|   |   | 

Metro Ve 3. Köprü Sancaktepe'de Konut Fiyatlarını Uçurabilir

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği TDUB, metro ve 3. köprü ile gündeme gelen Sancaktepe'yi mercek altına aldı. Araştırmaya göre bölgede markalı konutların metrekare satış fiyatları 4.500-5.500 TL, markasız konutların metrekare fiyat aralığının ise 2.500-3.500 TL bandında olduğu belirleniyor.

Metro Ve 3. Köprü Sancaktepe'de Konut Fiyatlarını Uçurabilir

Gayrimenkul değerleme uzmanları ve değerleme şirketlerinin çatı kuruluşu Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği TDUB Başkanı Bekir Yener Yıldırım, 2016 yılında tamamlanması planlanan Üsküdar-Sancaktepe Metrosu ile Marmaray, Anadolu Geçit Projesi, Metrobüs bağlantılarının sağlanacak olmasının Sancaktepe'de gayrimenkul fiyatlarında hareketliliğe neden olduğunu belirtiyor. Yıldırım, Üsküdar-Sancaktepe Metrosu’nun yapımıyla bölgede markalı ve markasız konut projelerinin artacağını, söz konusu gelişmenin gayrimenkulde fiyatların hızlı bir artışa yol açacağını kaydediyor.

Fiyatları metro ve 3. Köprü tetikleyecek

Mevcut durumda Şile Otobanı üzerindeki araç trafiğinin özellikle işe geliş-gidiş saatlerinde durma noktasına geldiğini ifade eden Yıldırım, metro sayesinde trafiğin oldukça rahatlayacağını belirtiyor. 3. Köprü’nün Ağustos ayında açılacak olmasının da bölgede  sadece konut ve işyeri değil, AVM talebinin de artmasına neden olacağını söyleyen Yıldırım, talep artışının ise fiyatlara yansıyacağını ileri sürüyor.

Diğer yandan, bölgedeki bir üniversite nedeniyle bölgenin yapılanmasının öğrencilerin tercih ettiği konut alanı olarak da şekillendiğini kaydeden Yıldırım, üniversitenin kontenjan ve bilinirlik artışıyla öğrenci kapasitesini gittikçe artırdığını belirtiyor. Yıldırım, üniversite öğrencilerinin orta ve üst gelire sahip ailelerin fertleri olduğunu ifade ederek, 1+0 ve 1+1 öğrenci tipi konut yapılaşmasının artan bir ivmeyle rağbet gördüğünü belirtiyor.

Ancak 15.02.2010 tarihi öncesi imar planlarındaki iptaller nedeniyle, söz konusu tarihten önceki imar planlarına dayandırılarak inşa edilen yapıların imar planı iptali, ruhsat iptali gibi olumsuzluklardan etkilenmeleri sebebiyle krediye uygun olmadığına dikkat çeken Yıldırım, 2010 öncesinde inşa edilen binalarda gerekli incelemeler olmaksızın yapılacak nakit alımların risk doğuracağına vurgu yapıyor. Yıldırım, metro ve 3. köprünün tamamlanmasına rağmen beklenen fiyat artışının yaşanmaması ihtimalinin de risk oluşturduğunu söylüyor.

Markalı konutun metrekaresi 4.500-5.500 TL

Atatürk Caddesi bölgesinde yer alan yeni inşa edilmiş site tarzı markalı konutların  metrekare satış bedellerinin 4.500-5.500 TL aralığında olduğunu ifade eden Karşı,  markasız, münferiden inşa edilmiş konutların metrekare satış bedellerinin ise 2.500 ile 3.500 TL aralığında olduğunu belirtiyor. Yıldırım, bölgede yer alan projelere bakıldığında genellikle markalı ve site tarzı inşa edilmiş dairelerin daha çok talep gördüğünü dile getiriyor.

Projeleri tercih edenleri iki gruba ayırmanın doğru olacağını ifade eden Yıldırım, ilk grubun genellikle orta yaşlı, evli ve çocuklu ailelerden oluştuğunu, orta ve orta üst gelir grubunda yer aldıklarını belirterek, bu grubun 3+1, 4+1, bahçe ve çatı dubleks ile villa tarzı yapılaşmaya rağbet gösterdiğini söylüyor. İkinci grubun ise üniversite öğrencilerinden oluştuğunu belirten Yıldırım, öğrencilerin genellikle 1+1 ve 1+0 daireleri kiraladıklarını, dolayısıyla öğrencilere kiraya vermeye yönelik yatırım amaçlı küçük tip konutların rağbet gördüğünü söylüyor. Öte yandan Yıldırım, yaşanan kur artışı nedeniyle bazı satış ofislerinin kur sabitleme, satış fiyatından indirim yapma, peşinat erteleme opsiyonları yaptıklarını kaydediyor, inşaatın tamamlanmasını takiben sunulan ‘kiralama garantisinin’ ise ayrı bir  satış promosyonu olduğunu belirtiyor.   

Ofis doluluk oranları yüksek

Sancaktepe'de ofis sektörü incelendiğinde ise Atatürk Caddesi'nde ana cadde üzerinde, özellikle Belediye çevresinde yer alan A sınıfı ofislerde doluluk oranının %90 düzeyinde olduğunu ifade eden Yıldırım, ara sokaklarda yer alan ofislerdeki doluluk oranının ise %85 oranında belirtiyor. Yıldırım, ana caddede yer alan A sınıfı ofislerin metrekare satış değerlerinin 4.500-5.000-TL, ara sokaklarda yer alan ofislerin metrekare satış değerlerinin ise 3.000-4.000-TL bandında olduğunu kaydediyor.

Bölgede gelişme potansiyeli olan AVM sektörü analiz edildiğinde ise Atatürk Caddesi bölgesinde bir AVM bulunduğunu ve doluluk oranının %90 olduğunu belirten Yıldırım, metrekare satış değerlerinin 8.000-10.000 TL arasında değiştiğini ifade ediyor. Diğer yandan, yakın çevrede Ümraniye ilçe sınırına ve Sultanbeyli'ye yakın iki AVM bulunduğunu söyleyen Yıldırım, yakınlık nedeniyle söz konusu AVM'lerin özellikle markalı konutları satın alan orta-üst kullanıcılar tarafından tercih edildiğini de sözlerine ekliyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

 • Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler
  Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler

  Özellikle müstakil evlerde ama çok katlı binalarda da genellikle depo olarak kullanılan bodrum katlarında en sık rastlanan sorun nem ve rutubettir. Bodrum katlarını yaşam alanına dönüştürmek ya da depolama için de daha sağlıklı bir ortam yaratmak isteyenler için rutubet sorununu çözebilecek uygulamalar yapılabilir.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer