|   |   |  Menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

Menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

Mevcut ve ekonomik düzeyde kıymet ifadesi olan, paraya çevrilmesi mümkün tüm mallar menkul veya gayrimenkul olarak ifade edilir. Peki, menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

Menkul ve gayrimenkul arasındaki farklar nelerdir?

 

Menkul, taşınabilir niteliğe sahip, ekonomik olarak kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi mümkün olan kıymetli mallara denir.

Araba, uçak, motor, telefon gibi mallar, menkul mallardır. Hafif yapı olma özelliği bulunan taşınır mallar kapsamına giren her yapı inşaat olarak ifade edilir. Bu kapsamda elektrik direkleri ve demiryolları da inşaat olarak tanımlanmaktadır. Yapılış amacı ne olursa olsun bozulmadan taşınan her mala taşınır mal denir. Başka yerde imal edilip taşınmaza monte edilen büfe ve barakalar da taşınır mallara örnek olarak gösterilebilir.

Gayrimenkul ise Türkçe’ye Arapça’dan geçen bir kelimedir. Arapça “nakil” sözcüğünden türeyen gayrimenkul olumsuzluk eki alır. Türkçe’deki esas karşılığı “taşınmaz”dır.

Menkulün tersine gayrimenkul mallar,  taşınabilir niteliğe sahip olmayan, ekonomik olarak kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi mümkün olan kıymetli mallardır. Başka bir ifadeyle gayrimenkul değerini ve niteliğini yitirmeksizin bir yerden başka bir yere götürülemeyen mallardır. Ev, arsa, arazi, dükkan gibi mallar,  gayrimenkul mallardır. Taşınabilir niteliğine karşın gemiler hukuken gayrimenkul olarak nitelendirilir.

Tescil edilmesi gereken taşınmaz malların mülkiyet kazanma işlemi de tescille mümkün olur. Taşınmaz mal tescili, kadastro gören bölgelerde tapu sicilinde, kadastro görmeyen yerlerde ise zabıt defterlerinde yer alır.

Özetle, gayrimenkul mallar taşınamayan mallar iken menkul mallar ise taşınabilir mallardır.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI
  AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI

  ATAKENT 4 B Geleceğin Bağdat Caddesi olarak adlandırılan lokasyonda Avrupa Konutları Atakent 4’ü geliştiren Artaş İnşaat, şimdi de projenin 2. etabı Atakent 4 B’yi satışa sundu. Alıcılar, 1+1’den 4+1’e 362 konut ve 9 ticari ünitenin yer aldığı projedeki dairelere 0,64 oran, 180 ay vade ve 12 sonra ödeme avantajlarıyla sahip olabiliyor

 • Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi
  Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi

  Eroğlu Gayrimenkul, kamu bankaları tarafından başlatılan konut kampanyası seferberliğine, imza projesi Skyland İstanbul ile katılıyor. Sıfır peşinat ve 180 aya kadar 0,64 faiz oranı ile ev sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyadan faydalanan yatırımcılar, ilk 12 ay hiçbir ödeme yapmayacak. Skyland İstanbul rezidansları, cazip fiyat avantajlarının yanı sıra 1 yıl kira garantisi de sunuyor

 • Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor
  Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor

  Sur Yapı’nın Antalya projesinde ‘‘Rahat Bi Nefes Al’’ kampanyası kapsamında, sağlık çalışanlarına özel 15 bin TL’ye varan ek indirim!

 • Sanayinin Modern Geleceği
  Sanayinin Modern Geleceği

  İstanbul'da Sanayinin, Endüstrinin ve Ticaretin YeniAdresi Modern Sanayi Merkezi Esenyurt’ta Yükseliyor.

 • KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK
  KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK

  Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen dünyanın ilk online Uluslararası COVID -19 Konferansı, İstanbul merkezli olarak gerçekleştirildi. Birçok ülkeden uzman ismin, yerli ve yabancı akademisyenin katılarak salgının sosyal hayata ve iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı online konferansta, faizsiz Elbirliği Sistemi’nin Türkiye’deki ekonomik başarısı ele alındı.

 • EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL
  EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL

  Teknolojik gelişmeleri projelerine taşıyarak insan hayatına değer veren Ege Yapı, Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’ne (International Safety Awards) layık görüldü

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.