|   |  Marmaris Konut Projeleri
Marmaris İlçesini Favorilerime Ekle

Marmaris Güncel Konut Projeleri

Marmaris Konut Projeleri
  • 1

Marmaris Konut Projeleri

Marmaris Coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz ve Ege Denizinin kavuştuğu yerde, önemli bir liman ve sahil kentidir. Bu nedenle ilk çağdan günümüze kadar Ege ve Akdeniz arasında önemli bir geçiş noktası olmuştur. Gerek Marmaris’in gerekse çevresinin kıyı yapısının çok girintili çıkıntılı olması, iyi korunmuş koyları ve limanları bulunması bu bölgenin Asya, Avrupa ve Afrika arasında önemli bir bağlantı noktası olmasını sağlamıştır. 

Yüzyıllar süren Karya tarihi içinde yer alan Marmaris ve çevresi, Rodos ve Mısır arasındaki ticari yol nedeniyle bir deniz üssü haline gelmiş, zaman zaman diğer Ege limanlarına rakip olabilmiştir. Hatta bu konumu yüzünden sahillerden uzak ve denize ulaşmak isteyen kentlerin istilalarıyla da karşı karşıya kalmıştır. 

Marmaris’te kentleşme, kale çevresinde gelişti ve giderek yaygınlaştı. 
Bugün Beldibi ve Armutalan sırtlarından denize ve İçmeler’e kadar çok geniş bir alana dağılan Marmaris’in Kale, iskele ve marina ile sınırlanmış bölümü, tarih kent merkezi olarak adlandırılıyor.
Bu bölgedeki tarihi yapıların tamamı 16.-20. yy’a, Osmanlı dönemine ait. Kale çevresindeki tarihi yapılar olduğu gibi korunmuş ve restore edilmiş. Büyük bölümü restoran, bar, alışveriş merkezi olarak kullanılıyor. Konut kullanımı da var ama çok az. Sokaklar dar, ahşap yapılar çıkmalı; tıpkı diğer Osmanlı kentlerinde olduğu gibi.

Muğla Marmaris Gayrimenkul Yatırım Analizi

Marmaris Konut (Ev) Satış Fiyatları

Muğla Marmaris’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut satış fiyatları, son 4 yılda % 51 oranında bir artış göstermiştir.

2012 yılında 165.000 TL seviyesinde olan Marmaris satılık konut fiyatları, 2016 yılının son çeyreğine kadar artarak 249.000 TL seviyesine ulaşmıştır.

Marmaris Konut (Ev) Kira Fiyatları

Muğla Marmaris’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire kıstas olarak alındığında konut kira fiyatları, son 4 yılda % 45 oranında bir artış göstermiştir.

2012 yılında 788 TL seviyesinde olan Marmaris kiralık konut fiyatları, 2016 yılının son çeyreğine kadar artarak 1.140 TL seviyesine ulaşmıştır.

Marmaris Yatırım Geri Dönüş Süresi

Muğla Marmaris’te yaklaşık olarak 89.700 kişi yaşamaktadır. Marmaris’teki nüfusun ağırlıklı yaş ortalaması 25 yaş ile 45 yaş aralığındadır. Marmaris’te yaşayanların yüzde 63’lük kısmı evli kalan yüzde 37’lik kısmı ise bekârdır. Marmaris bölgesinin sosyoekonomik durumuna bakıldığında ise (A+) olarak nitelendirilen üst gelir seviyesinde olduğu görülmektedir.

Muğla Marmaris’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında, konut yatırım geri dönüş (amortisman) süresinin 18 yıl olduğu belirlenmiştir. 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.