|   |   |  Menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

Menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

Mevcut ve ekonomik düzeyde kıymet ifadesi olan, paraya çevrilmesi mümkün tüm mallar menkul veya gayrimenkul olarak ifade edilir. Peki, menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

Menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

 

Menkul, taşınabilir niteliğe sahip, ekonomik olarak kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi mümkün olan kıymetli mallara denir.

Araba, uçak, motor, telefon gibi mallar, menkul mallardır. Hafif yapı olma özelliği bulunan taşınır mallar kapsamına giren her yapı inşaat olarak ifade edilir. Bu kapsamda elektrik direkleri ve demiryolları da inşaat olarak tanımlanmaktadır. Yapılış amacı ne olursa olsun bozulmadan taşınan her mala taşınır mal denir. Başka yerde imal edilip taşınmaza monte edilen büfe ve barakalar da taşınır mallara örnek olarak gösterilebilir.

Gayrimenkul ise Türkçe’ye Arapça’dan geçen bir kelimedir. Arapça “nakil” sözcüğünden türeyen gayrimenkul olumsuzluk eki alır. Türkçe’deki esas karşılığı “taşınmaz”dır.

Menkulün tersine gayrimenkul mallar,  taşınabilir niteliğe sahip olmayan, ekonomik olarak kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi mümkün olan kıymetli mallardır. Başka bir ifadeyle gayrimenkul değerini ve niteliğini yitirmeksizin bir yerden başka bir yere götürülemeyen mallardır. Ev, arsa, arazi, dükkan gibi mallar,  gayrimenkul mallardır. Taşınabilir niteliğine karşın gemiler hukuken gayrimenkul olarak nitelendirilir.

Tescil edilmesi gereken taşınmaz malların mülkiyet kazanma işlemi de tescille mümkün olur. Taşınmaz mal tescili, kadastro gören bölgelerde tapu sicilinde, kadastro görmeyen yerlerde ise zabıt defterlerinde yer alır.

Özetle, gayrimenkul mallar taşınamayan mallar iken menkul mallar ise taşınabilir mallardır.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • GRED, Türkiye’nin Seçkin Projelerini Yurtdışında Tanıtmaya Hazırlanıyor
  GRED, Türkiye’nin Seçkin Projelerini Yurtdışında Tanıtmaya Hazırlanıyor

  Türk yatırımcılara yurtdışında konut ve perakende gayrimenkul edinme konularında danışmanlık ve aracılık hizmetleri sunan GRED, resmi iş ortağı olduğu Knight Frank ile birlikte düzenlediği The Global ShowCase (Global Vitrin) projesi kapsamındaki urbanLAB toplantısının üçüncü ayağını New York özelinde gerçekleştirdi.

 • Deprem ekonomiyi de sarsacak
  Deprem ekonomiyi de sarsacak

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye nüfusunun %95’inden fazlasının farklı derecelerde deprem riski taşıyan bölgeler içinde yer aldığını belirterek, beklenen büyük depremin çok sayıda can ve mal kaybına yol açacağını, ülke ekonomisine etkisinin ise telafi edilemez ölçülere varacağını kaydetti.

 • Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor
  Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor

  Ant Yapı’nın, Çamlıca eteklerinde hayata geçirdiği iyi yaşam evleri Antwell’in örnek daireleri tamamlandı. Sakinlerinin yaşamını kolaylaştıracak olanaklara sahip üç farklı daire seçeneğinin bulunduğu proje; konforlu, güvenli, sosyal ve sağlıklı yeni bir yaşam alanı sunuyor.

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.