|   |   | 

Mirasın İntikali Ne Demektir?

Mirasın intikali ne demektir, nasıl yapılıyor, nereye başvurmak gerekiyor?

Mirasın İntikali Ne Demektir?

Gayrimenkulle ilgili birçok işlem yapılıyor. Zaman zaman bir gayrimenkulün alım satım işlemleri gerçekleştiriliyor. Bazen de bir gayrimenkul için sigorta yapılıyor ya da emlak vergisi ödeniyor. Ancak kimi zaman da mirasın intikali işleminin geçekleştirilmesi gerekiyor. Peki mirasın intikali ne demektir? Mirasın intikali; taşınmaza ait tapu kaydında görünen malikin ölümü halinde, mülkiyet hakkının sulh hukuk mahkemelerinden ya da noterlerden alınacak olan veraset belgesinde yer alan mirasçılarına Türk Medeni Kanunu hükümleri gereğince intikal suretiyle tescil edilmesi işlemine deniyor. Yani mirasın intikali işleminin yapılmasıyla gayrimenkulün veraset belgesine göre mirasçılar adına tescili yapılmış oluyor. Peki mirasın intikali nasıl yapılıyor, nereye başvurmak gerekiyor?

Mirasın intikali nedir?

·        Gayrimenkul sahiplerinin ölümü halinde mülkiyet hakkı mirasçılarına geçiyor. Bu hakkın geçişi için yapılan işlemlere mirasın intikali deniyor.

·        Yani mirasın intikali gayrimenkulün veraset belgesine göre mirasçılar adına tescilidir.

·        Bir kimsenin vefat etmesi halinde malları yasal mirasçılarına kalır. Bu durumda kalan malların intikali için mirasın intikalinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. İntikal işlemlerinin yapılabilmesi için de veraset ilamı (mirasçılık belgesi) çıkarılması gerekiyor. Bu veraset ilamının çıkarılmasından sonra mirasın intikal işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

İntikal eden gayrimenkullerle ilgili işlem yapabilmek için;

-Yani miras intikali için, mirasçıların kendilerine intikal eden gayrimenkullerin mirasçısı olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

- Bunu için de veraset ilamının çıkarılması gerekiyor. Veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemesi’nden veya noterden çıkarılabiliyor.

-Veraset belgesi ölen kişinin mirasçılarının kim olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu belge miras hisselerini de gösteriyor. Veraset belgesi hukuki bir belgedir.

·        Mirasçılardan sadece birisinin intikal talep etmesi yeterli oluyor. Tüm mirasçıların birlikte müracaat etmeleri gerekmiyor.

·        Miras kalan gayrimenkullerin intikal işlemleri de tapu dairesinde yapılıyor. Bu işlemlerini yapılabilmesi için de bazı belgelere ihtiyaç duyuluyor. Miras intikali için gerekli belgeler de şöyle sıralanıyor:

- Taraf veya varsa temsilcisine ait kimlik belgesi

- 1 adet fotoğraf

-İşlemde temsil var ise temsile ilişkin belge (Vekaletname, vasi kararı…vb)

-Veraset belgesi (Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alınan aslı veya onaylı örneği)

-İşleme konu taşınmaza ait tapu senedi (Var olması halinde istenir)

·        Miras intikali işleminin gerçekleştirilmesi ile yasal mirasçılar, malların yeni sahibi olur.

·        Ölüm halinde miras bırakanın adına kayıtlı taşınmazın iki yıl içerisinde mirasçıları tarafından tapuda intikali yapılıp kendi adlarına kayıt yaptırmamaları durumunda ilgili Tapu Sicil Müdürlükleri yetkili Sulh Hukuk Mahkemesinden mirasçılık belgesi alıp, mirasçılar adına tescil işlemi yapabiliyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer