|   |   | 

Mirasın İntikali Ne Demektir?

Mirasın intikali ne demektir, nasıl yapılıyor, nereye başvurmak gerekiyor?

Mirasın İntikali Ne Demektir?

Gayrimenkulle ilgili birçok işlem yapılıyor. Zaman zaman bir gayrimenkulün alım satım işlemleri gerçekleştiriliyor. Bazen de bir gayrimenkul için sigorta yapılıyor ya da emlak vergisi ödeniyor. Ancak kimi zaman da mirasın intikali işleminin geçekleştirilmesi gerekiyor. Peki mirasın intikali ne demektir? Mirasın intikali; taşınmaza ait tapu kaydında görünen malikin ölümü halinde, mülkiyet hakkının sulh hukuk mahkemelerinden ya da noterlerden alınacak olan veraset belgesinde yer alan mirasçılarına Türk Medeni Kanunu hükümleri gereğince intikal suretiyle tescil edilmesi işlemine deniyor. Yani mirasın intikali işleminin yapılmasıyla gayrimenkulün veraset belgesine göre mirasçılar adına tescili yapılmış oluyor. Peki mirasın intikali nasıl yapılıyor, nereye başvurmak gerekiyor?

Mirasın intikali nedir?

·        Gayrimenkul sahiplerinin ölümü halinde mülkiyet hakkı mirasçılarına geçiyor. Bu hakkın geçişi için yapılan işlemlere mirasın intikali deniyor.

·        Yani mirasın intikali gayrimenkulün veraset belgesine göre mirasçılar adına tescilidir.

·        Bir kimsenin vefat etmesi halinde malları yasal mirasçılarına kalır. Bu durumda kalan malların intikali için mirasın intikalinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. İntikal işlemlerinin yapılabilmesi için de veraset ilamı (mirasçılık belgesi) çıkarılması gerekiyor. Bu veraset ilamının çıkarılmasından sonra mirasın intikal işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

İntikal eden gayrimenkullerle ilgili işlem yapabilmek için;

-Yani miras intikali için, mirasçıların kendilerine intikal eden gayrimenkullerin mirasçısı olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

- Bunu için de veraset ilamının çıkarılması gerekiyor. Veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemesi’nden veya noterden çıkarılabiliyor.

-Veraset belgesi ölen kişinin mirasçılarının kim olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu belge miras hisselerini de gösteriyor. Veraset belgesi hukuki bir belgedir.

·        Mirasçılardan sadece birisinin intikal talep etmesi yeterli oluyor. Tüm mirasçıların birlikte müracaat etmeleri gerekmiyor.

·        Miras kalan gayrimenkullerin intikal işlemleri de tapu dairesinde yapılıyor. Bu işlemlerini yapılabilmesi için de bazı belgelere ihtiyaç duyuluyor. Miras intikali için gerekli belgeler de şöyle sıralanıyor:

- Taraf veya varsa temsilcisine ait kimlik belgesi

- 1 adet fotoğraf

-İşlemde temsil var ise temsile ilişkin belge (Vekaletname, vasi kararı…vb)

-Veraset belgesi (Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alınan aslı veya onaylı örneği)

-İşleme konu taşınmaza ait tapu senedi (Var olması halinde istenir)

·        Miras intikali işleminin gerçekleştirilmesi ile yasal mirasçılar, malların yeni sahibi olur.

·        Ölüm halinde miras bırakanın adına kayıtlı taşınmazın iki yıl içerisinde mirasçıları tarafından tapuda intikali yapılıp kendi adlarına kayıt yaptırmamaları durumunda ilgili Tapu Sicil Müdürlükleri yetkili Sulh Hukuk Mahkemesinden mirasçılık belgesi alıp, mirasçılar adına tescil işlemi yapabiliyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer