|   |   |  Merkez Adım Adım İstanbul’a Geliyor

Merkez Adım Adım İstanbul’a Geliyor

İki defa ertelenen İstanbul Finans Merkezi içindeki Merkez Bankası binasının üçüncü ihalesinde en yüksek teklif 445 milyon lira ile YDA İnşaat’tan geldi.

Merkez Adım Adım İstanbul’a Geliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Ataşehir’de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) yer alan Merkez Bankası binası yapımı için ilk oturumunda YDA İnşaat, 445 milyon 144 bin 524 lira teklif etti. 
İFM’nin kamu ayağındaki çalışmalar kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) binalarının temelleri atılmıştı. Ancak Merkez Bankası binası için Şubat ve Nisan aylarında düzenlenen ihaleler, rekabetin oluşmaması ve tekliflerin yeterli bulunmaması üzerine iptal edilmişti. 

İFM’nin ortasında

Merkez Bankası Hizmet Binası, 15 bin 960 metrekarede ve 55 katlı olarak hayata geçirilecek. Ayrıca proje içinde ofis, ticaret alanı, otel de yer alacak. 

55 katlı planlanan Merkez Bankası hizmet binası, 258 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak. İFM’nin tam ortasında yer alan parselde binanın en üst 18 katı Merkez Bankası’na ait olacak. Yüklenici firmanın inşaat alanı da 160 bin 196 metrekare olacak.  
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ihalenin ikinci oturumunu 1 hafta sonra gerçekleştirip ihaleyi kazanan ilgili yükleniciyi açıklayacaklarını belirtti. Yapımları süren BDDK ve SPK binaları ardınndan Merkez Bankası ihalesiyle Finans Merkezi için önemli bir adım daha atılmış olduğunu belirten Turan, “Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek” dedi.

BDDK ve SPK da ihale edilmişti

TOKİ, yapımı süren BDDK ile SPK binaları için de ‘Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli’ uygulamıştı. BDDK binası için YDA Grup, 1 milyar 861 milyon lira üzerinden 372 milyon 200 bin lira arsa payı taahhüt etmişti. SPK binası için de Kuruluş-Sersim iş ortaklığı 915 milyon 417 bin lira üzerinden 215 milyon 123 bin lira önermişti.

Milliyet

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da
  Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da

  Geniş renk skalasıyla yaşam alanlarında tazelenmiş bir ferahlık hissi oluşturan Filli Boya, yazlık mekanlar için renk önerisinde bulunuyor. Yaz mevsiminin en çok tercih edilen rengi ‘beyaz’ birbirinden farklı tonlarıyla Filli Boya renk kartelalarında yer alıyor.

 • Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı
  Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı

  Tekfen Holding, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyişini değiştirmeyi hedefleyen CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında ayrı ayrı “A (-)” bandında derecelendirilerek “Türkiye İklim ve Su Liderleri” ödülünü aldı.

 • Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi
  Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi

  Anadolu Yakası’nın açık hava konseptli Lens Yaşam Merkezi, 100’e yakın perakende mağazası, restoranları, kafeleri ve sosyal aktivite alanlarıyla ziyaretçilerine açık havada alışveriş ve eğlence imkanı sunuyor. Açık hava yaşam merkezi dönemini başlatan Lens Yaşam, açık havada kaliteli ve sağlıklı alışverişin keyfini sunuyor.

 • Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor
  Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor

  Ekonomi alanındaki marka yönetimi çalışmalarıyla adından söz ettiren Markasanat Marka Yönetimi&Kurumsal Danışmanlık Şirketi, yeni yatırımı Markasanat Business Akademi ile markalara verdiği eğitim hizmetini, küresel çapta etkili olan koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında dijitale taşıdı.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.