|   |   |  Mekansal planlama nedir?

Mekansal planlama nedir?

Kaç çeşit mekânsal planlama bulunmaktadır? Mekansal planlama çeşitleri...

Mekansal planlama nedir?

 

Kentsel Tasarım, kentsel mekânı düzenlerken çevresel sorumlulukları, sosyal eşitliği, ekonomik canlılığı bir bütün olarak ele alan bir uzmanlık alanıdır. Aynı zamanda yaşadığımız kentlerdeki mekân kalitesi ve özgün kimlikle de yakından ilgilenmektedir.

Yaşam kalitesini yükseltmek için kentin dinamik yapısı ile tasarımın yaratıcı özelliklerini kente birlikte sunan ve birlikte bütünleştiren bir alandır. Kent planlama ile mimarlık arasında bir köprü rolü üstlenirken, bir yandan gelişme ekonomileri ile kent mühendisliğini, diğer yandan da doğa ile kentsel peyzajını buluşturur.

Peki, kaç tür mekânsal planlama bulunmaktadır?

• Bölgesel- Ekonomik Tabanlı Planlama:

Bu gruptaki ülkelerde mekânsal planlama, sosyal ve ekonomik amaçlarla yakından ilgilidir. Bölgeler arasındaki eşitsizliklerle ve özellikle refahın paylaşımı, istihdam, sosyal koşullar bakımından farklılıklarla ilgilenir.

Bu yaklaşımın hâkim olduğu ülkelerde, merkezi yönetim kaçınılmaz olarak önemli bir role sahiptir. Gelişme baskılarını ülke içinde yönlendirmek ve kamu yatırımlarını üstlenmek gibi işlevleri vardır.

Fransa ve Portekiz bu gruba girmekle birlikte Fransa sisteminde kısmen şehircilik yaklaşımı da görülür.

• Şehircilik Anlayışı Ağırlıklı Planlama:

Bu yaklaşım güçlü bir mimari geleneğe dayanır ve kentsel tasarım, kentsel peyzaj ve yapı kontrolü ile ilgilenir. Akdeniz ülkelerinde en yaygın planlama yaklaşımıdır. Düzenlemeler katı bölgeleme ve yönetmeliklerle yürütülür. Birçok yasa ve yönetmeliğe rağmen politik/yerel öncelikler ağır bastığı ve kamu desteği geri planda kaldığı için sistemin verimliliği düşebilir.

• Geniş Kapsamlı / Bütünleşik Sistem

Danimarka’da “çerçeve yönetimi” adı verilen yaklaşım bu sisteme en yakın yaklaşımdır. Buna göre, mekansal planlama ulusal düzeyden yerel düzeye kadar çok sistematik ve formel bir plan hiyerarşisi ile gerçekleşir. Bu süreçte tüm sektörlerle, kamu sektörünün faaliyetleri ile koordine edilir. Odaklanılan konu, ekonomik gelişmeden ziyade mekânsal koordinasyondur.

• Arazi Kullanımı Planlaması

Planlamanın odak konusu, stratejik ve yerel düzeyde arazi kullanımının değişimini kontrol etmeyle ilgilidir. İngiltere bu sistemin en iyi örneklerindendir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • GRED, Türkiye’nin Seçkin Projelerini Yurtdışında Tanıtmaya Hazırlanıyor
  GRED, Türkiye’nin Seçkin Projelerini Yurtdışında Tanıtmaya Hazırlanıyor

  Türk yatırımcılara yurtdışında konut ve perakende gayrimenkul edinme konularında danışmanlık ve aracılık hizmetleri sunan GRED, resmi iş ortağı olduğu Knight Frank ile birlikte düzenlediği The Global ShowCase (Global Vitrin) projesi kapsamındaki urbanLAB toplantısının üçüncü ayağını New York özelinde gerçekleştirdi.

 • Deprem ekonomiyi de sarsacak
  Deprem ekonomiyi de sarsacak

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye nüfusunun %95’inden fazlasının farklı derecelerde deprem riski taşıyan bölgeler içinde yer aldığını belirterek, beklenen büyük depremin çok sayıda can ve mal kaybına yol açacağını, ülke ekonomisine etkisinin ise telafi edilemez ölçülere varacağını kaydetti.

 • Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor
  Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor

  Ant Yapı’nın, Çamlıca eteklerinde hayata geçirdiği iyi yaşam evleri Antwell’in örnek daireleri tamamlandı. Sakinlerinin yaşamını kolaylaştıracak olanaklara sahip üç farklı daire seçeneğinin bulunduğu proje; konforlu, güvenli, sosyal ve sağlıklı yeni bir yaşam alanı sunuyor.

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.