|   |   | 

Microsoft'un Çılgın Projesi: Adam

Microsoft'un "Project Adam" ismini verdiği yapay zeka yazılımı, yapılamayanı yapmayı başardı!

Microsoft'un Çılgın Projesi: Adam

Microsoft, yapay beyin oluşturma yolunda önemli bir adım olan Project Adam'ı duyurdu. Gördüğü imgeleri tanıyarak kategorilendirebilen Project Adam, Google'ın aynı işlevi gören yapay zeka yazılımı DistBlief'ten 50 kat daha hızlı çalışıyor.

Yapılan bir testte, Microsoft'un yeni Adam yazılımı, 22 bin kategoriye ayrılmış milyonlarca fotoğrafı %29.8 doğrulukla verilen süre içinde ayıklamayı başardı. %30'luk isabet oranı çok yüksekmiş gibi görünmüyor ancak daha önce bu alanda rekoru elinde bulunduran Google'ın yazılımı sadece %15.8 oranında doğru sonuç verebiliyordu. Dolayısıyla Project Adam için, insanoğlunun mevcut yapay zeka teknolojisini ikiye katlayan bir proje yakıştırması yapılabilir.

Project Adam sayesinde, yapay zeka artık eskisinden çok daha hızlı bir öğrenme süreci geçiriyor. Gördüğü fotoğrafları tanıdıkça yapılan aramalara cevap verme ve karşılaştığı durumları analiz etme hızı da artıyor. Ayrıca, başarılı olarak tanıdığı imgeler üzerinden öğrendiği yeni verilerle, daha önce tanımakta zorluk çektiği imgeleri de tanır hale gelebiliyor.

Google'ın, kendi yapay zeka yazılımını Google servislerine imaj tanıma teknolojisi olarak adapte etmesi gibi Microsoft'un da Project AdamMicrosoft ürünlerine yüz ve görsel tanıma teknolojisi olarak entegre etmesi bekleniyor. Böylece örneğin, cep telefonunuzla oynamak isteyen evdeki çocuğunuz telefonu eline aldığında telefon kilidini otomatik olarak açıp sadece oyunların çalışabileceği bir oturum başlatacakken, telefonu aile dışından bir yabancı eline aldığında telefonu kilitleyecek ve gerçek sahibi telefona kısa süre içinde müdahale etmezse, aile bireylerine telefonun çalınmış olabileceğine dair SMS gönderebilecek. Hürriyet

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer