|   |   |  Modoko’dan 50. yılında yurt dışı atağı

Modoko’dan 50. yılında yurt dışı atağı

İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan ve 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren MODOKO, 50. yılını 15 Aralık Pazar günü Titanic Business Kartal Otel’de kutladı.

Modoko’dan 50. yılında yurt dışı atağı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın katılım gösterdiği gecede, geçmiş MODOKO başkanlarına da katkılarından dolayı teşekkür plaketi verilirken, aynı zamanda hediye çarkı çevrilerek Türk Kızılay’ına, Çocuk Esirgeme Kurumu’na, LÖSEV’e, Darülaceze’ye, Engelliler Derneği’ne çeşitli hediyeler ve Ümraniye Polis Teşkilatı’na araç bağışlandı. MODOKO Başkanı Koray Çalışkan konuşmasında, 2020’de ABD’deki MODOKO AVM’sine başlayacaklarını belirtirken, Avrupa ve Ortadoğu’da AVM açmak üzere fizibilite yaptıklarını ve hedeflerinin MODOKO’nun cirosunu yüzde 20, ihracatını ise yüzde 30 arttırmak olduğunu sözlerine ekledi.

20 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan mobilya sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Türkiye’nin Mobilya Başkenti MODOKO, 50. yılını 15 Aralık Pazar günü Titanic Business Kartal Otel’de bir gala töreniyle kutladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın, bürokrasinin, STK temsilcilerinin ve sektör paydaşlarının yer aldığı gecede, geçmiş MODOKO başkanlarına da MODOKO’ya sundukları katkılardan ötürü teşekkür plaketi teslim edildi. Yaz aylarında başlayan ve MODOKO’dan alışveriş yapan herkese hediye fırsatı sunan Hediye Çarkı’nın da eklendiği gecede, eski başkanlar çarkı çevirerek Türk Kızılay’ına, Çocuk Esirgeme Kurumu’na, LÖSEV’e, Darülaceze’ye, Engelliler Derneği’ne araç bağışladılar. Gecenin açış konuşmasını yapan MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “Yılı 3,5 milyar dolar ile kapatmaya hazırlanan mobilya sektörünün çatı kurumlarından bir tanesi de MODOKO. MODOKO, bugün İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 40’ını tek başına karşılamaktadır. 150 bin metrekare büyüklüğünde, 350 mağazanın içerisinde bulunduğu ‘Türkiye’nin Mobilya Başkenti’ MODOKO’dan Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere 40 ülkeye ihracat gerçekleştirmekteyiz. Mobilya sektörünün 200 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini düşünürsek, MODOKO ihracatın yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirmektedir. 50. yıl dolasıyla İstanbul Sanayi Odası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteğiyle ABD’de MODOKO modelinin aynısını kuruyoruz. Böylece Türkiye’de KOBİ’ler için zor olan ihracatı kolaylaştırmayı, lojistik, personel maliyetlerini aşağıya çekmeyi hedefliyoruz. Minimumda 15 bin metrekarelik bir büyüklüğe sahip AVM’de 80 markamız yer alacak. İstediğimiz gibi giderse ilk yılda 1 milyar dolarlık satış hedefliyoruz. Şimdiden Avrupa ve Ortadoğu’da aynı modelde AVM kurmak için çalışmalara başladık” derken, 50. yıl dolasıyla MODOKO Akademi ile 3 milyon dolarlık UR-GE desteği aldıklarını da belirtti. “İhracata yönelik çalışmalarımız bununla da sınırlı değil. Aldığımız UR-GE desteğiyle ilk aşamada daha önce hiç ihracat yapmamış ya da çok az ihracat yapmış 25 şirkete eğitimler vermeye başladık. Geçtiğimiz aylarda vermeye başladığımız yabancı dil ve ihracat eğitimlerinden sonra İsrail, Filistin ve Lübnan’a götürerek fizibilite çalışmalarında bulunduk” diyen Çalışkan, mobilya sektörünün 10 milyar dolarlık 2023 yılı hedeflerinde hem AVM hem de UR-GE projeleriyle önemli bir destekte bulunacaklarını ifade etti.

