|   |   | 

Müteahhitlerden Acil Reform Çağrısı

Türkiye Müteahhitler Birliği, 3 ayda bir yayımlanan "İnşaat Sektörü Analizi"nde, hükümete reform çağrısı yaparak, "Türkiye'de 1 Kasım genel seçimlerinin ardından kurulacak tek parti hükümetinin sosyal ve ekonomik reform sürecine öncelik vermesi hayati önem taşımaktadır" denildi.

Müteahhitlerden Acil Reform Çağrısı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 3 aylık "İnşaat Sektörü Analizi"ni yayımladı. Ekonomi çevreleri ve sektör tarafından merakla beklenen analizde, 2015'in üçüncü çeyreğindeki göstergeler ile önümüzdeki döneme ilişkin veriler değerlendirildi.

Dünya ekonomisinde risklerin ve belirsizliklerin sürekli arttığı belirtilen analizde, Türkiye ekonomisinin de yüksek finansman ihtiyacı nedeniyle kırılganlığını koruduğu kaydedildi.

Analizde, "Seçimler sonrası güçlü bir tek parti hükümeti kurulması ile yeni, kapsamlı ve bütünleştirici iç politikaların bir an önce gündeme alınması gereklidir. Koşulların bunca kırılgan olduğu bir süreçte, kararlı, bağımsız ve itibarlı bir para politikası, sakinleştirici ve güven verici işlevini koruyan bir ekonomi yönetimi piyasalarca beklenmektedir. Bu bağlamda, finans çevreleri 2016 ekonomik göstergelerinin 2015 yılından daha olumlu olacağı beklentilerini dile getirmektedir" ifadesi kullanıldı.

Konut Satış İstatistikleri

TMB'nin analiz raporunda, Türkiye genelinde konut satışlarının 2015 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 oranında artarak 112.463 olduğu, 2015 ilk 8 ayda toplam satılan konut sayısının ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 844.132'ye ulaştığı belirtildi.

Ocak ayında yıllık bazda yüzde 1.7 küçülen satışlar Nisan'da yüzde 42.7 yıllık artışla tavan yapmış, daha sonra artış hızı kademeli olarak gerileyerek yüzde 6.5 seviyesine gelmiştir.

2015 yılının 8 aylık toplamında, ilk satışlar yüzde 15, ikinci el satışlar yüzde 20 artmıştır. Seçim süreci ve sonrasına ilişkin belirsizlikler de konut satışları üzerinde etkin olmaktadır. Merkez Bankası'nın 2010 yılından başlayarak hesapladığı konut fiyat endekslerine göre, Türkiye genelinde konut fiyatları 5 yılda reel olarak yüzde 30 artış göstermiştir.

Bu artış, İstanbul'da yüzde 58, Ankara'da yüzde 12, İzmir'de yüzde 25 olarak hesaplanmıştır. Aynı dönemde TÜFE artışı ise yüzde 45 olarak gerçekleşmiştir. Bu açıdan konut, yatırım aracı olarak önemini korumaktadır.

Yabancılar İstanbul'a yöneldi

Analize göre, yabancılara konut satışlarında da ciddi artış yaşanmaktadır.

Ağustos ayında yabancılara satılan konut sayısı yıllık bazda yüzde 15.2 artışla 2044 olmuş, 2015 yılının ilk 8 ayında toplam 14,424 konut satışı gerçekleşmiştir.

Geçmişte konut alımı için tatil bölgelerini tercih eden yabancıların, yeni projelerin de etkisiyle İstanbul'a yöneldikleri görülmektedir. 2015 yılının ilk 8 ayında yabancılar Antalya'da 4066, Muğla'da 531, Ankara'da 337 ve İstanbul'da 4472 konut alımı gerçekleştirmiştir.

Yapı İzin İstatistikleri

Belediyeler yılın ilk 6 ayında toplam 351 bin konut için yapı kullanım izni vermiş, ilk 6 aydaki ilk elden konut satışı ise 283 bin olarak kaydedilmiştir.

