|   |   | 

Ne Kadar Para O Kadar Ev' Dönemi Başlıyor

İnşaat sektörünü canlandıracak uygulama tozlu raflardan indirilip tekrardan hayata geçirildi. Yeni uygulama ile birlikte yastık altında birikimi olan vatandaş milyon dolarlık dairelere ortak olabilecekken birikimini altın ve döviz olarak tutarak kazandığından çok daha fazlasını kazanabilecek...

Ne Kadar Para O Kadar Ev' Dönemi Başlıyor

Gayrimenkul yatırımlarında yeni bir dönem tekrardan başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ ile birlikte artık İnşaat firmaları geliştirdikleri projeleri sertifikalar aracılığıyla m2 bazında satabilecek.

Bu uygulama sadece İnşaat firmalarına finansman kaynağı yaratmayacak. Lüks projelerden Daire almayı düşünmeyi bırakın bunun hayalini dahi kuramayan vatandaşa da yarayacak. Çünkü bu uygulama ile birlikte birikimini ya yastık altında tutan ya da şehir dışında vasıfsız araziler üzerinde yapmak zorunda kalan küçük yatırımcıya da Lüks Projeler üzerinde Yatırım yapma fırsatı doğacak.

İlk olarak Toplu Konut ve Kamu ortaklığı İdaresi tarafından 1989 yılında Halkalı Toplu Konutları ve 1996 yılındaAtaşehir Emlak Bankası konutları için uygulanan, ancak farklı sebepler ile günün koşullarından ötürü istenen sonuçların alınamadığı Gayrimenkul Sertifikası ihracı uygulaması günün şartlarına göre uyarlanarak tekrardan hayata geçiriliyor.konuthaberleri.com

Yaklaşık 1 ay önce yasalaşan ve uygulama tebliğleri beklenen Gayrimenkul Sertifikası ihracına yönelik esaslar ve kurallar belirlenerek Resmi Gazete'de yayınlandı.

İnşaat firmalarına proje aşamasında finansman kaynağı yaratacak ve gayrimenkul satışlarını da önemli ölçüde etkileyecek olan gayrimenkul sertifikası, yerli ve yabancı Yatırımcı için de borsa, altın, döviz gibi işlem görerek kazanç kapısı olacak.

1 m2 dahi satın alınabilecek

Tekrardan hayata geçirilen uygulama çerçevesinde gayrimenkul sertifikaları ile Konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkarabilecek. Bu da yastık altında ufakta olsa belli bir birikimi olanların ihracı yapılmış olan projelerden 1 m2'den başlayarak istedikleri oranlarda alan satın alabilmelerine fırsat verecek. Proje üreticileri ihraç öncesi söz konusu proje ile ilgili ne zaman tamamlanacağı ve ne şekilde olacağı şeklindeki tüm bilgileri kamuoyu ile paylaşacak. Bu bilgiler ışığında sertifika alımları proje bitimine kadar devam edecek.

Sertifikalar 3 ile 10 bin TL arasında olacak

Projenin bulunduğu yer, donanımları (Oyun parkı, havuz, otopark gibi), Daire sayısı, yüklenici firmanın piyasa algısı gibi ekstra özellikler ihraç edilecek sertifikaların m2 birim fiyatlarını belirleyecek. Bu da İstanbul'daki Lüks Projelergöz önünde bulundurulduğunda ihraç edilecek sertifikaların m2'sinin 3 ile 10 bin TL olacağı anlamına geliyor.

5 bin ile milyon TL'lik dairelerin priminden yararlama fırsatı

Alınan sertifikalar projenin yapımı süresince değerlenecek ve yatırımcısına kazanç sağlamış olacak. Böylelikle milyon dolarlık dairelere sahip olma gücü olmayan dar gelirli vatandaş da elindeki 5-10 bin TL'lik sertifikalarla bu projelerin primlerinden faydalanmış olabilecek. Yine bu rakam lüks projelerin temelden satış fiyatı ile tamamlandıktan sonraki fiyatları göz önünde bulundurulduğunda sertifika sahiplerine m2 başına yatırdıklarının en az bir katı kadar para kazandıracağı anlamına geliyor.

İster kazanç, ister daire alınabilecek

İnşaat Firmaları ihraç yaptıkları projelerle ilgili 3 ayda bir durum raporu yayınlayacak. Yayınlanan bu raporlara bakarak sertifika sahipleri Yatırım yaptıkları projenin ne aşamada olduğunu öğrenebilecek. Pr oje tamamlanana kadar sertifika işlem görecek ve proje bittiğinde işlemden çekilecek. Proje tamamlandıktan sonra sertifika sahipleri isterlerse daireyi, isterlerse borsada işlem gören sertifikanın kazancını alabilecek. Talip oldukları dairenin fiyatına karşılık elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunmayanlar ise ellerindeki kâğıtları peşinat saydırarak geri kalan kısmını kendileri ödemek suretiyle talip oldukları dairenin sahibi olabilecek.

İhraç projenin yüzde 50'sini geçemeyecek

Gayrimenkul sertifikaları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde ihraç edilebilecek. Gayrimenkul sertifikası ihraç edebilmek için ihraç edilecek gayrimenkul üzerinde ipotek, haciz, intifa hakkı, gibi ayni ve şahsi hak olmaması gerekecek. Sertifika ihracı oranı ise söz konusu projenin tüm bağımsız bölümlerinin SPK lisanslı değerleme kuruluşu tarafından belirlenmiş değerinin %50'si kadar ancak olabilecek.

Önüne gelen gayrimenkul sertifikası ihraç edemeyecek

Her isteyen geliştirdiği proje üzerinden kafasına göre gayrimenkul sertifikası ihraç edemeyecek. Sertifika ihraç etmek isteyen proje sahiplerinin o arsanın mülkiyetine tamamı ile sahip olmaları zorunlu kılınırken, yine söz konusuArsa üzerinde kat irtifakı kurulması da şart olarak belirlendi. Ayrıca sertifika ihraç edecek inşaat firması ihraç edeceği projenin tümünün satış değerinin en az %50'si değerindeki bir projeyi SPK' ya başvuru tarihinden en az 5 yıl önce tamamlanmış olması da gerekecek.

Paralar özel bir hesapta tutulacak

Gayrimenkul ihracından elde edilecek gelirler yetkili kuruluş tarafından, fon veya banka nezdinde özel bir hesapta tutacak. Bu kuruluşlar elde edilen geliri devlet tahvili, hazine bonosu, Kira sertifikası, vadeli mevduat veya katılım hesabı ile SPK tarafından uygun görülecek olan bir Sermaye Piyasası aracına yatırabilecek.

Her türlü riske karşı tam koruma

Gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul projelerinde yaşanabilecek olası fiyat düşüşlerine karşılık yatırımcıları asgari seviyede koruyacak bir opsiyon içerecek. İhraçlar ise aracı kurumlar ve bankalar nezdinde yapılmak zorunda olacak. Bu denetim nedeniyle ihraç edenin cezai şart ödemeleri de garanti altına alınmış olacak. SPK bu cezai şart bedellerinin banka tarafından garanti altına alınmasını isteyebilecek. Böylelikle projenin tamamlanması ve firmanın iflas etmesi halinde sertifika ihracındaki zarar bu garanti üzerinden karşılanacak.Kaynak:yapi.com

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer