|   |  Muğla Konut Projeleri
Muğla Şehrini Favorilerime Ekle

Muğla Güncel Konut Projeleri

Muğla Konut Projeleri

Muğla Konut Projeleri

Muğla Yatırım Analizi

Muğla Konut (Ev) Satış Fiyatları

Muğla’da 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut satış fiyatları, son 3 yılda % 68 oranında bir artış göstermiştir.

2012 yılında 120.000 TL seviyesinde olan Muğla satılık konut fiyatları, 2014 yılının Ağustos ayına kadar artarak 165.000 TL’ye çıkmıştır. Eylül 2014’te 161.000 TL’ye düşen satılık konut fiyatları, takip eden aylarda artarak 2016 yılının ilk çeyreğini 202.000 TL ile kapamıştır.

Muğla Konut (Ev) Kira Fiyatları

Muğla’da 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire kıstas olarak alındığında konut kira fiyatları, son 3 yılda % 38 oranında bir artış göstermiştir.

2012 yılında 533 TL seviyesinde olan Muğla kiralık konut fiyatları, 2014 yılının Ağustos ayına kadar artarak 640 TL seviyesine çıkmıştır. 2015 yılının Mart ayına kadar düşen kira fiyatları 600 TL seviyesine gelmiş, 2015 yılının Temmuz ayında artmaya başlayarak 2016 yılının ilk çeyreğini 733 TL ile kapamıştır.

Muğla Yatırım Geri Dönüş Süresi

Muğla’da yaklaşık olarak 895.000 kişi yaşamaktadır. Nüfusun ağırlıklı yaş ortalaması 65 ile 65 yaş üstü aralığındadır. Muğla’da yaşayanların % 67’lik kısmı evli kalan % 33’lük kısmı ise bekardır.

Muğla’da 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında konut yatırım geri dönüş (amortisman) süresinin 18 yıl olduğu belirlenmiştir.

 

Muğla’nın en yeni konut projeleri konut, ofis ve rezidans projeleri olarak her ihtiyaca cevap veriyor. 

Muğla’nın bir turizm şehri olduğu düşünüldüğünde yatırımlık projeler açısından yazlık villalar öne çıkmaktadır. Muğla’da yazlık villaların yanı sıra yatırımlık markalı projeler de bulunmaktadır. Şehrin yaz aylarında iyice hareketlenen emlak piyasasında lansmanı yapılmış veya inşası tamamlanmış hemen teslim olan nitelikli konut projelerinin değerini artırıyor. 

Muğla Bilgileri

Muğla, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ege Bölgesi'nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile ünlü ildir. Muğla’nın merkez ilçeyle beraber 12 ilçesi, 49 belediyesi ve 396 köyü vardır.

Karia bölgesinin en eski şehirlerinden biri olan Muğla şehir merkezinin eski kayıtlarda adı "Mobolia" olarak geçmektedir. M.Ö. 3400 yıllarında, başında "Kar" isimli bir liderin bulunduğu bir kavim yerleşmiştir. M.Ö.1000 yıllarında Dor'ların hâkimiyetine giren bölge, M.Ö.228'den sonra Bergama Roma birliğine katılmış ve M.Ö.133 yılında bir Roma eyaleti olmuştur.

Muğla’nın Türklerin eline geçmesi, Uç Beylerden Menteşe Bey tarafından 1284 de gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra bölge "Menteşe" adıyla anılmaya başlanmıştır. Osmanlı topraklarına 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından katılan bölge, 1402’de Timur’un hakimiyetine girmiş ve Timur tarafından Menteşe Beyliği’ne verilmiş, II. Murat döneminde ise tekrar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. 1811 tarihinde Saruhan, İzmir ve Menteşe Sancakları Kütahya’dan alınarak Aydın Eyaleti’ne bağlanmıştır.

1884 yılında 5 ilçe, 3 bucak ve 329 köyden meydana gelen Menteşe Sancağı 30 Ekim 1913’te Aydın eyaletinden ayrılarak il olmuş ve Muğla adını almıştır. Muğla adının Selçuklu Sultanı Kılıçarslan’ın komutanlarından “Muğlu” Bey’den gelmekte olduğu söylenmektedir.

Muğla’nın Ekonomisi

İlin Yatağan ilçesinde Yatağan Termik Santralı, Yeniköy'de Yeniköy Termik Santralı, Kemerköy'de Kemerköy Termik Santralı vardır.

İlin maden yatakları zengindir. Bu sektörde Yatağan linyit rezervleri ve Fethiye krom yatakları ilk kalemde sayılabilir. Muğla ayrıca önemli bir mermercilik merkezidir. Bu enerji ve madencilik üretim tesisleri dışında sanayiye dönük büyük girişimler bulunmamaktadır. Ekonomi özellikle turizm ve tarıma dayalıdır. Ayrıca Dalaman ilçesinde Kağıt Fabrikası (eski adı SEKA, yeni adı MOPAK) bulunmaktadır. 

Muğla'nın Önemli Hastaneleri

Çine Devlet Hastanesi, Muğla Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi, Marmaris Devlet Hastanesi, Özel Yücelen Hastanesi, İzan Özel Sağlık Hastanesi, Özel Marmaris Hastanesi, Ortaca Devlet Hastanesi,  Ahu Hastanesi, Dalaman Devlet Hastanesi, Muğla Devlet Hastanesi, Yatağan Devlet Hastanesi, Kavaklıdere İlçe Hastanesi, Köyceğiz Devlet Hastanesi

Muğla’da Ulaşım

Muğla küçük bir şehirdir ve şehiriçi ulaşımında sorun bulunmamaktadır. Eski mahallerden çarşısına araçsız ulaşım mümkündür. Sadece Kötekli, Yeniköy, TOKİ, Gülağzı, OSB, Menteşe ve Akçaova gibi yeni kurulmakta olan semtlerine ve Karabağlar'a ulaşım için şehiriçi araçlara ihtiyaç duyulur.

Muğla, dünyaca ünlü turizm merkezlerine yakın olmasından dolayı gelişmiş karayolu bağlantılarına sahiptir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden ve ülkenin diğer bölgelerinden gelip Marmaris, Fethiye ve Bodrum gibi önemli turizm merkezlerine ulaşan karayolları Muğla'dan geçer. D 320, D 400 ve D 550 karayolları Muğla'da başlar veya sonlanır. Muğla'dan Türkiye'nin diğer şehirlerine aktarmasız olarak ulaşmak mümkündür. Ayrıca ilçelerine özellikle yaz mevsiminde sürekli olarak otobüs ve minibüslerle seferler yapılır.

Muğla’nın önemli limanları Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Güllük'tedir. Ayrıca ilde iki havaalanı; Milas-Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı bulunmaktadır.

Türkiye’deki tüm markalı lüks projeleri görmek için konut projeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.