|   |   |  Merkez Bankası banka kredileri eğilim anketi sonuçlarını açıkladı

Merkez Bankası banka kredileri eğilim anketi sonuçlarını açıkladı

Merkez Bankası, 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin sonuçlarını yayınladı. Sonuçlara göre, bankaların 2018 yılının ilk çeyreğinde tüm kredi türleri için uyguladıkları standartları temelde aynı bıraktığı belirtildi.

Merkez Bankası banka kredileri eğilim anketi sonuçlarını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile 2018 yılının ikinci çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 2018 yılı ilk çeyrek sonuçları incelendiğinde, bankaların, 2018 yılının ilk çeyreğinde tüm kredi türleri için uyguladıkları standartları temelde aynı bıraktığı öne çıktı. Raporda, “Türk Lirası cinsinden açılan krediler için uygulanan standartların gevşemeye başladığı, yabancı para cinsinden açılan krediler için ise sıkılaşmanın devam ettiği görülmektedir. 2018 yılının ikinci çeyreği için beklentiler, işletme kredilerinde standartların sıkılaştırılacağı, diğer kredi türlerinde aynı kalacağı yönündedir” denildi.

TCMB raporunda anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde, işletmelerin kredi talepleri artmaya devam etti. Yılın ilk çeyreğinde, Türk Lirası cinsinden açılan kredi talebinde gevşemenin, yabancı para cinsinden açılan kredi talebinde ise sıkılaşmanın devam ettiği görüldü. Bankaların yılın ikinci çeyreğine ilişkin beklentileri ise Türk Lirası cinsinden açılan kredi talebinde gevşemenin devam edeceği, yabancı para cinsinden açılan kredi talebinde ise sıkılaşmanın güçleneceği yönünde. Bireysel kredi türlerinden konut ve taşıt kredi talebinde azalış, diğer bireysel kredi talebinde artış görüldü.

Bankaların fon sağlama imkanlarının gelişimi incelendiğinde, yılın ilk çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı fonlama koşulları sıkılaşmaya devam etti. 2018 yılı ikinci çeyreği için bankaların beklentileri söz konusu eğilimin devam edeceği yönünde oldu. 
 

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi
    Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi

    Müşterilerine avantajlı kredi faiz oranlarıyla hizmet vermeyi sürdüren Halkbank, Merkez Bankası kararının ardından faiz indirimine gittiğini duyurdu.

  • Türkiye'yi Dünya İkinciliğine Taşıyan Projeler
    Türkiye'yi Dünya İkinciliğine Taşıyan Projeler

    Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, 44 firma ile yer alarak dünya liginde Çin’in ardından ikinciliğini korudu. Türkiye’den listeye giren ilk 10 müteahhitlik firması; Rönesans, Limak, Tekfen, Tav, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.