2015 yılının ilk yarısına ilişkin veriler, konut sektöründe arzın talebin oldukça üzerinde olduğunu, ancak konut stoklarında halen belirgin bir sıkıntı olmadığını gösterir niteliktedir.

İnşaat ruhsatı alınan konut sayısı 2015 ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27.7 düşüşle 423 bine inmiştir.

Ruhsat alınan konutların yanı sıra tamamlanan ve kullanıma hazır olduğu için yapı kullanım izin belgesi verilen konutlar da geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 16 azalarak 351 bine gerilemiştir.

Yurtdışı projelerde 9 ayda 15.3 milyar dolar

2015 yılının ilk 9 ayında yurtdışında 15.3 milyar ABD Doları değerinde 92 yeni proje (%6.6) olmuştur.

Bu dönemde Kuveyt'te üstlenilen 4.3 milyar ABD Doları tutarındaki Kuveyt Uluslararası Havalimanı Projesi bir Türk firmasının bugüne kadar tek başına aldığı en büyük projedir.

Türk müteahhitlik firmalarınca 1972'den 2015 Eylül sonuna kadar 104 ülkede üstlenilen 8 bin 626 projenin toplam bedeli 318.6 milyar ABD Doları'na ulaşmıştır.

"İnşaat sektörünün performansı, ekonomik büyümenin altında"

Önceki iki çeyrekte gerileyen inşaat sektörü yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2.0 oranında büyüme ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya sınırlı oranda katkı sağlamıştır.

İkinci çeyrekteki büyümeye rağmen 2015 yılının ilk yarısında inşaat faaliyetleri yüzde 0.3 oranında küçülmüştür.

Sektörel performansın son dönemde ekonomik büyümenin oldukça altında seyretmesi, sektörün ekonomideki gelişmelere çarpan etkisiyle tepki veren yapısal özelliği nedeniyle sürpriz olmamıştır.

Reform sürecine öncelik verilmeli

TMB'nin yayınladığı  "Sürdürülebilir Ekonomi İçin Reform İhtiyacı Analizi"nde, "konut ve gayrimenkul pazarını etkileyecek önemli konulardan birisinin de; bu alanda oluşan rantın daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf şekilde yönetilmesi gerektiğine yönelik Hükümet kanadından gelen görüşler" olduğuna dikkat çekildi.

Analizde, konjonktürdeki gelişmeler, mevzuat değişiklikleri vb. etkenler nedeniyle gayrimenkul sektöründe kısa sürede oluşan rantların yönetilmesine ilişkin ekonomi yönetimi tarafından bazı düzenlemeler yapılmasına yönelik çalışmaları bulunduğu belirtildi.

Reform çağrısı yapılan analizde, "'Türkiye'de 1 Kasım genel seçimlerinin ardından kurulacak tek parti hükümetinin sosyal ve ekonomik reform sürecine öncelik vermesi hayati önem taşımaktadır"' denildi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • En Sık Yapılan Temizlik Hataları
  En Sık Yapılan Temizlik Hataları

  Evlerimizin bitmeyen uğraşılarından temizlik faaliyeti sırasında bazı alışkanlıklarımız verimimizi düşürüyor. Temizlik sırasında en sık yapılan hataları biliyor musunuz?

 • Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi
  Merzifon'a İş ve Yaşam Merkezi

  Merzifon Belediyesi, kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunacak ve sosyal yaşamı güçlendirecek bir iş ve yaşam merkezi için yarışma düzenliyor.

 • Kapınız Yeterince Güvenli mi?
  Kapınız Yeterince Güvenli mi?

  Evinize açılan ve aynı zamanda sizi koruyan kapınız yeterince güvenli mi? Can ve mal kaybına karşı mülkünüzü ve içindekileri koruyan kapınızın özelliklerini biliyor musunuz?

 • Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri
  Evlerde Enerji Tasarruf Önerileri

  Enerji maliyetini düşüren ve tasarruf sağlayan konutlar nasıl tasarlanmalı ve inşa edilmelidir? İşte, tasarruf önerileri...

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer