|   |   |  Mekansal planlama nedir?

Mekansal planlama nedir?

Kaç çeşit mekânsal planlama bulunmaktadır? Mekansal planlama çeşitleri...

Mekansal planlama nedir?

 

Kentsel Tasarım, kentsel mekânı düzenlerken çevresel sorumlulukları, sosyal eşitliği, ekonomik canlılığı bir bütün olarak ele alan bir uzmanlık alanıdır. Aynı zamanda yaşadığımız kentlerdeki mekân kalitesi ve özgün kimlikle de yakından ilgilenmektedir.

Yaşam kalitesini yükseltmek için kentin dinamik yapısı ile tasarımın yaratıcı özelliklerini kente birlikte sunan ve birlikte bütünleştiren bir alandır. Kent planlama ile mimarlık arasında bir köprü rolü üstlenirken, bir yandan gelişme ekonomileri ile kent mühendisliğini, diğer yandan da doğa ile kentsel peyzajını buluşturur.

Peki, kaç tür mekânsal planlama bulunmaktadır?

• Bölgesel- Ekonomik Tabanlı Planlama:

Bu gruptaki ülkelerde mekânsal planlama, sosyal ve ekonomik amaçlarla yakından ilgilidir. Bölgeler arasındaki eşitsizliklerle ve özellikle refahın paylaşımı, istihdam, sosyal koşullar bakımından farklılıklarla ilgilenir.

Bu yaklaşımın hâkim olduğu ülkelerde, merkezi yönetim kaçınılmaz olarak önemli bir role sahiptir. Gelişme baskılarını ülke içinde yönlendirmek ve kamu yatırımlarını üstlenmek gibi işlevleri vardır.

Fransa ve Portekiz bu gruba girmekle birlikte Fransa sisteminde kısmen şehircilik yaklaşımı da görülür.

• Şehircilik Anlayışı Ağırlıklı Planlama:

Bu yaklaşım güçlü bir mimari geleneğe dayanır ve kentsel tasarım, kentsel peyzaj ve yapı kontrolü ile ilgilenir. Akdeniz ülkelerinde en yaygın planlama yaklaşımıdır. Düzenlemeler katı bölgeleme ve yönetmeliklerle yürütülür. Birçok yasa ve yönetmeliğe rağmen politik/yerel öncelikler ağır bastığı ve kamu desteği geri planda kaldığı için sistemin verimliliği düşebilir.

• Geniş Kapsamlı / Bütünleşik Sistem

Danimarka’da “çerçeve yönetimi” adı verilen yaklaşım bu sisteme en yakın yaklaşımdır. Buna göre, mekansal planlama ulusal düzeyden yerel düzeye kadar çok sistematik ve formel bir plan hiyerarşisi ile gerçekleşir. Bu süreçte tüm sektörlerle, kamu sektörünün faaliyetleri ile koordine edilir. Odaklanılan konu, ekonomik gelişmeden ziyade mekânsal koordinasyondur.

• Arazi Kullanımı Planlaması

Planlamanın odak konusu, stratejik ve yerel düzeyde arazi kullanımının değişimini kontrol etmeyle ilgilidir. İngiltere bu sistemin en iyi örneklerindendir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI
  AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI

  ATAKENT 4 B Geleceğin Bağdat Caddesi olarak adlandırılan lokasyonda Avrupa Konutları Atakent 4’ü geliştiren Artaş İnşaat, şimdi de projenin 2. etabı Atakent 4 B’yi satışa sundu. Alıcılar, 1+1’den 4+1’e 362 konut ve 9 ticari ünitenin yer aldığı projedeki dairelere 0,64 oran, 180 ay vade ve 12 sonra ödeme avantajlarıyla sahip olabiliyor

 • Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi
  Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi

  Eroğlu Gayrimenkul, kamu bankaları tarafından başlatılan konut kampanyası seferberliğine, imza projesi Skyland İstanbul ile katılıyor. Sıfır peşinat ve 180 aya kadar 0,64 faiz oranı ile ev sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyadan faydalanan yatırımcılar, ilk 12 ay hiçbir ödeme yapmayacak. Skyland İstanbul rezidansları, cazip fiyat avantajlarının yanı sıra 1 yıl kira garantisi de sunuyor

 • Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor
  Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor

  Sur Yapı’nın Antalya projesinde ‘‘Rahat Bi Nefes Al’’ kampanyası kapsamında, sağlık çalışanlarına özel 15 bin TL’ye varan ek indirim!

 • Sanayinin Modern Geleceği
  Sanayinin Modern Geleceği

  İstanbul'da Sanayinin, Endüstrinin ve Ticaretin YeniAdresi Modern Sanayi Merkezi Esenyurt’ta Yükseliyor.

 • KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK
  KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK

  Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen dünyanın ilk online Uluslararası COVID -19 Konferansı, İstanbul merkezli olarak gerçekleştirildi. Birçok ülkeden uzman ismin, yerli ve yabancı akademisyenin katılarak salgının sosyal hayata ve iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı online konferansta, faizsiz Elbirliği Sistemi’nin Türkiye’deki ekonomik başarısı ele alındı.

 • EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL
  EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL

  Teknolojik gelişmeleri projelerine taşıyarak insan hayatına değer veren Ege Yapı, Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’ne (International Safety Awards) layık görüldü

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.