|   |   |  Merkez Adım Adım İstanbul’a Geliyor

Merkez Adım Adım İstanbul’a Geliyor

İki defa ertelenen İstanbul Finans Merkezi içindeki Merkez Bankası binasının üçüncü ihalesinde en yüksek teklif 445 milyon lira ile YDA İnşaat’tan geldi.

Merkez Adım Adım İstanbul’a Geliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Ataşehir’de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) yer alan Merkez Bankası binası yapımı için ilk oturumunda YDA İnşaat, 445 milyon 144 bin 524 lira teklif etti. 
İFM’nin kamu ayağındaki çalışmalar kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) binalarının temelleri atılmıştı. Ancak Merkez Bankası binası için Şubat ve Nisan aylarında düzenlenen ihaleler, rekabetin oluşmaması ve tekliflerin yeterli bulunmaması üzerine iptal edilmişti. 

İFM’nin ortasında

Merkez Bankası Hizmet Binası, 15 bin 960 metrekarede ve 55 katlı olarak hayata geçirilecek. Ayrıca proje içinde ofis, ticaret alanı, otel de yer alacak. 

55 katlı planlanan Merkez Bankası hizmet binası, 258 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak. İFM’nin tam ortasında yer alan parselde binanın en üst 18 katı Merkez Bankası’na ait olacak. Yüklenici firmanın inşaat alanı da 160 bin 196 metrekare olacak.  
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ihalenin ikinci oturumunu 1 hafta sonra gerçekleştirip ihaleyi kazanan ilgili yükleniciyi açıklayacaklarını belirtti. Yapımları süren BDDK ve SPK binaları ardınndan Merkez Bankası ihalesiyle Finans Merkezi için önemli bir adım daha atılmış olduğunu belirten Turan, “Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek” dedi.

BDDK ve SPK da ihale edilmişti

TOKİ, yapımı süren BDDK ile SPK binaları için de ‘Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli’ uygulamıştı. BDDK binası için YDA Grup, 1 milyar 861 milyon lira üzerinden 372 milyon 200 bin lira arsa payı taahhüt etmişti. SPK binası için de Kuruluş-Sersim iş ortaklığı 915 milyon 417 bin lira üzerinden 215 milyon 123 bin lira önermişti.

Milliyet

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Peker Holding Avrupa’ya örnek oldu
  Peker Holding Avrupa’ya örnek oldu

  Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında sıra dışı işlere imza attığını söyleyen Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “İş yapış kültürümüz ve hızlı bitirme kabiliyetimizle Avrupalıları şaşırtıyoruz" dedi.

 • Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak
  Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak

  Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nef, patentli keşfi “Foldhome” konseptini bir adım ileriye taşıyor. Paylaşım ekonomisini gayrimenkul sektörüne taşıyan Nef’in yeni keşfi “Foldcity” ile Nef müşterileri artık şehrin onlarca farklı lokasyonundaki Nef projelerini kullanabilecek.

 • Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”
  Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, gayrimenkul sektörünün Türkiye’de her zaman lokomotif sektörlerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Sektör, teknoloji ile dönüşeceği için biz de buna katkı sunmak istiyoruz” dedi.

 • Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı
  Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı

  Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışmalarını sürdüren Fuzul Grup, Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle 32 derslikli TEM Avrasya projesinde bulunan lisenin temel atma törenini gerçekleştirdi.

 • 2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek
  2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

  2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları verilerini değerlendiren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Türkiye genelinde 2019 yılının 11 ayında 1 milyon 125 bin 302 konut satıldı. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. Bu yıl satışlarda düşüş yaşansa da 2020’de konut kredilerinde yapılacak düzenlemelerle yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.