|   |  Mehmet Torun Kimdir?
Mehmet Torun

Mehmet Torun

 • Adı : Mehmet

 • Soyadı : Torun

 • Şirket : Torunlar GYO

 • Kategori : Yönetim Kurulu

 • Doğum Tarihi : 1953

 • Pozisyon : Yönetim Kurulu Başkan Vekili

 • Faaliyet Alanları : İnşaat

Mehmet Torun Biyografisi

Mehmet Torun 1953 yılında Erzincan’ın Kemah ilçesinde Ağaçsaray köyünde dünyaya gelmiş. Küçük yaşlarda da iş hayatına girmiş. İleride kazanılacak başarıların ilk adımları böyle atılmış.

Bugün Mehmet Torun, Torunlar Şirketler Topluluğu’nun bünyesinde yer alan, Torunlar Gıda, Torunlar Enerji ve Başkent Doğalgaz Dağıtım şirketlerinde ve Kütahya Şeker Fabrikası’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Mehmet Torun ayrıca Torun Yapı ve Depa Bitkisel Yağ şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak, Nokta İnşaat şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak, Netsel Turizm şirketinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Mehmet Torun, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın kurucu ortaklarındandır ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir.

Bu kadar çok karpuzu bir koltuğa sıkıştıran Mehmet Torun da abisi Aziz Torun gibi sıkı ve displinli çalışan bir kişidir. Bu kadar çok çalışması onun, Forbes’in 2013’te yayınladığı en zengin Türkler listesinde, 580 milyon dolarlık varlığı ile 78. sıraya yükselmesini sağlamıştır.

Mehmet Torun, evli ve üç çocuk sahibidir.

Babası 1955 yılında İstanbul’a geldiğinde bir handaki çay ocağına ortak olmuş. Abisi Aziz Torun üç yıl sonra, daha 8 yaşındayken babasının yanına yardım etmeye gelmiş. Mehmet Torun ise 1960 yılında gelmiş babasının yanına. O yıl Mercan Yokuşu’nda ilk ortak bakkal dükkanını açmışlar. İki yıl babaları, ortağının payını da alarak bakkal dükkanının tamamına sahip olmuş.

1980’li yıllarda ise Unkapanı’nda toptancılık yılları başlamış. İlk inşaatçılık deneyimleri de o yıllarda başlamış.

Torunlar Enerji olarak 2013 yılında Başkent Gaz satın alındı ve bu şekilde enerji alanına girmiş oldular. Torunlar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Torun, önümüzdeki yıllarda portföylerini termik santral ve doğalgaz ile de genişleteceklerini ve ülkede enerji piyasasında söz sahibi olmayı hedeflediklerini söylüyor.

Diğer taraftan inşaat yatırımlarının ofis ve şehir içi otel yatırımları ile genişleyeceğini dile getiren Mehmet Torun, konut tarafında da iş merkezlerine ve ulaşım yollarına yakın alanlarda karma kullanımlı projeler yapmayı planladıklarını söylüyor. Aynı zamanda bu yıl, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, İstanbul’un en eski ve en değerli yerleşim bölgelerinden olan Eyüp Alibeyköy’de bulunan Kiptaş projesinin de inşaatına başlanacak.

Yine İstanbul Boğazı’nda, itibarlı ve kapsamlı bir turizm projesi olarak tasarlanan Paşabahçe projesi bulunuyor.

Ortaklarına en yüksek getiriyi kazandırmak için değer artıran fırsatları yakından kollayan bir strateji izlediklerini söyleyen Mehmet Torun, sektördeki konumlarını güçlendirmeye, güvenilir ve yatırımcının tercih ettiği bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olmaya çalıştıklarını söylüyor.

 

Torunlar GYO Projeleri

Mehmet Torun ile İlgili Kişiler

 • Aziz Torun

  1950 yılında Erzincan’ın Kemah ilçesinde doğan Aziz Torun, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yapmıştır.

 • Yunus Emre Torun

  1980 yılında İstanbul’da doğan Yunus Emre Torun, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde yapmıştır.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.