazandı. Aynı yıl İstanbul’da, Avrupa’nın en geniş alana yayılan gayrimenkul projelerinden Eston Şehir projesi başladı. Etap etap yapılacak Eston Şehir projesi tamamlandığında 2.5 milyar dolar satış geliri sağlanacak. Polatyol son 2 yılda Eston Şehir’de 50 bin metrekarede 315 birimlik Eston Şehir Mahallem’i tamamladı. Son olarak 210 bin metrekarede 1090 konut, 31 ticari birimlik Eston Şehir Koru projesine 2017’ nin son çeğreğinde başladı.

 

Polatyol 2015’te enerji sektöründe üretim ve satışa başladı. Kütahya’da yerli kömür kullanan termik santral ve bir HES projesi yatırımı yaptı. Polatyol’un bugün Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Kuveyt’te tamamlanan ve devam eden taahhüt işlerinin büyüklüğü 2 milyar doların üzerine çıktı. Tüm bu atılımların sonunda geçtiğimiz yılki performansıyla, ENR tarafından açıklanan dünyanın en büyük 250 müteahhidi listesine girmeyi başardı.

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak
  Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak

  Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, Emlak Katılım Bankası’nın sektörün kredilendirilmesi için önemli bir hamle olduğunu belirterek son zamanda konut kredi faizlerinde yaşanan yumuşamada ihtisas bankası kurulmasının da olumlu etkisi olacağını söyledi.

 • Bahaş Holding ve Mertinox Yapı Malzemeleri güçlerini birleştirdi
  Bahaş Holding ve Mertinox Yapı Malzemeleri güçlerini birleştirdi

  İnşaat, taahhüt, sağlık, turizm, tarım ve hayvancılık, oyuncak, akaryakıt, satış ve pazarlama, savunma sanayi ve teknoloji alanlarında faaliyetlerini sürdüren Bahaş Holding, alanında söz sahibi olan 30 yıllık marka Mertinox Yapı Malzemeleri ile güçlerini birleştirdi.

 • GRED’in Yeni Konsept Ofisi Bebek’te Açıldı
  GRED’in Yeni Konsept Ofisi Bebek’te Açıldı

  Türk yatırımcılara konut ve perakende gayrimenkul konularında danışmanlık ve aracılık hizmeti veren Londra merkezli Türk Girişimi GRED (Global Real Estate Development), İstanbul’da Bebek’te yeni konsept ofisini yatırımcıların hizmete sundu.

 • ByDoping’den 2,5 milyar TL’lik 2019 hedefi
  ByDoping’den 2,5 milyar TL’lik 2019 hedefi

  Gayrimenkul sektörüne alternatif satış kanalı yaratarak “hızlı ve kaliteli satış” amacıyla 2015 yılında yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan ByDoping, 2019 hedeflerini açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.