Haftada yaklaşık 4 bin kişi ziyaretçisi var  

10 bin ihracatçının, 36 bin üreticinin ve 65 bin işyerinin bulunduğu mobilya sektörü, 210 bin kişiye dorudan, 300 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlamaktadır. Kilogram başına ihracatın 3,5 dolar olduğu sektör, ABD’ye kilogram başına yaklaşık 5 dolarlık ihracat gerçekleştirmektedir ve 1 milyon doları aşkın ihracat yapan firma sayısı yaklaşık 600’ü bulmaktadır. 2023 yılı için dünya mobilya ihracatında ilk 10, Avrupa’nın ise ilk 5 büyük mobilya ihracatçısı konumuna yükselmeyi hedefleyen mobilya sektörü içerisinde MODOKO ise doğrudan 5 bin dolaylı olarak ise 35 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. 2020 yılında cirosunu yüzde 20, ihracatını yüzde 30 arttırma hedefi bulunan MODOKO’yu haftada yaklaşık 4 bin kişi ziyaret ediyor ve ziyaretçilerin yarısı mutlaka alışveriş yapıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın son 10 yıl içerisinde 240 milyon yolcu ağırlamasının ve bu yıl yaklaşık 36 milyon yolcuyu ağırlamasının mobilya alışverişlerine de yansıdığını belirten Koray Çalışkan, “Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gerçekleşen 28 ülkeye uçuş, özellikle diziler üzerinden mobilya satışlarına olumlu yansıdı. Çünkü diziler üzerinden önemli bir satış ivmesi yakaladık. MODOKO’nun Sabiha Gökçen’e çok yakın bir mesafede yer alması, yabancıların Türkiye üzerinden mobilya alışverişini kolaylaştırırken, yine açılan Osmangazi Köprüsü de Yalova, Bursa gibi civar illerdeki müşterilerin MODOKO’ya ulaşımını kolaylaştırdı. Sabiha Gökçen Havalimanında yeni pistin açılmasıyla ABD’ye ve Afrika’ya ihracatımız daha da hız kazanacaktır” açıklamalarında bulundu. Gecede aynı zamanda MODOKO’nun sponsor olduğu halk oyunları ekibi kısa bir gösteri sunarken, ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Sevcan Orhan da sahne aldı.

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Evgör’ün yeni Luxury konsepti Tuzla’da!
  Evgör’ün yeni Luxury konsepti Tuzla’da!

  Türk ev mobilyası sektöründe faaliyet gösteren Evgör, lüks konsept ürünlerini Tuzla’daki mağazasında görücüye çıkardı. Modern, avangart ve klasik tarzdaki yeni koleksiyonların sergilendiği showroom, kaliteyi erişilebilir fiyata sunmayı hedefliyor. Evgör Mobilya yeni lüks konsept tasarımlarını, Tuzla Mağazası’nın yanı sıra Evgorluxury.com adresi üzerinden tüm dünya ile buluşturuyor.

 • Okul, Otel, Avm ve Hastanelerde ‘Antimikrobiyal Tadilat’
  Okul, Otel, Avm ve Hastanelerde ‘Antimikrobiyal Tadilat’

  Kovid-19 salgını sonrası sağlık hassasiyetinin yoğun olduğu okul, otel, AVM ve hastane gibi alanlarda yenileme çalışmalarının yoğunlaştığını ifade eden Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, “Bu dönemde geliştirdiğimiz antimikrobiyal ürünlere özellikle büyük okul, otel, AVM ve hastane zincirlerinden büyük talep var” dedi.

 • 2020 yaz dekorasyon için profesyonel ipuçları…
  2020 yaz dekorasyon için profesyonel ipuçları…

  Doğa uyanıyor, güneş her zamankinden daha parlak ve gökyüzü her zamankinden daha mavi ışıldıyor. Ancak bizler dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle vaktimizi daha çok evde geçiriyoruz.

 • Asitane’nin İstanbul’daki Ofisinde Iglo Architects İmzası…
  Asitane’nin İstanbul’daki Ofisinde Iglo Architects İmzası…

  Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, film ve fotoğraf prodüksiyon şirketi Asitane’nin İstanbul’daki ofisini tasarladı. Asitane, çalışan konforunun ve verimliliğinin maksimum düzeyde olduğu, sıcak ve dinamik bir iç mekan olarak hayata geçirildi.

 • 2020’de banyo tasarım trendleri neler olacak?
  2020’de banyo tasarım trendleri neler olacak?

  Yaşam alanlarının tamamında olduğu gibi, artık banyolarda da tasarım olgusu ön plana çıkmaya başladı. Modernizmin ve konforun konuşulduğu banyolar evin en gözde alanı olarak yeni tasarım trendlerine göz kırpar hale geldi.

 • 450 bin tl’lik yatak odası takımı göz alacak
  450 bin tl’lik yatak odası takımı göz alacak

  İstanbul Yeşilköy CNREXPO’da 21 Ocak Salı günü 16. Kez kapılarını açacak İMOB (Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı)’na, MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği)’ın hazırladığı 450 bin TL’lik yatak odası takımı damga vuracak.

 • Büyük KDV indirimi Koçtaş’ta!
  Büyük KDV indirimi Koçtaş’ta!

  En iyi markaları en uygun fiyatlarla sunan Koçtaş’ta, tüm mobilyalar, mutfak-banyo dolapları ve bahçe mobilyalarında büyük KDV indirimi devam ediyor.

 • 2020 yılı ev dekorasyonunda minimalizm in, maksimalizm out!..
  2020 yılı ev dekorasyonunda minimalizm in, maksimalizm out!..

  Yaşam alanlarının stilini ve yapısını sihirli dokunuşlarla değiştiren ‘TOUCHING’in (Mimari Dokunuş) Türkiye’deki öncüsü ve uygulayıcısı olan Yüksek Mimar Emel BALCI, 2020 ev dekorasyonunda maksimalist dekorasyon trendinin hakim olacağını söyledi.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.