|   |   |  Mobilya üreticileri KDV indiriminin sabit kalmasını istiyor

Mobilya üreticileri KDV indiriminin sabit kalmasını istiyor

MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, “Yıl sonuna kadar bu sürenin uzatılması ‘Evet’ sektörümüz için can suyu olacaktır ancak yüzde 8 KDV’nin sabit olmasını istiyoruz” dedi.

Mobilya üreticileri KDV indiriminin sabit kalmasını istiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün altı başlıkta açıkladığı ÖTV ve KDV indirimlerine ilişkin sektörlerden yansıma gelmeye devam ediyor. Bu çerçevede Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, indirimden dolayı memnun olduklarını ancak söz konusu indirimin sabit kalması gerektiğinin altını çizdi.

“KDV indirimi sektörü içinde bulunduğu daralmadan çıkaracak”

Mobilya sektöründe son günlerde yüzde 30 ila 40 arasında bir daralma meydana geldiğini ve buna bağlı olarak işten çıkartmaların başladığını vurgulayan Gürcan, “Sektörün eski canlılığı ve dinamizmini yakalamak adına KDV indirimi sektör tarafından beklenmektedir. Bu konuya ilişkin olarak yüzde 8 KDV indirimi sektörü içinde bulunduğu daralmadan çıkarıp eski hacmine geri getirecektir” ifadelerini kullandı. 

Gürcan, ayrıca konut sektöründeki teşvik ve indirimlerin de mobilya sektörüne olumlu olarak yansıyacağı için bu sayede sektörün, ekonomik daralmadaki durumdan önceki aktif duruma geri geleceğini belirterek, “Daha önceki KDV indirimi neticesinde satışlarımızda yüzde 35’lik bir artı kaydedilmiştir. KDV indirimini uzun zamandır bekliyorduk. Satışlarımızın canlanması için de iç piyasada bu dinamiğe ihtiyacımız vardı. İhracat kısmında ise zaten çok kuvvetliyiz” şeklinde konuştu.

“Evliliklerde ortalama 40 bin TL’lik bir mobilya harcamasının oluyor”

2017 yılını 2 milyar 700 milyon dolar ihracatla kapatırken, 2018 yılını ise 3 milyar 500 milyon dolar ile kapatmaya hazırlandıklarını kaydeden Gürcan, “Türkiye’de her yıl 600 bin çift evleniyor. Her ne kadar kadınlar çeyiz hazırlığını aylar, yıllar öncesinden yapsalar da ev kiralama/satın alma, mobilya gibi satın almalar düğün tarihi yakınlaştıkça yapılıyor. İki bireyin ortak bir mülkiyette yaşaması yeni bir düzeni de beraberinde getiriyor. 
Örneğin; bekarken tek kişilik yatak, gardırop gibi tek tek ürün alma yerini, yatak odası takımına bırakıyor. Bir aile olan çiftler, her iki tarafın da sevdiği ve misafirlerini daha rahat ağırlayabilecekleri mobilyalar tercih ediyorlar. Evliliklerde ortalama 40 bin TL’lik bir mobilya harcamasının olduğunu söyleyebiliriz. Bir de işe boşanmalar tarafından bakacak olursanız da her yıl ortalama 130 bin çift boşanıyor ve boşanmalar da 15 bin TL’lik bir mobilya harcamasını gündeme getiriyor” dedi.

“Yüzde 8 KDV’nin sabit olmasını istiyoruz”

AVM’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte perakende pazarında her geçen gün mağazalaşan ve markalaşan sektörde döşemelik kumaşta yüzde 8’lik KDV ödenirken, iskeletine yüzde 18’lik KDV’nin ödenmesinin fiyat dengesizliklerini oluşturduğunu söyleyen Gürcan, son 5 yılda 2 defa yüzde 80 seviyesine çekildiğinde sektörün yükselişini gördüklerinin altını çizdi. Gürcan, ayrıca sektör kayıt altına girdiğinde kredi çekimlerinden de gözlendiğini aktararak, “Yıl sonuna kadar bu sürenin uzatılması ‘Evet’ sektörümüz için can suyu olacaktır ancak yüzde 8 KDV’nin sabit olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu
  Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu

  Gerçekleştirdiği konut projelerinde klasik stil ile modern anlayışı harmanlayan EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, senenin trendlerini yakalamak isteyen ev sahipleri için 2019 İlkbahar/Yaz sezonunda dekorasyonda ön plana çıkacak yenilikleri değerlendirdi.

 • 2019 yılında yaşam alanlarını ahşap-metal tasarımlar tamamlayacak
  2019 yılında yaşam alanlarını ahşap-metal tasarımlar tamamlayacak

  Ev tasarlamak çok kolay gibi gözükse de birçok tamamlayıcı detay düşünüldüğünde hayli karmaşık bir hal alıyor. Kusursuz bir ev hayali içinse hiç kuşkusuz tasarım ön plana çıkıyor. Birbirinden kreatif parçalar bu yıl yaşam alanlarının vazgeçilmezi olmaya aday gibi…

 • Bahçe mobilyasi seçiminin 5 püf noktasi!
  Bahçe mobilyasi seçiminin 5 püf noktasi!

  Baharın gelişiyle birlikte bahçeler, balkonlar, teraslar, havuz kenarları gibi açık hava mekanlarının havasını değiştirmek isteyenlerin konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve aynı zamanda estetik mobilyalar seçebilmek için dikkat etmeleri gereken bazı önemli unsurlar bulunuyor.

 • 2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda
  2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda

  Günümüz yaşam koşullarında artık insanlar iç mekânlarının benzersiz olmasını arzuluyor. Bu amaçla mobilyanın binbir yüzünü görebileceğiniz tasarımları bu yıl yerli, kişiye özel üretime önem veren Modoko imalathaneleri ve vitrinlerinde görmek mümkün olacak.

 • IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!
  IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!

  Avrasya’nın en büyük ev ve mutfak eşyaları pazarının katılımcıları, Avrupa perakende sektöründe markalı ürünlerindeki belirgin büyümenin yansıması olarak, özel markalı ürün çeşitliliğini artırmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.