|   |   |  Mutfak sektöründen Almanya çıkarması

Mutfak sektöründen Almanya çıkarması

Züccaciye sektörünün çatı derneği Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), 24. kez, 110 üye firması ve İMMİB’in milli katılım organizasyonuyla Avrupa’nın en büyük züccaciye ve hediyelik eşya fuarı Almanya “Ambiente Frankfurt Fuarı”nda yer almaya hazırlanıyor.

Mutfak sektöründen Almanya çıkarması

8 Şubat Cuma günü kapılarını açacak fuarla, 2018 yılında mutfak eşyaları ihracatımızda 386 milyon dolarla ikinci ülke olan Almanya ile ticaret hacmimizin yüzde 10 artırılması hedefleniyor.

2018 yılında verdiği yaklaşık 3,6 milyar dolar dış ticaret fazlasıyla Türkiye’nin önemli sektörlerinden biri olan züccaciye sektörü, 2018 yılını 4,8 milyar dolar ile kapattı. İhracatını her yıl yüzde 10 artıran ve 2019 yılı için 5,5 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen züccaciye sektörü için Avrupa pazarı büyük önem taşıyor. İhracat yapılan ilk 5 ülke içerisinde, ilk 4’ü sırasıyla İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya yer alırken, bu ülkelerin 4,8 milyar dolarlık ihracattan aldığı pay ise yüzde 32. Diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte, genel ihracatın yarısından fazlasını Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Bu ülkeler içerisinde 12 milyar dolar ithalat ile züccaciye sektöründe dünyanın en büyük ikinci ithalatçı ülkesi olan Almanya’ya ihracatımız ise 386 milyon dolar. 200 milyon dolar ile yaptığımız ihracatın yarısından fazlasını endüstriyel mutfak eşyaları ve küçük ev aletlerinin oluşturduğu Almanya’ya ihracatımızı arttırabilmek adına ZÜCDER, 24 yıldır Avrupa’nın en büyük züccaciye ve hediyelik eşya fuarı “Ambiente Frankfurt Fuarı”na katılıyor. “Züccaciye sektöründe 12 milyar dolar ithalatı ile ihracat payımızı arttırmaya müsait olan Almanya’ya endüstriyel mutfak ve küçük ev aletlerinin yanı sıra, ağaç, metal, cam gibi ürün gruplarında ihracatımız mevcut. Sanayinin ve tasarımın sayılı ülkelerinden biri olan Almanya’ya gerçekleştirdiğimiz ihracat, önemli bir başarıdır. İhracatımızı arttırabilmek için 24 yıldır Ambiente Frankfurt Fuarı’na katılıyoruz. 168 ülkeden yaklaşık 4 bin 500 katılımcısı ve yaklaşık 140 bin ziyaretçisiyle fuar, sadece Almanya değil, diğer Avrupa ülkelerine olan ihracatımızı arttırabilmemiz için büyük önem arz ediyor. Fuarla, Almanya ve keza Avrupa ülkeleri ile ticaret hacmimizi minimumda yüzde 10 oranında arttırarak, 2019 yılında 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmek istiyoruz.” diyen ZÜCDER Başkanı İsmail Erdoğan, 8 Şubat Cuma günü kapılarını açıp 12 Şubat Salı günü sonlanacak fuara 173 Türk firmasından 110’unun ZÜCDER üyesi olarak katıldığını belirtiyor. İMMİB tarafından milli katılım organizasyonuyla fuara katılacak olan ZÜCDER, 3. Hall’de yerini alacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Türk müteahhitler Bağdat’a çıkarma yaptı
    Türk müteahhitler Bağdat’a çıkarma yaptı

    Irak Ticaret Bakanı Mohammed Al-Ani: “Irak’ta güvenlik tesis edildi, Türk müteahhitleri ve firmalarını bekliyoruz” dedi. Geniş bir heyetle Irak’a giden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından da kabul edilecek.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.