|   |  Çiftlik Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Çiftlik İlçesini Favorilerime Ekle

Çiftlik Güncel Konut Projeleri

Çiftlik Konut Projeleri

Çiftlik, Niğde ilinin bir ilçesidir. İlçenin adı eski bir sığır çiftliğinden kaynaklanır. Bölge Melendiz (Malandusa) olarak da bilinir.
 
Bazı kaynaklarda ise Melendiz isminin Malazgirt savaşındaki bir akıncı beyinin ismi olduğu zikredilmekterdir. Melendiz bey Konya ve Göller bölgesi civarına akınlar düzenlemiştir. Bu bölgeye de Melendiz Bey'in isminin verildiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Bölgeye daha sonra gelen Türkmenlerin yerleştiği asıl geliş bölgelerinin ise Taşkent civarı olduğu dil özellikleri bakımından benzerlikler taşıdığı Prof.Dr. Sadi Maksudi Arsal tarafından belirtilmiştir.
 
Çiftlik ilçesi Niğde Merkeze 67, Aksaray'a ise 65 km mesafededir. Niğde merkeze 32 km mesafede dağ yolu diye bilinen bir yol daha mevcut olup yolun stabilize olması ve kış aylarında yoğun kar nedeni ile kapanması ulaşımı engellemektedir. Bu yol üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Çiftlik ilçesine bağlı 4 kasaba (Azatlı, Bozköy, Divarlı,Kitreli ) ve 9 köy (Asmasız, Sultanpınarı, Ovalıbağ, Çardak, Mahmutlu, Kulaköy, Şeyhler,Çınarlı,Murtaza,) vardır.
 
Yakınlardaki Tepecik – Çiftlik Höyüğü'nde bol bol tarihi eser bulunmakla beraber Çiftlik'te obsidyen taşları boldur.
 
Çiftlik: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 36.345 olup, 2772’si ilçe merkezinde, 33.573’ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 11 köyü vardır. Yüzölçümü 919 km² olup, nüfus yoğunluğu 40’tır.
 
2008 adrese dayalı yapılan sayımda ilçe nüfüsu 29.236 dır.
 
İlçe toprakları orta yükseklikteki dalgalı düzlüklerden meydana gelir. Güneyinde Melendiz Dağı, güneybatısında Hasan Dağı yer alır. Başlıca akarsuyu melendiz çayıdır. Melendiz Çayının çıkışı 3 koldan olup hepsi ovanın aşağısında ovalıbağ mevkiinde birleşir. Çayın kolları Azatlı-Ramat-Duvara, Asmış ve Kula çayı olarak isimlendirilir.
 
Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri elma, fasulye, buğday, arpa, üzüm ve patatestir.Özellikle patates çok üretilir.Oranın yerel şivesi ile patatese pates ve tomeste denir. Hayvancılık gelişmiştir. En çok koyun beslenir. Sepicilik, dokumacılık, keçecilik, halıcılık başlıca el sanatlarıdır. İlçe merkezi Beyazsu Deresi kıyısında kurulmuştur. Merkez ilçeye bağlı bucakken 9 Mayıs 1990’da 3644 sayılı kanunla ilçe oldu.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.