|   |   |  Nilüfer'e Vizyon Proje

Nilüfer'e Vizyon Proje

Bursa'da kentsel dönüşüm Nilüfer Ataevler'de tüm hızıyla devam ediyor.

Nilüfer'e Vizyon Proje

Kentsel dönüşümün hızlanması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla hayata geçirilen 0,50 emsal artışı uygulamasından yararlanan 10 blok, 185 dairelik Emek 23 Sitesi'nde dönüşüm, eski binaların yıkımıyla başladı.


Mersan Group firması tarafından i Ataevler Mahallesi'nde yapılacak olan 185 daire, 25 iş merkezi ve sosyal alanlarını içinde barındıracak olan Emek 23 Sitesi'nin yıkım işlemleri başladı. 7 bin 878 metre kare alan üzerinde yapılacak olan sitenin 5 bin metrekaresi yeşil alan olarak planlandı. Mersan Group Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Günay, "Kentsel dönüşüm Bursa'da son 5 yıldır devam etmektedir. Ataevler bölgemizde kentsel dönüşüm alanı içerisindedir. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Nilüfer Belediye Başkanı kentsel dönüşüm projelerine son derece destek vermektedirler. Emek 23 Projemiz Ataevler'in vizyon projesidir. Burada 120 malik mevcuttur. Tabi bu malik sahiplerinin hepsi ile birebir sabırla azimle ve kararlıkla görüştük. Bu projemizi kendilerine anlattık. Bizlere güvendiler. Son derece kısa bir süre içerisinde projemizi bu hale getirdik ve şu anda yıkım töreni hazırladık" dedi.
Güneş enerjisinden elektrik üretecek bir sistemi uygulayacaklarını dile getiren Günay, "Bursa'da, belki de Türkiye'de de bir ilk olma özelliği taşıyor. Çatılara yerleştirilen güneş enerjisi panelleri her blokta 45 kilovatlık bir enerji elde etmiş olacağız. Gün ışığından elektrik enerjisi üretmiş olacağız. Devletin bunlara destek ve teşviki var. Artan elektriği devlete satacağız. Ayrıca çevre aydınlatma asansör enerjimizi ortak mekânlarımızın enerjilerini bu şekilde sağlamış olacağız. Sadece konut değil bir yaşam merkezi üretiyoruz" ifadelerini kullandı.


Bu projede çatılardan ve lavabolardan gelen atık suyun bodrum katında 150 tonluk filtrelerde depolanacağının altını çizen Günay, "Filtre edilen bu sular yine sulama ve klozetlerde kullanılacak. Dolayısıyla son derece çevreci bir proje olmuş olacak. Buna benzer Yıldırım ve Osmangazi ilçelerimizde de projelerimiz mevcut" şeklinde konuştu.


Yıkım törenine katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeniden dönüştürülecek 154 sitenin 2 yıl sonra tamamlanacağını ancak Bursa'nın ihtiyacını beşte birine denk geldiğini belirten Altepe, "Burada özellikle bu riskli binaları ortadan kaldırmış oluyoruz. Az önce arkadaşımız binaların özelliklerinden bahsetti. Ama en önemli özellik bu binaların çürük olmasıdır. Bu binaların betonu C-9'dur ama yeni yapılacak binaların betonun kaya gibi C-35 olması, insanların rahatlıkla gönül rahatlığı ile yaşamasıdır. Bizler için önce insan hayatı önemlidir. Bir an önce bu inşaatlar başlasın ve kısa sürede bitsin. Vatandaşlarımız evlerine oturur. Kazasız belasız bir inşaat dönemi diliyorum. Hayırlı, uğurlu olsun" diyerek sözlerini noktaladı.
Kurban kesilmesi ve duaların edilmesiyle birlikte yıkım töreni başladı.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kentsel dönüşüm, su sorununa çözüm olabilir
  Kentsel dönüşüm, su sorununa çözüm olabilir

  Koronavirüs dolayısıyla hijyen açısından suyun önemi bir kez daha anlaşılırken Agra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, azalan yer altı sularına ve 2030 yılındaki susuzluğa dikkat çekerken, “Kentsel dönüşümle İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 27’sini karşılayabiliriz” diyor.

 • Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle
  Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

  Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikle, imar barışı kapsamına giren binalara güçlendirme izninin çıkmasını değerlendiren Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, “Bu binaların bazılarının yıkılana kadar ayakta kalması risk oluşturuyordu. İlgili değişiklik, kentsel dönüşümü hızlandıracak çok önemli bir hamledir. Güçlendirmenin önündeki diğer engeller de en kısa sürede kaldırılmalıdır” dedi.

 • Tepebaşı Belediyesi'nden Akıllı Şehir Projesi
  Tepebaşı Belediyesi'nden Akıllı Şehir Projesi

  Eskişehir’in merkez ilçelerinden Tepebaşı Belediyesi’nin Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile hayata geçirdiği “Yaşam Köyü”, kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

 • Kentsel Dönüşüm, İstanbul Şehir Planlaması için bir fırsat
  Kentsel Dönüşüm, İstanbul Şehir Planlaması için bir fırsat

  8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla dünyadaki şehircilik örnekleri tartışıladursun, Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen dünyada eşi benzeri olmayan İstanbul’da sağlıklı bir şehircilik için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirtiyor.

 • Kentsel dönüşümle daha güvenli evler
  Kentsel dönüşümle daha güvenli evler

  İstanbul hem deprem bölgesinde olması hem de çarpık kentleşmesiyle dikkat çeken bir şehir. Kentsel dönüşüm ise hem insanların daha güvenli evlerde yaşamasını sağlıyor hem de asansör, otopark, sosyal alan gibi imkanlar sağlıyor.

 • Kentsel dönüşümde tamamlanma oranına bakılacak
  Kentsel dönüşümde tamamlanma oranına bakılacak

  Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, 6306 sayılı kanunun yasasının uygulama yönetmeliğinde değişiklikler yapıldığını belirterek “Düzenleme ile müteahhidin yapı ruhsatı almadan önce maliyet bedelinin yüzde10’u kadar teminatı İdareye vermesi mecbur hale getirildi. Gene müteahhitlerin payına düşen bağımsız birimlerin satışı artık inşaatın ilerleme seviyesine göre ve İdarenin iznine göre yapılabilecek” dedi.

 • Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”
  Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”

  17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Deprem sonrası hazırlanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”la birlikte İstanbul’un çeşitli lokasyonları büyük bir şantiye alanına dönüştü.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.