|   |   | 

Nano Teknoloji Nedir? Kuantum Fiziği Ve Türkiyede Nanoteknoloji

Çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen vadettikleriyle teknolojide bir kırılma noktası sayılan nanoteknolojinin incelenmesi, nano teknoloji ürünleri ve nanoteknolojinin tehlikeleri, Türkiyenin 2023 nanoteknoloji planı.

Nano Teknoloji Nedir? Kuantum Fiziği Ve Türkiyede Nanoteknoloji

Nano teknoloji bu gün yaygın olarak kullanılan mevcut teknolojilerin daha ileri düzeyde duyarlılığa sahip olarak küçültülmesine dayanan bir teknolojidir. İlk kez 1974 yılında Tokyo Üniversitesind Norio Taniguchi tarafından ortaya atılmıştır. Büyük ihtimalle bu teknoloji gelecekte Moleküler Nano teknolojisi (MNT) adıyla  yapı makimelerindede kullanılacaktır. Nano teknolojinin neler yapabileceği son yıllarda oldukça popüler olan kuantum fiziğinin kanunları sayesinde ortaya çıkıyor. Kuantum fizik yasaları manyetik depolama, elektroinik, katalist, hesaplama, elektronik ve optik alanlarda yeni gelişmelere ve uygulamalara gebedir.

Nano teknolojide ölçüm birimi olarak nanometre ( nm) kullanılır. Her bir ölçüde 1 milyar nano metre vardır. Akılda canlandırma açısından açıklayacak olursak her bir nano metre 3 ila 5 atom genişliğindedir. Başka bir deyişle ortalama bir insan saçının kalınlığının yaklaşık 40.000 de 1'ine denk gelmektedir.

NANO TEKNOLOJİ İLE NELER YAPILABİLİR?

Nano teknoloji kendini gerçekleştirmeye başladıkça ulaşımda, tıpta, evde, iletişimde  ve endüstrinin bir çok alanında gelişmeler meydana gelecektir. Daha iyi yapılmış, daha uzun süre dayanabilen, daha hızlı, daha güvenli ve akıllı ürünler hayatımıza girmeye başlayacaktır.

Endüstri  Alanında: Mikrosensörlerin, mikromakinaların, optoelektronik parçaların üretimi ve uyumlu bir şekilde bir araya getirilmesi gerçekleşecek.

Medikal Alanda: Bilimsel Araştırmalarda, Mikro cerrahide (göz, beyin vb.), Diagnostik kitlerde, DNA modifikasyonu vb.

Nanomanipulator ile tıpta devrim: Nanomanipülator; Molekülleri görebilme, onlara dokunabilme ve değiştirme gibi imkanları tanıyan sanal gerçeklik arabirimine verilen addır. Virüs ve DNA ipliklerini modifiye etme amacıyla kullanılır. Sanal gerçeklik eldivenleri ve gözlükleriyle kullanıcının örneği görmesi ve hissetmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede insan eline göre milyarlarca kat küçük olan organik objeleri kullanıcı elleriyle tutabilir, yerlerini değiştirebilir ve kontrol edebilir . Böylelikle gen transferi, enzim değişimi yapılabilir

TÜRKİYE'DE NANOTEKNOLOJİNİN DURUMU VE TÜBİTAKIN BU KONUDAKİ KONUMU NEDİR?

Gelişmiş ülkelerde nano teknolojiye olan ilgi ve yatırım 1990'lı yıllarda başlamış olmasına rağmen Türkiyede çoğu kimse nanoteknolojiye bir tür fantezi gözüyle bakmış ve  bu konuya uzak durarak seyirci kalmakla yetinmiştir. Ancak o yıllardan günümüze doğru yıllar geçtikçce ve gelişmiş ülkelerin konuya yaptığı yatırımlar ve buna bağlı uzun dönemli planları ortaya çıkınca hızla yaklaşmakta olan bir teknoloji devrimi olduğu anlaşılmıştır. Ardından UNAM projesi ile konu gündeme getirilerek Türkyede çeşitli kesimlere duyurulmuştur. TÜBİTAK hazırladığı 2023 vizyonunda nano teknolojiye yer vermiş ve bu konuda bir yol haritası çizmiştir.

Günümüz Türkiye'sinde nano teknoloji büyük holdinglerin uzun dönmeli planlarında yer almaktadır ancak işin iç yüzü ne yazık ki biraz daha kötü durumda. Çünkü nano teknolojiden bahseden şirketler bunu sadece ürünlerinde reklam amacıyla kullanmaktadır. Ya da İtalya,  Tayvan gibi ülkelerden ithal edilen nano teknoloji ürünlerini Türkiye'de pazarlamaktadırlar.

Türkiye’nin nano teknolojide bazı alanlara yoğunlaşıp üretici kimliğine geçmesi gerekmektedir. Günümüzde artık teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlemekte ve değişim geçirmektedir. Bu sebeple artık sanayide yurtdışından teknoloji transferi yapma devri geçmiştir. Sanayimizde teknolojilerin ciddi olarak AR-GE işlevleriyle birlikte desteklenmesi gerekmektedir.  Örneğin ABD deki Cornell Üniversitesi bünyesinde kurulan nano teknoloji araştırma merkezi (CNC) bu gün ülkenin her kesiminden bir çok nano teknoloji araştırmacısına hizmet vermektedir. Teknoloji yarışında geri kalmak istemiyorsak ülkemizin de bu konudaki yol haritasını bir an önce netleştirmesi ve ekonomiden pay ayırması gerekmektedir.

NANOTEKNOLOJİ RİSKLİ Mİ?

Nano malzemelerim kullanımı arttığında çevreye zarar vereceği düşünceleri de artmaktadır. Bazı nano parçacıkların insan sağlına karşı etkili olduğu düşünülmekte. Örneğin fulleren molekülü yapılan deneyler sonucunda balıklarda beyin hasarına yol açmıştır. Karbon nano tüplerin üretimiyle birlikte elde edilen safsızlıklarınsa denek olarak kullanılan hayvanlarda akciğer ve solununm organları sorunları yaşanmıştır. Bu deneylerin yapımı hala sürmekte ve nano teknolojinin getireceği üstün avantajlar yanında insan sağlığına olan kötü etkilerinin tespit edilmesi ve oluşacak sorunlara çözüm getirilmesi gündemdedir.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer