|   |  Kavaklıdere Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Kavaklıdere İlçesini Favorilerime Ekle

Kavaklıdere Güncel Konut Projeleri

Kavaklıdere Konut Projeleri

 

Kavaklıdere İlçesinin tarihi, yazılı kaynak bulunmamasından dolayı büyük ölçüde sözlü kaynaklara dayanmaktadır. Rivayete göre Kavaklıdere, adını, içinden geçen dereden ve etrafının yöre halkının ‘Kavak’ adını verdiği çınar ağaçlarıyla çevrili olmasından almaktadır. Yöreye ilk yerleşenlerin 17. yüzyılın başlarında Karakeçili Yörükleri’nden gelen Türkmenler olduğu iddia edilmektedir. Bölgeye daha sonra Denizli, Denizli-Tavas, Muğla, Uşak-Eşme, Uşak-Karahallı, Kaz Dağları dolaylarından Türkmen ailelerin gelerek yerleşmesi ile köy yapısı oluşmuştur.

 

İlçemiz dağlık ve kırsal bir yerde kurulmuş olması nedeniyle geçimini başta ormancılık , orman kesim dikim, yangın işçiliği Bakırcılık ve Kalaycılık, Marangozluk, Tarım ve Hayvancılık, Mermer İşçiliği, Halıcılık ve diğer el sanatları ile uğraşarak sürdürmektedirler.

İlçe Ekonomisi

Mermercilik

İlçemizde 25 Adet Mermer fabrikası, 19 adet mermer ocağı ile mermer ticareti yapan işletme mevcut olup, yaklaşık 1000 çalışan bulunmaktadır.İlçemizdeki mermer ocaklarında traverter, bej ve beyaz mermer türlerinde Ege Gümüş, Muğla Beyazı, Milas Sedef, Rapsody-A, Rapsody-B, Rosa Bellisimo, Bianco Rosa, Byzantıum, Bianco Royal, Milas Limon, Ayhan Siyah, Milas Leylak ve Newyork çeşitlerinin üretimi yapılmakta ve mermerler genellikle ABD, Avrupa ve Arap ülkelerine pazarlanmaktadır.

Bakırcılık

İlçemizde bu gün hediyelik eşya olarak 3, mutfak eşyası olarak 6, antik çalışma olarak 2, dekorasyon olarak 2 işyeri olmak üzere toplam13 işyeri hizmet vermektedir. Ayrıca dünyada sadece Kavaklıdere de yapıldığı tahmin edilen ağırlığı 100-300 kg arasında değişen Bakır çerez tavaları yapılmaktadır.

Ormancılık

Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü 1977 yılında Yatağan Orman İşletme Müdürlüğünden ayrılarak kurulmuş olup, şu anda Bellibol, Gökçay, Kavaklıdere, Menteşe orman işletme şeflikleri olarak 4 işletme şefliği ile 1 adet Kocataş Depo Şefliği olarak faaliyetlerini yürütmektedir. İşletme Müdürlüğü ve şefliklerin merkezi Kavaklıdere İlçe merkezidir. Orman İşletme Müdürlüğünde 23 Memur, 72 Kadrolu İşçi ve 21 Mevsimlik işçi olmak üzere toplam 116 personel ile hizmet vermektedir.

İlçenin ormanlık alanı 47.574 Ha olup, 2012 yılında Orman İşletme Müdürlüğünce 9,604,648,00 TL Gelir ve 7,885,357,00 TL Gider ile 1,719,290 TL kar elde etmiştir.

Tarım ve Hayvancılık

Mevcut tarım arazilerimizin yaklaşık % 70’ i kuru arazidir. Çayboyu Beldesi ve etrafı genelde sulu tarımın yapıldığı yerlerdir. İlçemizde toplam ekilen arazinin, Muğla ekilen arazi toplamına oranı % 4,91 dir.

İlçemizin tarım alanı 45.849 dekar (da.) alandır. Büyük baş hayvan varlığı 3.400, küçükbaş hayvan varlığı 6.000, arı kovanı sayısı 3.950, meyve ağacı 119.900 dür. (diğer meyveler 29.900, zeytin ağacı 90.000 adettir.)

 İlçe Müdürlüğünün 2012 yılında çiftçi kaydını yenilemek üzere 1076 adet çiftçimiz müracaat etmiş olup, Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtları yenilenmiştir.

Yem Bitkileri Desteklemesi kapsamında 183 çiftçimiz Fiğ ve Silajlık Mısır  Desteklemesinden faydalanmak üzere müracaatta bulunmuş olup gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra dosyaları kabul edilmiştir.

2012 yılı yazlık dikim sezonunda Sertifikalı Fidan Desteklemesinden faydalanmak isteyen 1 çiftçimizin müracaatı değerlendirilmiş olup 1 çiftçimiz ceviz fidanı dikerek destekleme kontrolleri yapılmış ve sisteme kaydedilmişlerdir.

İlçemiz genelinde bulunan gıda üretim ve toplu tüketim yerlerinin denetlemeleri yapıldı. Alkol kullandırma ve satış ruhsatı bulunan işletmelerde alkol denetimi yapıldı. Ayrıca İlçemiz hudutlarında bulunan Otelin denetimi de yapıldı. Bu çerçevede 56 işletmede gıda ve alkol denetimi yapıldı.

2012 yılında 18 çiftçimiz el traktörü ve ekipmanları, 6 çiftçimiz zeytin hasat makinesi, 4 çiftçimiz süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, 2 çiftçimiz biçer-bağlar makinesi hibe desteklemesinden olmak üzere toplamda 30 çiftçimiz Makine Alet Ekipman Desteğinden faydalanmıştır.

2012 yılında Çiftçi eğitim ve yayım programı çerçevesinde İlçe Müdürlüğümüz personelleri ile TAR-GEL personelleri ile birlikte köylerimizde 64 toplantı düzenlenmiş olup yaklaşık 950 çiftçimize ulaşılmıştır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.